Mazowsze serce Polski nr 11/18

Inwestycje na Mazowszu

2018.11.14 07:40 , aktualizacja: 2018.11.14 12:11

Autor: Opracowała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

 • budynek szkoły Pilotażowy projekt ma...
 • Kamienica przy ul. Stary Rynek w Gąbinie Remont gąbińskich zabytków...
 • Kamienica przy ul. Kościuszki w Gąbinie W ramach RPO WM 2014-2020...
 • zbiornik widok z lotu ptaka 34 ha zbiornik na Wildze w...
 • dziewczynka trzymana za nogi przez fizjoterapeutkę leży na piłce rękami dotyka podłogi Uczniowie klas I–IV ze...
 • jabłka z odciśniętym napisem mediateka W 13 bibliotekach...
 • droga Droga powiatowa...
 • wystawa militariów W Strożęcinie (gm. Raciąż)...
 • jedno z pomieszczeń muzeum Jeden z najwybitniejszych...
 • wnętrze jednej z sal szpitalnych Modernizację siedleckiego...
 • wnętrze jednej z sal Muzeum Kultury Kurpiowskiej...
 • wóz strażacki z włączoną pompą wodną Nowy nabytek OSP Dzierzby w...
 • Logotyp Interreg Logotyp programu wsparcia...

Energia pod kontrolą  w płońskiej podstawówce

Projekt BOOSTEE-CE, czyli „Poprawa efektywności energetycznej w miastach Europy Środkowej poprzez inteligentne zarządzanie energią”, zakłada zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Trzynastu partnerów projektu z 7 krajów współpracuje, aby poprzez działania pilotażowe stworzyć platformę internetową OnePlace. Będzie ona oparta na modelach 3D budynków i informacjach o zużywanej energii. Pomoże kolejnym podmiotom wdrożyć inteligentne i energooszczędne rozwiązania. Partnerem z Polski jest Mazowiecka Agencja Energetyczna, a placówką, która uczestniczy w projekcie jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku.

 

– Kiedy pojawiła się propozycja udziału w projekcie, z chęcią do niego przystąpiliśmy. Firma bardzo sprawnie zainstalowała nowe oświetlenie ledowe w pracowni matematyczno-fizycznej i toalecie oraz liczniki do pomiaru zużycia energii. Teraz czekamy na wyniki porównawcze. Na razie żaden z uczniów ani nauczycieli nie zgłaszał uwag do jakości oświetlenia, mimo że nowych lamp jest mniej, a w toalecie dodatkowo zainstalowany jest czujnik (fotokomórka sterująca oświetleniem) – wyjaśnia Joanna Szczepańska, dyrektor szkoły.

 

Zanim przystąpiono do wymiany oświetlenia, wykonano audyt energetyczny budynku szkoły oraz zdjęcia termowizyjne obrazujące miejsca największych strat ciepła w sezonie grzewczym. W podobnych wymiarowo pomieszczeniach zamontowano specjalny system, skonfigurowany do pracy w sieci wi-fi, który umożliwi porównanie zużycia energii w nich.

 

Pilotaż ma służyć redukcji zużycia energii, a co za tym idzie – obniżenia jej kosztów. Ma także prowadzić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, czego skutkiem będzie poprawa jakości powietrza.

 

– Pełnimy funkcję doradcy energetycznego przy realizacji działania pilotażowego w Płońsku. Naszą rolą jest również pomoc w utworzeniu platformy OnePlace, która wesprze inne gminy i operatorów budynków na Mazowszu w finansowaniu, opracowywaniu i stosowaniu sprawdzonych rozwiązań w przyszłości – tłumaczy Maciej Kaczanowski z Mazowieckiej Agencji Energetycznej.  

