Mazowsze serce Polski nr 1/19

Tym żyje samorząd

2019.02.05 08:10 , aktualizacja: 2019.02.13 11:07

Autor: , Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • nóż wbity w drzewo Ilustracja do materiału,...

Groził prezydentowi Radomia. Trafił do aresztu

W czasie gdy Polska żegnała zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, na portalu społecznościowym pojawiło się zdjęcie drzewa z wbitym nożem i napisem „Witkoski będziesz nastempny” (pisownia oryginalna – przyp. red.). Policja uznała to za groźby karalne wobec prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego i szybko zatrzymała 35-letniego Kamila C., mieszkańca powiatu radomskiego. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Grożą mu dwa lata więzienia. W związku z tragedią wiele miast zadecydowało o przeprowadzeniu akcji edukacyjnej wśród młodzieży. Jako pierwszy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarządził lekcje na godzinach wychowawczych „Stop mowie nienawiści”.


Adam Struzik wiceprezesem związku

Podczas posiedzenia plenarnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie wybrany został zarząd. Prezesem został Olgierd Geblewicz – marszałek województwa zachodniopomorskiego, a jednym 
z wiceprezesów – Adam Struzik.

– Trzeba pamiętać, że związek jest ważną instytucją i w wymiarze wewnątrzkrajowym, i międzynarodowym, bo ma silną reprezentację w Komitecie Regionów w Brukseli, a tam wkraczamy w decydującą fazę prac nad nową perspektywą finansową – powiedział marszałek województwa mazowieckiego.


VAT na soki – kontrowersyjna propozycja

Zaproponowana przez Ministerstwo Finansów ujednolicona stawka VAT na nektary i soki z 5 proc. do 23 proc. wywołała oburzenie wśród przedsiębiorców i sadowników. Nowa propozycja zakłada 5-proc. stawkę VAT na soki, 8 proc. na wszystkie nektary i 23 proc. na napoje. Podwyżka miała skłonić Polaków do kupowania soków 100-procentowych. Sprawę omawiali radni kilku województw.


Budżety obywatelskie opóźnione

Mimo protestu samorządowców nowelizacja ustawy o udziale obywateli w sprawach publicznych narzuciła odgórnie sztywną formułę przeprowadzania głosowań na projekty z budżetu obywatelskiego. W dodatku zobowiązano samorządy do regulacji zasad i trybu głosowania dodatkowymi dokumentami. Efekt? Będzie trudniej o dobre projekty, a cały proces w wielu gminach uległ znacznemu opóźnieniu.

Liczba wyświetleń: 86

powrót