Mazowsze serce Polski nr 10/19

Zdrowie w aerozolu

2019.10.16 11:00 , aktualizacja: 2019.10.18 11:19

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Tężnia w Legionowie Tężnia w Legionowie Fot. UM...
Tężnia w warszawskim Parku Sowińskiego Tężnia w warszawskim Parku...
Tężnia w Płocku Tężnia w Płocku Fot. Dorota...
Tężnia w Konstancinie Tężnia w Konstancinie Fot....
Tężnia w Radomiu Tężnia w Radomiu Fot....
Tężnia w Kaskach Tężnia w Kaskach
Sygnatariusze umowy m.in. członek zarządu wojewóztwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak Dzięki wsparciu z budżetu...

Nie tylko w Ciechocinku czy Konstancinie, ale i w wielu innych miejscach na Mazowszu możemy korzystać z leczniczych właściwości inhalacji solankowych.

 

 

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. W przeszłości służyły do pozyskiwania soli kuchennej, obecnie to potężne inhalatoria w kurortach. Pierwsze takie obiekty powstały już w XVII w. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół tężni nasycone jest aerozolem z solanki, która najpierw obciekała przez elementy gradierni, a potem odparowywała. W czasie tego procesu wytwarza się aerozol bogaty w mikroelementy, takie jak: wapń, magnez, jod, potas, brom, żelazo, sód. Od XIX w. inhalacje solankowe zaczęły być regularnie stosowane w lecznictwie.

Mikroklimat, który wytwarza się w pobliżu tężni, zbliżony jest do klimatu nadmorskiego. Dawka jodu, jaką pochłaniamy przez godzinę w tężni, jest równa dawce przyjętej w ciągu 3 dni pobytu nad Bałtykiem! Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układy nerwowy i gruczołów dokrewnych oraz ogólną odporność organizmu. Szczególnie polecane jest przy przewlekłych i nawracających stanach zapalnych układu oddechowego, nerwicy, nadciś-
nieniu tętniczym, niedoczynności tarczycy, alergiach, zapaleniu zatok. Korzystanie z dobrodziejstw inhalacji solankowych podlega jednak pewnym ograniczeniom. Na liście przeciwwskazań do kuracji wziewnych znajdują się: ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, niewydolność naczyń wieńcowych serca, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, choroby nowotworowe, nadwrażliwość na brom, jod lub inne jony zawarte w solance, nadczynność tarczycy.

Z inhalacji solankowych możemy również korzystać m.in. w Siedlcach (Park Wodny), Sochaczewie (ogródek jordanowski), Piastowie (park im. B.i J. Sokorskich).

 

 

Park Zdrowia, Legionowo

Od czerwca 2015 r. funkcjonuje pierwsza bezpłatna i druga na Mazowszu tężnia solankowa. Park Zdrowia, położony vis-à-vis Areny Legionowo, jest miejscem dedykowanym starszym mieszkańcom miasta. Po wybudowaniu kilkunastu placów zabaw władze miasta doszły do wniosku, że należy stworzyć miejsce dla seniorów, a na pomysł z tężnią prezydent Legionowa wpadł w Rabce-Zdroju i zdecydował się przenieść to rozwiązanie do swojego miasta.

 

Park Seniora, Żyrardów

Z dobrodziejstw solanki można korzystać w miejskim  parku, w którym tężnia działa od 2017 r. Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i bakteriobójczym wspomaga profilaktykę i leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej czy ogólnego wyczerpania.

 

Park Obozisko, Radom

Sfinansowana z budżetu obywatelskiego. Drewniana konstrukcja jest wypełniona tarniną i zasilana solanką ze szczelnego zbiornika. Tężnia ma kubaturę prawie 500 m3 i została przykryta sześciospadowym dachem. Rocznie będzie zużywać około 50 ton solanki.

 

Winiary, Płock

Pomysł na jej powstanie zgłosili mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Tężnia solankowa ma wymiary 9,8x3,4 m i wysokości 3,68 m. To konstrukcja z drewna sosnowego, impregnowana. Dach wykonany jest z gontu drewnianego osikowego, a wypełnienie – z tarniny.

 

Czaplin

W Czaplinie powstanie pierwsza tężnia w okolicy. Solanka będzie przywożona z dużego kurortu, prawdopodobnie Inowrocławia, co zapewni taki sam efekt leczniczy, jak w znanych uzdrowiskach. Pieniądze na realizację projektu pochodzą z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw „Mazowsze 2019”.

 

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. 

Została zbudowana w 1978 r. i jest zasilana solanką z pobliskiego odwiertu. Jej historia sięga 1965 r., kiedy to odkryto w Konstancinie-Jeziornie lecznicze złoża. Tężnia stanęła w 1978 r. – konstrukcję wznosili górale, a mieszkańcy osobiście zaangażowali się
w zbiórkę tarniny. 

 

Rzekuń

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w gminie Rzekuń powstanie tężnia solankowa.

Umowę w tej sprawie podpisali członek zarządu Janina Ewa Orzełowska oraz wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak. Na realizację inwestycji gmina otrzymała z budżetu Mazowsza wsparcie w wysokości 1,8 mln zł.

 

Park Sowińskiego, Warszawa

Również w stolicy w kilku miejscach można korzystać z dobrodziejstw mikroklimatu wytworzonego przez solankę. Taką atrakcję oferują dzielnice: Wola (Park Sowińskiego), Praga Północ (pl. Hallera) oraz Wawer (Anin i Marysin).

 

Kaski

Tężnię sfinansowano ze środków Funduszu Sołeckiego. Mieszkańcy wycięli tarninę z własnych pól i sami zbudowali obiekt. Inicjatywę wspomógł proboszcz, który udostępnił teren, a zasilanie energią elektryczną zapewniła gmina.

Liczba wyświetleń: 156

powrót