Wartość: 2,2 mln euro

Dofinansowanie: 420 tys. zł 

Beneficjent: gmina miejska Płońsk

Źródło: Program Interreg Europa Środkowa

Okres realizacji: 01.06.2017–31.05.2020

 


Dwie kamienice w Gąbinie odzyskały blask

Kamienica przy ul. Stary Rynek 6, w której na świat przyszedł Sławoj Felicjan Składkowski, ostatni premier II Rzeczypospolitej, została zrewitalizowana. To najstarszy i najcenniejszy obiekt w Gąbinie. Drugi z budynków, który wyremontowano, to leżąca przy ul. Kościuszki dawna siedziba sądu grodzkiego. Prace polegały na wymianie wszystkich instalacji, pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej oraz elewacji. W odrestaurowanych obiektach swoją działalność będą teraz rozwijać organizacje pozarządowe, Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej, spółdzielnia socjalna, Gąbiński Inkubator Przedsiębiorczości oraz filia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Dzięki inwestycji mieszkańcy zyskali również salę koncertową oraz nowe pomieszczenia biblioteczne. Przedsięwzięcie przyczyniło się także do poprawy estetyki najstarszej części miasta.

Wartość: 3,7 mln zł

Dofinansowanie: 2,6 mln zł EFRR + 504 tys. zł budżet państwa

Beneficjent: miasto i gmina Gąbin (powiat płocki)

Źródło: RPO WM 2014–2020

 


Bezpieczniej w Garwolinie 

Mieszkańcy Garwolina nie muszą się już obawiać powodzi. Przed zalaniem zabezpieczy ich nowy zbiornik przeciwpowodziowy utworzony na rzece Wildze. Inwestycja zajmuje 34 ha. Lustro wody ma powierzchnię 23 ha, długość akwenu wynosi 750 m, a szerokość 380 m. Zbiornik o głębokości około 2,5 m ma pojemność 600 tys. m³. W przyszłości planowane jest wykorzystanie akwenu do pełnienia funkcji turystyczno-rekreacyjnej. Pierwszym krokiem jest powstały już ciąg spacerowo-turystyczny o długości 4 km, łączący wschodnią i zachodnią część miasta.

Wartość: 9 mln zł

Dofinansowanie: 7,7 mln zł

Beneficjent: gmina Garwolin

Źródło: WFOŚiGW w Warszawie

 


Będą badać uczniów w Płocku

Dzięki funduszom unijnym uczniowie klas I–IV ze szkół podstawowych z Płocka i okolic będą badani pod kątem chorób kręgosłupa i otyłości. Wstępnej kwalifikacji zostanie poddana grupa 2 tys. dzieci, a docelową interwencję przejdzie 320 z nich. Wezmą one udział w zajęciach korekcyjnych, a także w spotkaniach z fizjoterapeutą. Zajęcia pomogą utrzymywać prawidłową postawę ciała, zmniejszą nasilenie i postępowanie choroby.

Wartość: 1,8 mln zł

Dofinansowanie: 1,7 mln zł

Beneficjent: Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. w Płocku

Źródło: RPO WM 2014–2020

 


E-usługi biblioteczne na Mazowszu

Już niebawem w 13 bibliotekach publicznych w: Grodzisku Mazowieckim (lider projektu), Milanówku, Jaktorowie, Mszczonowie, Żabiej Woli, Piastowie, Sierpcu, Nadarzynie, Piasecznie, Górze Kalwarii, Lesznie, Łomiankach oraz w Książnicy Płockiej będzie można skorzystać z e-usług. Dzięki nim mieszkańcy bez wychodzenia z domu wypożyczą e-booki, zarezerwują zbiory biblioteczne, uzyskają informację o terminie zwrotu. Możliwa będzie także internetowa rejestracja, chat z bibliotekarzem, korepetycje online, rozliczanie kar za przetrzymywanie lub zniszczenie książek czy zgłaszanie propozycji zakupu nowych publikacji. Poza tym na stronach placówek będą publikowane kalendarze wydarzeń i relacje z nich.

Wartość: 2,1 mln zł

Dofinansowanie: 1,7 mln zł

Beneficjent: Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

Źródło: RPO WM 2014–2020

 


Poprawa komfortu jazdy

Środki z budżetu województwa pozwoliły wyremontować drogę powiatową Sadowne–Złotki (granica powiatu węgrowskiego). Roboty objęły profilowanie jezdni, wzmocnienie konstrukcji, wykonanie nawierzchni z betonu asfaltowego oraz poprawę systemu odwodnienia.

Wartość: 677 tys. zł

Dofinansowanie: 165 tys. zł

Beneficjent: powiat węgrowski

Źródło: budżet województwa

 


Gratka dla turystów w Strożęcinie

W Strożęcinie (gm. Raciąż) odtworzono sieć okopów wojskowych z 1915 r. Ideą zadania jest nie tylko pokazanie militarnego charakteru obiektu, ale także losów wielu ludzi, którzy w tym czasie stacjonowali w tej okolicy. Przedsięwzięciem objęto odbudowę niektórych odcinków okopów oraz zakup replik umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy obu stron konfliktu – 12-osobowego oddziału wojsk pruskich oraz dwóch przedstawicieli wojsk carskich. Powstały również tablice informacyjne zawierające dane historyczne, a także opisy poszczególnych stanowisk oraz elementów wyposażenia i uzbrojenia.

Wartość: 191 tys. zł

Dofinasowanie: 118 tys. zł

Beneficjent: gmina Raciąż (powiat płoński)

Źródło: PROW 2014–2020

 


Odnowiono Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem

Dzięki funduszom unijnym udało się wyremontować placówkę poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ceramików – Konstantemu Laszczce. Pieniądze pozwoliły odnowić siedzibę muzeum, przystosować ją do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez usunięcie barier architektonicznych oraz kupno audioprzewodników dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

Wartość: 503 tys. zł

Dofinansowanie: 330 tys. zł

Beneficjent: gmina Dobre (powiat miński)

Źródło: RPO WM 2014–2020

 


Modernizacja SOR-u w Siedlcach

Szpitalny Oddział Ratunkowy w siedleckim szpitalu powstał praktycznie od nowa. Powiększony o pomieszczenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii zajmuje teraz aż 1402 m². W ramach projektu powstały także dodatkowe gabinety konsultacyjne, zabiegowe, stanowiska do intensywnej terapii (w tym izolatka), intensywnego nadzoru oraz miejsca dekontaminacji pacjentów. Oddział zyskał też nowy sprzęt, m.in. aparat RTG, dzięki któremu wszystkie zdjęcia będą wykonywane na miejscu, a także zestaw laparoskopowy, cyfrowy rejestrator obrazu, aparat do znieczulenia ogólnego, defibrylator, respirator i kardiomonitor.

Wartość: 13,5 mln zł

Dofinansowanie: 7,4 mln zł

Beneficjent: Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Siedlcach

Źródło: budżet województwa

 


Muzeum Kultury Kurpiowskiej jak nowe

W ramach projektu wyremontowano trzy obiekty sąsiadujące z obecną siedzibą muzeum: kamienicę (wpisaną do rejestru zabytków), budynek biurowy połączony z kamienicą oraz budynek gospodarczy (przeznaczony wcześniej do rozbiórki). Nowa powierzchnia umożliwiła utworzenie Cyfrowego Archiwum Tradycji Kurpiów oraz pracowni etnodesignu. Znalazło się także miejsce dla kawiarni muzealnej.

Wartość: 8 mln zł

Dofinansowanie: 8 mln zł

Beneficjent: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Źródło: RPO WM 2014–2020 i budżet województwa

 


OSP Dzierzby z nowym samochodem

Jednostka wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który jest jednym z najnowocześniejszych wozów w gminie Jabłonna Lacka. Ochotnicy otrzymali w pełni wyposażony średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania z napędem 4x4, uterenowiony, z silnikiem o mocy 360 KM, spełniający wymagania EURO 6. Samochód jest wyposażony w: autopompę dwuzakresową, działko wodno-pianowe podnoszone hydraulicznie, zbiornik wody o poj. 3 tys. l, agregat prądotwórczy o mocy 5 kV, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia.

Wartość: 800 tys. zł

Dofinansowanie: 100 tys. zł

Beneficjent: gmina Jabłonna Lacka (powiat sokołowski)

Źródło: budżet województwa

 

 

Liczba wyświetleń: 203

powrót