Mazowsze serce Polski nr 11/18

Złota Palma i Srebrny Niedźwiedź z Mazowsza

2018.11.14 07:10 , aktualizacja: 2018.11.14 11:28

Autor: PAB, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Doje reżyserów z uwagą wsłuchujących się w słowa marszałka. Siedzą przy stole W spotkaniu z marszałkiem...
Aktorka przed plakatem zapowiadającym film, z twarzami jej i Janusza Gajosa Odtwórczyni głównej roli w...

Mazowiecki Fundusz Filmowy już od 8 lat wspomaga realizację ambitnych filmów. Pomógł w stworzeniu nagradzanych dzieł. A samorząd ma już kolejne plany, by wesprzeć twórców.

 

Wsparcie z Mazowieckiego Funduszu Filmowego otrzymały m.in. takie dzieła, jak „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej (wyróżniony Złotymi Lwami 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, a reżyserka dostała za niego nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego (gorąco przyjęta opowieść o losach Zdzisława i Tomasza Beksińskich) czy „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (Złota Palma dla reżysera w 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes).

 

– Przesuwa się ciężar i odpowiedzialność za polską kinematografię na fundusze regionalne. Mazowiecki fundusz jest jednym z największych. Przy wzajemnej współpracy jesteśmy w stanie rozwijać i promować ten sektor – stwierdziła przewodnicząca gildii reżyserów polskich Joanna Kos-Krauze podczas spotkania filmowców z marszałkiem Adamem Struzikiem.

 

Uczestniczyli w nim m.in. Jerzy Skolimowski, Borys Lankosz i Magdalena ŁazarkiewiczMazowiecki Fundusz Filmowy pomógł już w realizacji 51 produkcji, a marszałek zapowiedział kolejne działania, które pomogą wesprzeć najlepsze polskie produkcje filmowe.

 

– Mazowsze jest regionem, w którym skoncentrowany jest przemysł filmowy. Chcemy wzmocnić współpracę z tym środowiskiem – czy to poprzez działający już fundusz, czy poprzez uruchomienie finansowych mechanizmów zwrotnych. Myślimy też o wykorzystaniu funduszy europejskich – zapowiedział Adam Struzik.

 

Nasz region jest atrakcyjny filmowo, nie tylko jako plener filmowy do produkcji seriali czy filmów fabularnych, a liczba wykorzystywanych planów rośnie, ale także jako miejsce inwestycji. Bo Mazowsze to miejsce piękne, jak z filmu.

Liczba wyświetleń: 158

powrót