Mazowsze serce Polski nr 11/19

Wielkie talenty nagrodzone

2019.11.18 06:35 , aktualizacja: 2019.11.20 10:27

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • kobieta w tle obrazy kóre namalowła Cecylia Dąbrowska (fot....
  • mężczyzna siedzi przy stole na wprost obiektywu Jerzy Hoffman (fot. arch....
  • kobieta w stroju ludowym stoi w izbie Halina Witkowska (fot....
  • mężczyźni Kapela Praska (fot. arch....
  • zespół w strojach ludowych Zespół Tańca Ludowego...
  • kobieta stoi za nią siedzą chórzyści Anna Bramska (fot. arch....
  • mężczyzna siedzi przy foprtepianie, uśmiecha się Zenon Durka (fot. arch....
  • Małgorzata Potocka dyrektorka teatru Teatr Powszechny im. Jana...
  • mżężyzna w mundurze strażackim w tle biblioteczka z książkami Ryszard Nowaczewski (fot....
  • dwie kobiety stoją przy pomniku Stowarzyszenie Ratujmy...

Artyści polskiego kina, malarze, zespoły folklorystyczne, działacze społeczni… Oto laureaci przyznawanej nieprzerwanie od 1999 r. Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Co roku wśród wyróżnionych są niezwykli ludzie.

 

W gronie około 200 laureatów są m.in. śp. ks. Jan Twardowski, Maja Komorowska, Sława Przybylska-Krzyżanowska, Grażyna Barszczewska, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia i Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni. W jubileuszowej, XX edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, również nie zabrakło wybitnych osobowości świata kultury, sztuki, nietuzinkowych ludzi pracy i talentu. Zdobywcy tegorocznych statuetek to przedstawiciele różnych pokoleń, kręgów, środowisk, reprezentujący różnorodne nurty i spojrzenie na rzeczywistość. Dzięki nim kultura na Mazowszu jest tak bogata i ciekawa. Co ich łączy? Wspólny cel – zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to ogromna satysfakcja dla laureatów, ale – jak zgodnie podkreślają – swoje talenty i czas poświęcają nie dla nagród, a z potrzeby serca. Ich działalność to pasja, nadająca rytm i sens życiu.

 

– Ideą nagrody jest docenienie osób, które poza obowiązkami zawodowymi angażują się w sprawy społeczne, wyrastają ponad przeciętność. Na Mazowszu jest wielu takich ludzi, ludzi wrażliwych, utalentowanych, z ogromną empatią. Spośród 124 kandydatów wybraliśmy 10 laureatów. Decyzja nie była łatwa, bo do konkursu zgłoszono fantastyczne, charyzmatyczne osoby, znakomite zespoły i stowarzyszenia – uzasadnia marszałek Adam Struzik.

 

Każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną – 10 tys. zł.

 

Laureaci XX edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego

 

Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo koncentruje się na ratowaniu unikatowego zabytku – Zespołu Klasztornego w Ratowie, kultywowaniu tradycji patriotycznych oraz przeciwdziałaniu narkomanii i innym uzależnieniom.

 

Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka” jest od 35 lat na scenie. Popularyzuje folklor Kurpi Zielonych i Białych. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia.

 

Jerzy Hoffman wybitny artysta polskiego kina, reżyser, współtwórca „szkoły polskiej” w filmie dokumentalnym i współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Kapela Praska 1 to zespół o ponad 30-letniej tradycji, chroni od zapomnienia folklor miejski Warszawy – bezcenne dobro lokalnej kultury niematerialnej.

 

Cecylia Dąbrowska z miejscowości Trąbki (pow. garwoliński) to artystka, malarka, samouk. Tematem jej prac jest ciało kobiece.

 

Halina Witkowska z Kuźni Kurpiowskiej (pow. pułtuski) jest twórczynią ludową działającą w obszarze ludowej plastyki kurpiowskiej Puszczy Białej.

 

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu od ponad ćwierć wieku organizuje Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych.

 

Ryszard Nowaczewski mieszka w Józefowie (pow. otwocki). Jest działaczem społecznym, wychowawcą młodzieży, animatorem kultury i pomysłodawcą biesiad strażackich. Opracował scenariusze blisko 500 koncertów.

 

Zenon Durka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie jest inicjatorem i realizatorem wielu cyklicznych wydarzeń budujących lokalną tożsamość wspólnoty.

 

Anna Bramska jest współzałożycielką i dyrygentką Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses z Płocka. To wychowawczyni pokoleń płockich chórzystów. Jej podopieczni koncertują w kraju i za granicą.

 

1 Wywiad z liderem kapeli Czesławem Jakubikiem.

 

Liczba wyświetleń: 71

powrót