Mazowsze serce Polski nr 11/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.11.14 09:30 , aktualizacja: 2018.11.14 11:22

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Ratingi utrzymane!

Długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej są na poziomie „A–”, długoterminowy rating krajowy na poziomie ,,AA+(pol)” oraz długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji województwa na poziomie „A–”. Ich perspektywa jest stabilna – ogłosił Fitch Ratings. Ocenił też, że „nadwyżka operacyjna województwa w 2018 r. może wynieść 800 mln zł i ponadtrzykrotnie przewyższać roczną obsługę długu” oraz „płynność województwa mazowieckiego pozostanie bardzo dobra i będzie stanowić rezerwę na wypadek nieoczekiwanej zmiany kursów walut”.

 


Nagroda Glogera dla Muzeum Niepodległości

Wśród wyróżnionych w XXIX Konkursie o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera w kategorii działalność muzealna i wydawnicza znalazło się Muzeum Niepodległości w Warszawie. Nagroda przyznawana jest za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej, a przed rokiem wyróżniono nią... Muzeum Więzienia Pawiak, czyli oddział Muzeum Niepodległości. Gratulujemy!

 

Zdjęcie dyplomu Nagrody i Medalu Zygmunta Glogera

 


100-procentowi maturzyści

Tegoroczni maturzyści z Mazowsza – laureaci i finaliści projektu „Matura na 100 procent” – otrzymali czeki o wartości 2 tys. zł. W 2018 r. egzamin maturalny zdawało ponad 247 tys. uczniów. Maturę na 100 procent zdało 45 maturzystów, spośród których komisja wybrała 25 laureatów. Sześcioro najlepszych maturzystów pochodzi z Mazowsza.

– Mamy zdolną i ambitną młodzież. Świadczą o tym wyniki egzaminu maturalnego. Gratuluję tak wysokich not i życzę sukcesów w dalszej edukacji – mówi marszałek Adam Struzik.

 

Nagrodzeni maturzyści w towarzystwie marszałków Adama Struzika i Elżbiety Lanc

 

Najlepsi maturzyści w towarzystwie m.in. marszałka Adama Struzika i członka zarządu Elżbiety Lanc.

 


Powstanie siedziba Muzeum Getta Warszawskiego

Marszałek województwa Adam Struzik podpisał umowę z dyrektorem Muzeum Getta Warszawskiego na 30-letnią dzierżawę budynku dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie.

– Dziś otwieramy nowy rozdział w historii tego miejsca. Bardzo ważnego zarówno dla Narodu Żydowskiego, jak i Warszawy. Ten ufundowany przez dwie żydowskie rodziny szpital przez lata był wsparciem dla mieszkańców stolicy. Pracował w nim m.in. Janusz Korczak. Szpital był także świadkiem tragicznych wydarzeń. Jestem przekonany, że utworzenie właśnie w tym miejscu Muzeum Getta Warszawskiego to godne zwieńczenie historii tego miejsca – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Budynek przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego

 

Budynek w centrum Warszawy stanie się ważną placówką kultury

 


CYTAT MIESIACA

Spotkanie koordynatorów „Szkół Promocji Zdrowia” było okazją do podsumowania 11 032 bezpłatnych porad i badań przeprowadzonych podczas akcji samorządu województwa „Pikniki z Sercem”. Wyniki są niepokojące.

– W ramach przeprowadzonych działań u prawie 30 proc. badanych stwierdzono nadwagę lub otyłość, a u 36 proc. podniesiony poziom cholesterolu, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowalności na choroby układu krążenia. Wyniki te jasno wskazują, że konieczne jest prowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 


LICZBA MIESIĄCA

4. MIEJSCE zajęło Mazowsze w rankingu Eurostatu najszybciej rozwijających się regionów Europy. Sklasyfikowano ich 276. Na czele znalazł się region Londynu.

 


KALEJDOSKOP

  • 3 nowe połączenia z Modlina uruchomiła od listopada firma Ryanair: do Ammanu (stolica Jordanii) oraz do najważniejszych dla polskich podróżnych miast Ukrainy – Kijowa i Lwowa.
  • Adam Struzik 2. raz został najlepszym marszałkiem roku w plebiscycie Portalu Samorządowego. Zebrał najwięcej głosów 111 tys. uczestników. Poprzednio wygrał w 2016 r.
  • 6 lat od zmiany ustawy o ochronie przyrody trwały starania, by teren szpitala dziecięcego w Dziekanowie Leśnym wydzielić z Kampinoskiego Parku Narodowego. Wreszcie placówka jest na swoim.

 


Stypendia dla najzdolniejszych

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 5 mln zł na stypendia dla uczniów. Otrzyma je w sumie 950 osób. Oto liczba wyróżnionych w poszczególnych regionach.

 

 

Grafika z podziałem na subregiony, gdzie ilu uczniów dostało stypendia

 


9. Forum Rozwoju Mazowsza – jesteśmy inspiracją

W stolicy, w pomieszczeniach biznesowych stadionu Legii, odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone promocji funduszy unijnych, wymianie doświadczeń i dyskusjom o tym, jak wzmacniać innowacyjność i przedsiębiorczość województwa. Debaty i warsztaty zgromadziły blisko 100 ekspertów. Zaprezentowano projekty i wyniki badań z regionalnych laboratoriów i ośrodków – w czterech strefach: Region Przyszłości, Ekoregion, Człowiek i Medycyna, Turystyka i Kultura.

– Mazowsze jest inspiracją dla innych regionów Europy – podkreślił gość specjalny Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. – Nie tylko dogoniliście najlepszych, ale poszliście dalej. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 należą się wyjątkowe gratulacje – dodał. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej mazowieccy przedsiębiorcy pozyskali ponad 1,5 mld zł.

 

Liczba wyświetleń: 130

powrót