Mazowsze serce Polski nr 10/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2020.10.12 11:15 , aktualizacja: 2020.10.13 10:05

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • pielęgniarka robi zastrzyk mężczyźnie, w tle ścianki reklamowe województwa W trosce o bezpieczeństwo...
  • uśmiechnięty mężczyzna pozuje do zdjęcia, widok do pasa Prezydent Warszawy Rafał...
  • na linii startu stoi grupa kolaży gotowa do jazdy Drużyna Mazowsze Serce...
  • logo konkursu zawiera jego nazwę umieszczoną w niepełnym kole Termin zgłoszeń do konkursu...
  • po torach jedzie pociąg, w tle drzewa WKD jest liderem...
  • młody strażak w mundurze siedzi przy stole Druh Mateusz Krawczyk z...

TEMAT MIESIĄCA

Europejski Komitet Regionów murem za Mazowszem

– Rozumiemy Państwa zaniepokojenie poważnymi konsekwencjami proponowanego podziału województwa mazowieckiego – zwrócił się do członków Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas.

W odpowiedzi na stanowisko Zarządu Związku Województw RP w sprawie pomysłu podziału Mazowsza, do jego członków zwrócił się przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Jak przypomniał, państwa członkowskie powinny wyposażać władze lokalne i regionalne w takie środki administracyjne i finansowe, aby umożliwić im działanie zgodnie z zasadą „aktywnej pomocniczości” i zasadą dobrych rządów. Podkreślił, że żadna z decentralizacyjnych inicjatyw nie może być sprzeczna z tymi zasadami, jak również nie powinno być ignorowane w tej kwestii zdanie obywateli.

 – Rozumiemy Państwa zaniepokojenie (…), szczególnie patrząc z naszej perspektywy instytucji Unii Europejskiej, której powierzono obowiązki wynikające z Traktatu o Unii Europejskiej. Mają one służyć zapewnieniu kompetencji unijnych zgodnie z zasadami pomocniczości i proporcjonalności. (…) jest dla nas sprawą największej wagi, aby kompetencje regionalne i lokalne były respektowane w państwach członkowskich w równym stopniu. (…) zasada „aktywnej pomocniczości” powinna być głównie i powszechnie obowiązującą zasadą, przestrzeganą
w każdym procesie legislacyjnym – pisze Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

 

LICZBA MIESIĄCA

840 tyle lat ma płocka Małachowianka, czyli jedna z najstarszych w Europie szkół.

 

MIAS – nabór trwa

Termin zgłoszeń do konkursu „Najlepsza inicjatywa zrealizowana w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020” przedłużony do 30 października.  Konkurs nagradza projekty, które integrują mieszkańców, zachęcają do działania, a przy okazji poprawiają jakość życia sołeckich wspólnot. Regulamin na: mazovia.pl, zakładka Rolnictwo.

 

Mazowiecka Lady D.

To nazwa konkursu dla kobiet z niepełnosprawnościami lub działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Czas na zgłoszenia jest do 13 listopada. Szczegóły na stronie: mcps.com.pl

 

Nasi kolarze Drużynowym Mistrzem Polski

Mazowsze Serce Polski Team zdominowało rywalizację w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Podopieczni Dariusza Banaszka w Godzieszach Wielkich zdobyli złoty oraz brązowy medal.  

Trasa czempionatu liczyła 58 kilometrów, kierownictwo drużyny delegowało do startu dwa mocne czteroosobowe składy. Paweł Bernas, Adrian Kurek, Alan Banaszek oraz Jakub Kaczmarek pokonali dystans 43 sekundy szybciej od drużyny CCC Development Team. 

Brąz zawisł na szyi drugiej drużyny mazowieckiej ekipy, która startowała w składzie: Tobiasz Pawlak, Daniel Staniszewski, Norbert oraz Adrian Banaszek, a prowadzona była przez dyrektora Wojciecha Pawlaka.

 

W trosce o bezpieczeństwo…

… klientów, pracowników (również emerytowanych) oraz ich rodzin Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie już kilka miesięcy temu podjął starania, by zorganizować akcję szczepienia przeciwko grypie. W dobie pandemii jest to szczególnie istotne. Akcja jest prowadzona w urzędzie od 15 lat. Doroczne szczepienia są przejawem dbałości o zdrowie klientów urzędu oraz wszystkich, którzy go odwiedzają, załatwiając sprawy. Zdrowy urzędnik to bezpieczniejszy kontakt z nim.

 

KALENDARIUM

  1. 7. edycję konkursu na najaktywniejszą liderkę mazowieckiej wsi zorganizował w tym roku samorząd Mazowsza
  2. 27 lat temu, a dokładnie 2 października 1993 r., Glinojeck otrzymał prawa miejskie.
  3. 40 proc. ogółu wydatków mazowieckich gospodarstw domowych to żywność, użytkowanie mieszkania i nośniki energii (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie).

 

15-latek z Falent strażakiem miesiąca

Odważny i dojrzały – taki jest druh Mateusz Krawczyk z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Falenty (gmina Raszyn). Bohaterski młody strażak uratował życie mężczyźnie poszkodowanemu w wypadku drogowym. Za niezwykłą postawę druh odebrał z rąk wicemarszałka Rafała Rajkowskiego tytuł Strażaka Miesiąca lipca oraz nagrodę.

 

CYTAT MIESIĄCA

„Podział Mazowsza to realny plan?

– Chodzi wyłącznie o kolejne zamieszanie polityczne. Nie rozumiem, jak w obliczu kolejnej fali koronawirusa można narażać obywateli na kolejne wybory – mówi Onetowi Rafał Trzaskowski.

Tak prezydent stolicy komentuje zapowiedzi polityków PiS, że jeszcze w listopadzie do Sejmu trafi projekt podziału Mazowsza na dwa województwa – podaje Onet.pl. 

 

Źródło: Piotr Halicki, Będzie podział Mazowsza? Trzaskowski i Struzik komentują, Onet.pl, 7.10.2020.

 

WKD liderem…

... punktualności w II kwartale 2020 r. Najnowsze dane Urzędu Transportu Kolejowego wskazują, że Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. była najpunktualniejszym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce, uzyskując wysoki wskaźnik 99,3 proc. Drugi z mazowieckich przewoźników – Koleje Mazowieckie – jest na siódmym miejscu w rankingu (97 proc. punktualności).

 

Książka na telefon
To najnowszy pomysł Gminnej Bibliotece Publicznej w Załuskach. Mogą z niego skorzystać osoby starsze, chore i niepełnosprawne z gm. Załuski. By raz w tygodniu otrzymać książki, wystarczy zadzwonić (23 661 90 13, w. 117 lub 795 456 127) albo wysłać e-maila (gbpzaluski@op.pl).

 

Liczba wyświetleń: 59

powrót