Mazowsze serce Polski nr 11/19
Smaki Mazowsza
2019.11.18 07:10 , aktualizacja: 2019.12.12 09:07
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Łazanki, gołąbki, farsz do pierogów, bigos… Tradycyjna polska kuchnia pełna jest potraw z kapusty, więc nam się wydaje całkiem zwyczajna… Nie doceniamy warzywa, które towarzyszy nam od setek lat!
Parzybroda[1]
- 1 główka kapusty średniej wielkości
- ziemniaki – w równej proporcji
- śmietana 30 proc.
- 2 duże główki cebuli
- sól
- pieprz
- liść laurowy
- olej lub oliwa
Sposób przygotowania
Kapustę myjemy i drobno kroimy. Ziemniaki obieramy i kroimy jak na zupę. Do dużego gara wlewamy trochę wody, wkładamy kapustę, a na wierzch ziemniaki. Nie mieszamy! Ziemniaki muszą być na wierzchu, aby woda mogła swobodnie parować. Dodajemy liść laurowy i kilka ziarenek pieprzu. Gotujemy do miękkości, sprawdzając co jakiś czas, czy na dnie jest woda. Nadal nie mieszamy. Gdy kapusta i ziemniaki zmiękną, na patelni na oleju podsmażamy pokrojoną cebulę. Pod koniec smażenia wlewamy na patelnię śmietanę (uważając, żeby się nie zwarzyła). Gdy kapusta i ziemniaki będą już miękkie, mieszamy wszystko i wlewamy do gara śmietanę z cebulą. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Potrawę należy podawać gorącą i pikantną!
Zdrowotna bomba!
Biała kapusta to warzywo, które w kuchni trudno przecenić. Można ją spożywać na surowo, gotowaną, duszoną, a nawet smażoną. A jeść ją warto. To prawdziwa kopalnia witamin i mikroelementów. Poza tym jest lekkostrawna i niskokaloryczna. 100 g tego warzywa to zaledwie 40 kcal. Jest też doskonałym źródłem witaminy C – zawiera jej więcej niż cytryna (około 40 mg/100 g)! Poza tym znajdują się w niej: witamina A, komplet witamin z grupy B oraz E i K. Jest bogata również w minerały: cynk, fosfor, siarkę, magnez, miedź, potas, sód, wapń i żelazo, którego najwięcej jest w jej zewnętrznych liściach. Zawiera także mnóstwo błonnika.
Ale kapustę można wykorzystywać zewnętrznie – w medycynie ludowej panuje przekonanie, że okłady z jej liści mają działanie przeciwzapalne.
Kolejny sukces!
W sierpniu na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii: Gotowe dania i potrawy w województwie mazowieckim, trafiła kapusta dębowa (ziemniaczana). Danie zostało zgłoszone przez Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni” ze Stanisławic (gmina Kozienice). Gratulujemy!
Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich do nadsyłania swoich zdjęć i przepisów na regionalne potrawy na adres: sercepolski@mazovia.pl.
[1] Przepis pochodzi z publikacji Samorządu Województwa Mazowieckiego „Specjały kuchni mazowieckiej”.
Liczba wyświetleń: 93
powrót