Mazowsze serce Polski nr 11/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.11.18 12:25 , aktualizacja: 2019.11.20 12:22

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • budynek kościoła, przy którym stoi rusztowanie W kościele w Rębowie trwa...
  • na stole leży przwrócony słoik z monetami Urzędnicy włączyli się w...
  • Muzeum Historii Polskiego...
  • na peronie stoi pociąg, przy pomocy pracowników kolei na wózku wjeżdża do niego niepełnosprawny, nagrywa to kamerzysta Dzięki Mazowieckiej karcie...
  • plakat ze zdjęciem pomnika Chopina z napisami o lekcji Do konkursu Lekcje o...
  • mężczyzna pozuje do zdjęcia, w dłoni trzyma okulary Marszałek Adam Struzik jest...

Cytat miesiąca

– Skierowaliśmy do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z Konstytucją konieczności pokrywania ujemnego wyniku finansowego szpitali. Tam jest wyraźny zapis o tym, że samorządy mogą otrzymywać zadania pod warunkiem wskazania ich finansowania. Jeśli się przerzuca na samorządy zadania i oczekuje, że weźmiemy na siebie ciężar podwyżek płac, to oczekujemy od strony rządowej i parlamentu, np. zwiększenia udziału procentowego w podatkach. Jeżeli gdzieś w podtekście jest wykończenie finansowe samorządów, to ten rząd jest na najlepszej drodze, żeby to uczynić. Rozumiem, że następnym krokiem będzie przejęcie samorządów przez struktury rządowe pod hasłem, że sobie nie radzimy finansowo – powiedział marszałek Adam Struzik o sytuacji w szpitalach.

Więcej na ten temat w artykule Samorządy alarmują.

 

Liczba miesiąca

197 osób ubiega się o miejsce w sejmiku młodzieżowym województwa mazowieckiego. Mandatów jest tylko 51, co oznacza, że jest 3 razy więcej chętnych niż miejsc

 

Kalejdoskop

  1. 66 tys.[1] zachorowań na grypę oraz podejrzeń zachorowań na grypę, tj. zachorowań grypopodobnych i ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych, zgłoszono i zarejestrowano na terenie województwa mazowieckiego (1–22 października)
  2. od 20 lat działa Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie. Placówka samorządu Mazowsza wspiera m.in. osoby z niepełnosprawnościami, rodziny i system pieczy zastępczej, ubogich i seniorów
  3. ponad 44 proc. produkcji krajowej w 2018 r. to zbiory owoców z drzew województwa mazowieckiego, a 17 proc. – warzyw gruntowych. Mazowsze jest też liderem w produkcji mleka[2]

 

35 scenariuszy…

…zgłoszono do konkursu „Lekcje o Mazowszu”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Lista laureatów na www.mazovia.pl.

 

Solidni partnerzy

Wyróżnienia w projekcie „Solidny partner w środowisku lokalnym” przyznane. W ramach projektu są nagradzane oraz upowszechniane dobre i godne naśladowania praktyki m.in. samorządów, które sprzyjają rozwojowi miast i gmin.

Z rekomendacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dyplomy uznania otrzymały urzędy: m.st. Warszawy, miejskie w Radomiu oraz w Legionowie, miasta i gminy Chorzele oraz Sierpc, starostwa powiatowe w Ciechanowie i Płocku, a także urzędy gmin w Pomiechówku, Przesmykach i Wiązownie.

 

Będą ulgi dla niepełnosprawnych

1 stycznia ruszy pilotażowo Mazowiecka karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli liczyć na 100-proc. zniżkę w pociągach KM i WKD oraz duże ulgi na wstęp do mazowieckich instytucji kultury.

Samorząd województwa zachęca, by do inicjatywy przyłączyli się także mazowieccy przedsiębiorcy czy podmioty ekonomii społecznej (spółdzielnie socjalne, jadłodajnie, kawiarnie, sklepy). Karta będzie obejmować preferencjami niepełnosprawne osoby do 18. r.ż. oraz ich opiekuna.

– Chodzi o to, by zaktywizować dzieci niepełnosprawne, ułatwić im dostęp do wydarzeń kulturalnych i różnego typu zajęć, ale też ułatwić życie ich rodzinom – podkreśla członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Na Mazowszu mieszka około 50 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Samorząd województwa na pilotaż karty planuje zabezpieczyć 2 mln zł. Mazowsze będzie pierwszym regionem wprowadzającym takie rozwiązanie.

 

Złoto dla dzieci

45,15 kg złotych monet zebrali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w konkursie „Gorączka Złota PCK 2019”. Pieniądze przeznaczone będą na organizację wypoczynku letniego oraz wsparcie dzieci w organizacji zajęć pozaszkolnych na terenie Mazowsza.

 

Sierpecki skansen to VIP Biznesu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zostało wyróżnione przez Magazyn VIP. Placówkę samorządu Mazowsza uhonorowano statuetką VIP Biznesu w kategorii działalność kulturalna Promotor Kultury 2019. Instytucję doceniono m.in. za konsekwentne utrwalanie i przekazanie kolejnym pokoleniom świadectwa tożsamości mieszkańców Mazowsza poprzez działalność naukowo-badawczą, edukacyjną i promocyjną.

 

Lauda wybrała Modlin

Jak podał portal wnp.pl[3], samoloty legendarnego kierowcy wyścigowego Nikiego Laudy będą latać do Modlina. Ta tania linia lotnicza numer 1 w Austrii uruchamia bezpośrednie połączenie z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa//Modlin do Wiednia. Z tej opcji będzie można skorzystać od marca 2020 r.

 

Rębowo w remoncie

Ruszył remont dachu na świątyni w Rębowie (gm. Wyszogród). To jeden z najstarszych drewnianych kościołów w tej części Mazowsza. Jego początki sięgają schyłku XVI i początku XVII w. Przetrwał on w swej pierwotnej formie przez przeszło 400 lat i jest nie tylko miejscem kultu dla mieszkańców parafii Rębowo, ale też ciekawostką architektoniczną, przyciągającą każdego roku liczne grono turystów i wędrowców.

– Ratowanie tego obiektu to także ratowanie cennego dobra kultury ogólnonarodowej – przekonuje proboszcz parafii w Rębowie ks. Rafał Bednarczyk, który jest wdzięczny każdemu, kto wsparł inicjatywę. Wśród nich liczni parafianie, a także Samorząd Województwa Mazowieckiego, który przeznaczył na zadanie 200 tys. zł.

 

Świętowało muzeum

35 lat temu powstało Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. To placówka samorządu Mazowsza, która dokumentuje i popularyzuje wiedzę o dziejach m.in. mieszkańców wsi – ich dokonaniach oraz wkładzie w walce o niepodległość i rozwój Polski.

 

[1] Dane Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

[2] Dane Urzędu Statystycznego w Warszawie.

[3] PS, Samoloty legendarnego kierowcy formuły 1 będą latać do Modlina, mat. na wnp.pl z 24.10.2019 r.

Liczba wyświetleń: 120

powrót