Mazowsze serce Polski nr 1/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.02.05 09:10 , aktualizacja: 2019.02.13 11:06

Autor: , Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Potrawa przybrana warzywami i owocami Laur Marszałka Województwa...
  • Sznur samochodów na torze Modlin Aż 89 załóg wzięło udział w...
  • Zdjęcie portretowe Stanisława Moniuszki Stanisław Moniuszko -...

Liczba miesiąca – 5,9 mln zł

Tyle kosztował remont dawnego basenu przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, który zmienił się w Basen Artystyczny – nową scenę Warszawskiej Opery Kameralnej. Otwarto ją 22 stycznia.


Patroni roku 2019

Witold Gombrowicz – prozaik, dramaturg, jeden z najważniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. W br. mija 50. rocznica śmierci autora „Ferdydurke”, „Dzienników” i „Trans-Atlantyku”. Przez wiele lat związany był z Warszawą i Mazowszem.

 

Stanisław Moniuszko – w tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, pedagoga, twórcy polskiej opery narodowej, dyrektora warszawskiego Teatru Wielkiego, najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie przedstawiciela stylu narodowego.

20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego

To okazja do podkreślenia znaczenia samorządu w podnoszeniu jakości życia obywateli oraz umacniania demokratycznego państwa. Przez te dwie dekady Mazowsze stało się nowocześniejsze i ciekawsze.


Pożegnanie prezydenta Adamowicza

Tysiące ludzi odprowadzały do bazyliki Mariackiej zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent zmarł 14 stycznia, dzień po tym, gdy został wielokrotnie ugodzony nożem przez bandytę i recydywistę Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ten zamach wstrząsnął Polską.

– Żegnamy szlachetnego człowieka, który dobrze służył samorządowi ukochanego miasta i Polsce. Składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinie, bliskim, mieszkańcom Gdańska i całego Pomorza – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– To wielka strata dla polskiego samorządu. Prezydent Paweł Adamowicz był silną osobowością, ale przede wszystkim człowiekiem otwartym na głos mieszkańców i ceniącym dialog. Dzięki niemu Gdańsk jest dziś wspaniałym miastem – podkreślił wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk.

Prezydent Adamowicz miał 53 lata. Był rodowitym gdańszczaninem, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, a potem asystentem w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polski. Naukowo zajmował się tematyką samorządu terytorialnego. Od 1998 r. nieprzerwanie gdańszczanie wybierali go na swojego prezydenta.


Szansa na Laur Marszałka

Do 28 lutego można przysyłać kandydatury do XII edycji Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla regionalnych producentów żywności. O zaszczyty mogą się ubiegać nie tylko produkty komercyjne, ale też mniejszych wytwórców. Szczegóły na stronie www.mazovia.pl w zakładce „Konkursy/Szkolenia”. Na pytania odpowie też telefonicznie Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (22) 597-91-16 lub (22) 597-93-74.


Kalejdoskop

22,5 mln zł stracili seniorzy z Warszawy i okolic w wyniku wyłudzeń przestępców działających metodami „na wnuczka”, „na policjanta”  i podobnymi.

35 proc. kobiet przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. Na nieuleczalny płodowy zespół alkoholowy (FAS) cierpi 10 razy więcej dzieci niż przez zespół Downa. W Drewnicy odbyła się na ten temat konferencja w ramach II Mazowieckiego Przeglądu Zdrowia Publicznego.

60 lat obchodzi Szkoła Medyczna w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, jedyna państwowa tego typu na południu Mazowsza. Oferuje kilkanaście kierunków nauczania.


Lubowidz znowu miastem

Od 1 stycznia mamy na Mazowszu kolejne miasto. Dzięki wielkiej akcji społecznej mieszkańców status taki po 359 latach odzyskał Lubowidz (pow. żuromiński). Prawa miejskie stracił z powodu zniszczeń po... potopie szwedzkim w XVII w. Miasto dawnych pisarzy królewskich liczy dziś około 2 tys. mieszkańców.


Rozstrzygnięcie konkursu

Na konkurs KSOW „Chwila relaksu” 
z nr 12/2018 przyszło zaskakująco wiele prawidłowych odpowiedzi („KSOW skończył dziesięć lat”), dlatego liczba nagród została zwiększona. Upominki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dostaną: Bożena Wudarska (Jadwingów), Agata Łukaszewska (Orzoł), Luiza Radwańska (Piaseczno), Elżbieta Chodkiewicz (Mariówka), Barbara Świtkiewicz (Blichowo), Marta Szafrańska (Miętne), Ewa Wierzejska (Siedlce), Stanisław Wolszczyński (Staroźreby), Paweł Szewczyk (Pionki) i Dawid Lipiec (Janów). Gratulujemy!


Rajd Toru Modlin

Aż 89 załóg wzięło udział w pierwszym tegorocznym Pucharze Toru Modlin. Po zaciętej rywalizacji najlepszy okazał się Marcin Markowicz (Subaru WRX STI), startujący w klasie AWD. Nagrodą były vouchery na warsztaty rajdowe


Cytat miesiąca

Samorządowcy Mazowsza ponownie znaleźli się wśród kwestujących na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Marszałek województwa zbierał datki w jednej z płockich galerii.

– To, co robi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla naszych placówek zdrowia, jest niezwykle ważne. Kilkadziesiąt milionów złotych każdego roku trafia na doposażenie szpitali w specjalistyczny i nowoczesny sprzęt, który służy noworodkom, dzieciom, ale też pomaga w godnej opiece seniorom. Dziękuję wszystkim darczyńcom – powiedział Adam Struzik.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 178

powrót