Mazowsze serce Polski nr 10/19

Tym żyje samorząd

2019.10.16 12:55 , aktualizacja: 2019.10.18 11:20

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

przy stole siedzą kobieta i mężczyzna, na stole stoją kwiaty Ideę mazowieckiego budżetu...

Ruszył budżet obywatelski

Na zakup karetki albo budowę placu zabaw – m.in. o pieniądze na takie zadania będą się mogli ubiegać Mazowszanie. Województwo mazowieckie wprowadza budżet obywatelski. 

Do zdobycia jest maksymalnie 1 mln zł na projekt inwestycyjny, a 150 tys. zł na nieinwestycyjny. Łączna pula środków to aż 25 mln zł. Każdy mieszkaniec województwa będzie mógł zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów (w wypadku osób małoletnich wymagana będzie zgoda rodzica lub opiekuna prawnego).

Projekty będą mogły być realizowane tylko na mieniu województwa i dotyczyć wyłącznie jego zadań własnych, czyli np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej.

– Regulamin projektowaliśmy głównie z myślą o mieszkańcach. Nie wymagamy np. szczegółowego kosztorysu – wystarczy, że pomysłodawca oszacuje koszty projektu – podkreśla Tamara Borkowska, zastępca dyrektora departamentu odpowiedzialnego w urzędzie marszałkowskim za budżet obywatelski. Dodaje, że składanie projektów i głosowanie będzie przebiegać elektronicznie. Ci, którzy nie mają komputera czy internetu, będą mogli z nich skorzystać w urzędzie bądź jego delegaturach.  Nabór pomysłów do budżetu obywatelskiego województwa mazowieckiego ruszy w pierwszym kwartale 2020 r.

 

Pensje jak domino

Jakie będą efekty zmiany wysokości płacy minimalnej? Samorządowcy alarmują, że czekają ich ogromne obciążenia finansowe.

– W przyszłym roku naszemu pracownikowi będziemy musieli płacić przeciętnie 550 zł brutto więcej niż do tej pory. To oznacza, że w skali całego sektora na pracowników samorządowych będziemy musieli wydać o 16 mld zł brutto więcej na wynagrodzenia[1] – podkreślił Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jego uczestnicy zaznaczyli też, że podniesienie stawki minimalnej do 2600 zł miesięcznie spowoduje np. spłaszczanie wynagrodzeń. A to oznacza, że doświadczeni pracownicy z długim stażem będą oczekiwali podniesienia swoich płac. Samorządowcy obawiają się również, że najmniej zarabiający będą pracować od kolejnego roku na ¾ etatu, bo na więcej gminom nie wystarczy pieniędzy. – To układ o charakterze domina – ocenili samorządowcy.

 

Mazowsze sprzyja przedsiębiorcom

Wektory 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej trafiły w ręce laureatów – są nimi polskie samorządy. Wśród nich znalazł się Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wyróżnienie otrzymał za szczególne osiągnięcia w tworzeniu warunków do rozwoju przedsiębiorczości.

W kategorii „Samorządów Województw” nagrodę – poza samorządem Mazowsza – odebrało Pomorze. W kategorii „Metropolii i Miast” powyżej 500 tys. – samorządy Łodzi oraz Wrocławia, a w kategorii „Gmin Miejskich oraz Miejsko-Wiejskich” – Nowa Sól.

Wręczono również Wektora Specjalnego, którego otrzymał prof. dr hab. Henryk Skarżyński, twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Natomiast Wektor Nadziei – dla Rady Dialogu Społecznego – odebrała jej przewodnicząca Dorota Gardias.

 

 

[1] Efekt domina. Samorządowcy wyliczają koszt wzrostu płacy minimalnej (mat. na samorząd.pap.pl z 26.09.2019).

Liczba wyświetleń: 91

powrót