Mazowsze serce Polski nr 11/18
Jak dzisiaj być patriotą?
2018.11.14 08:50 , aktualizacja: 2018.11.14 12:21
Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Zapytaliśmy eksperta oraz samorządowców, czym jest dla nich patriotyzm i jak w dzisiejszych czasach, w praktyczny sposób, można go wyrażać.
Rafał Rajkowski
członek zarządu województwa
Patriotyzm, jako umiłowanie ojczyzny i oddanie jej sprawom, można wyrażać na wiele sposobów. W praktycznym wymiarze patriotyczne mogą być także różne działania na rzecz naszych małych ojczyzn, jak np. kupowanie produktów u lokalnych wytwórców, uczestniczenie w imprezach sportowych, turniejach, rajdach, upamiętniających ważne wydarzenia dla historii Polski i lokalnej społeczności.
Tadeusz Skoczek
Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie
Podstawową definicję patriotyzmu, miłość ojczyzny oraz gotowość do poświęcenia dla niej, z czasem rozszerzono o gotowość pracy dla kraju. Pojawił się też termin „mała ojczyzna”, zapożyczony z niemieckiego „die Heimat”. Nie przyjęła się rodzima nazwa – matecznik. Współczesny wymiar patriotyzmu definiowany jest w zależności od doraźnych potrzeb, najczęściej politycznych. Stał się orężem walki.
Mirosław Adam Orliński
radny województwa
Patriotyzm to myślenie o ojczyźnie, stworzenie jej godnego miejsca w sercu każdego obywatela. Czcijmy święta narodowe, pamiętajmy o ważnych dla Polski rocznicach, ale nie zapominajmy o budowaniu wspólnoty. To się dziś mocno zatraca, bo wspólnota najczęściej przenosi się w wymiar wirtualny, np. do internetu. Tymczasem jej podstawowym przejawem powinno być wspólne działanie na rzecz dobra ogółu.
Jerzy Garucki
wójt gm. Platerów (pow. łosicki)
Polak uważający się za patriotę w wymiarze lokalnym powinien poczuwać się do płacenia podatków czy dbania o zieleń w swojej miejscowości, np. poprzez sadzenie drzew. Patriotą można być też w życiu codziennym, choćby pomagając sąsiadom będącym w potrzebie. Jest to moim zdaniem równie ważne, jak wywieszanie flag w święta państwowe czy udział w pochodach i manifestacjach z okazji państwowych rocznic.
Andrzej Pietrasik
burmistrz Płońska
W Płońsku bardzo dbamy o lokalną historię. W tym roku odnowiliśmy wszystkie miejsca pamięci. Dzieciom i młodzieży przypominamy o ważnych wydarzeniach z dziejów Polski, organizując różnego rodzaju konkursy i spotkania. Pielęgnujemy też pamięć o lokalnych bohaterach. To historia bardziej namacalna, dotycząca często dziadków czy pradziadków. Szczególnie uroczyście obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. W Paradzie Wolności ulicami Płońska przeszło wiele tysięcy osób, by wyrazić miłość do ojczyzny.
Katarzyna Radzikowska
radna dzielnicy Wilanów
Dla mnie postawa patriotyczna to planowa praca. To odpowiedzialność, poczynając od rzeczy najdrobniejszych, wokół nas, wobec społeczności, czasem wprost wobec ojczyzny. Zawsze byłam zwolenniczką norwidowskiej myśli i postrzegania życia publicznego jako aktywnego działania. Zaczęłam pracę dla innych od organizacji sadzenia drzew, wspólnego porządkowania terenu z nielegalnych reklam czy stawiania ławek. Patriotyzm to rzetelna, codzienna robota. To także szacunek dla innych uczestników życia publicznego.
Liczba wyświetleń: 649
powrót