Mazowsze serce Polski nr 10/18

Czego nam brakuje

2018.10.10 10:10 , aktualizacja: 2018.11.07 11:35

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

Zapytaliśmy samorządowców i eksperta, jaka jest z ich punktu widzenia najpotrzebniejsza inwestycja na Mazowszu. Na co wydawać samorządowe pieniądze.

 

 

Wiesław Raboszuk

wicemarszałek województwa mazowieckiego

Przez ostatnich 20 lat Mazowsze przeszło olbrzymie zmiany, za sprawą wielu ważnych społecznie inwestycji. Nie udałoby się ich zrealizować bez wsparcia budżetu województwa i funduszy unijnych. W tym momencie bardzo ważne są negocjacje z UE dotyczące środków unijnych na najbliższe lata. Mazowsze doskonale wydaje środki europejskie i musimy zadbać o jak najlepsze wsparcie dla naszych beneficjentów.

 

Krzysztof Fedorczyk

starosta węgrowski

Chciałbym, aby port lotniczy Modlin rozwijał się i nikt nie zakłócał tego rozwoju, bo jest bardzo potrzebny nie tylko dla rejonu wschodniego Mazowsza. W swoim powiecie życzyłbym sobie, żeby jeździły tu coraz bezpieczniejsze i nowocześniejsze pociągi Kolei Mazowieckich, tak aby ludzie mogli dojeżdżać szybko do pracy, a turyści przyjeżdżać do nas i podziwiać urokliwe zakątki rzeki Liwiec oraz Bugu.

 

Wiesław Zalewski

wójt gminy Strzegowo (pow. mławski)

Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest budowa zbiornika wodnego o powierzchni około 100 ha, pomiędzy Strzegowem a Unierzyżem.  Od kilkunastu lat o to zabiegamy. Szukamy zewnętrznych źródeł wsparcia, również u marszałka województwa, bo to ogromna inwestycja. Zbiornik mógłby stać się miejscem rekreacji dla turystów z całego Mazowsza. Rusza też przebudowa trasy S7, która przebiega przez naszą gminę.

 

Jacek Wielorański

burmistrz miasta i gminy Lipsko

Dla naszej gminy kluczowymi inwestycjami są drogi: budowa zachodniej obwodnicy Lipska (w ciągu drogi krajowej 79), która jest w fazie projektowania, kolejny etap budowy drogi wojewódzkiej 747 z Lipska do Iłży i przebudowa dróg gminnych. Równie ważne jest w 100 proc. zwodociągowanie gminy i utworzenie podstrefy ekonomicznej, by przyciągnąć inwestorów i stworzyć miejsca pracy.

 

Erwina Ryś-Ferens

wiceprzewodnicząca Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej

W pierwszej kolejności powinno powstać więcej ścieżek rowerowych, szczególnie na wsiach
i w małych miejscowościach. Chodzi głównie o bezpieczeństwo rowerzystów, bo nie wszyscy noszą odblaski. Dużo jeżdżę samochodem i widzę, jak to wygląda. Po drugie, drogi, drogi i jeszcze raz drogi – w tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia. