Mazowsze serce Polski nr 11/19
Wielkie talenty nagrodzone
2019.11.18 06:35 , aktualizacja: 2019.11.20 10:27
Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Cecylia Dąbrowska (fot....
- Jerzy Hoffman (fot. arch....
- Halina Witkowska (fot....
- Kapela Praska (fot. arch....
- Zespół Tańca Ludowego...
- Anna Bramska (fot. arch....
- Zenon Durka (fot. arch....
- Teatr Powszechny im. Jana...
- Ryszard Nowaczewski (fot....
- Stowarzyszenie Ratujmy...
Artyści polskiego kina, malarze, zespoły folklorystyczne, działacze społeczni… Oto laureaci przyznawanej nieprzerwanie od 1999 r. Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Co roku wśród wyróżnionych są niezwykli ludzie.
W gronie około 200 laureatów są m.in. śp. ks. Jan Twardowski, Maja Komorowska, Sława Przybylska-Krzyżanowska, Grażyna Barszczewska, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia i Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni. W jubileuszowej, XX edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, również nie zabrakło wybitnych osobowości świata kultury, sztuki, nietuzinkowych ludzi pracy i talentu. Zdobywcy tegorocznych statuetek to przedstawiciele różnych pokoleń, kręgów, środowisk, reprezentujący różnorodne nurty i spojrzenie na rzeczywistość. Dzięki nim kultura na Mazowszu jest tak bogata i ciekawa. Co ich łączy? Wspólny cel – zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to ogromna satysfakcja dla laureatów, ale – jak zgodnie podkreślają – swoje talenty i czas poświęcają nie dla nagród, a z potrzeby serca. Ich działalność to pasja, nadająca rytm i sens życiu.
– Ideą nagrody jest docenienie osób, które poza obowiązkami zawodowymi angażują się w sprawy społeczne, wyrastają ponad przeciętność. Na Mazowszu jest wielu takich ludzi, ludzi wrażliwych, utalentowanych, z ogromną empatią. Spośród 124 kandydatów wybraliśmy 10 laureatów. Decyzja nie była łatwa, bo do konkursu zgłoszono fantastyczne, charyzmatyczne osoby, znakomite zespoły i stowarzyszenia – uzasadnia marszałek Adam Struzik.
Każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną – 10 tys. zł.
Laureaci XX edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego
Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo koncentruje się na ratowaniu unikatowego zabytku – Zespołu Klasztornego w Ratowie, kultywowaniu tradycji patriotycznych oraz przeciwdziałaniu narkomanii i innym uzależnieniom.
Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka” jest od 35 lat na scenie. Popularyzuje folklor Kurpi Zielonych i Białych. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia.
Jerzy Hoffman wybitny artysta polskiego kina, reżyser, współtwórca „szkoły polskiej” w filmie dokumentalnym i współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Kapela Praska 1 to zespół o ponad 30-letniej tradycji, chroni od zapomnienia folklor miejski Warszawy – bezcenne dobro lokalnej kultury niematerialnej.
Cecylia Dąbrowska z miejscowości Trąbki (pow. garwoliński) to artystka, malarka, samouk. Tematem jej prac jest ciało kobiece.
Halina Witkowska z Kuźni Kurpiowskiej (pow. pułtuski) jest twórczynią ludową działającą w obszarze ludowej plastyki kurpiowskiej Puszczy Białej.
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu od ponad ćwierć wieku organizuje Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych.
Ryszard Nowaczewski mieszka w Józefowie (pow. otwocki). Jest działaczem społecznym, wychowawcą młodzieży, animatorem kultury i pomysłodawcą biesiad strażackich. Opracował scenariusze blisko 500 koncertów.
Zenon Durka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie jest inicjatorem i realizatorem wielu cyklicznych wydarzeń budujących lokalną tożsamość wspólnoty.
Anna Bramska jest współzałożycielką i dyrygentką Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses z Płocka. To wychowawczyni pokoleń płockich chórzystów. Jej podopieczni koncertują w kraju i za granicą.
1 Wywiad z liderem kapeli Czesławem Jakubikiem.
Liczba wyświetleń: 72
powrót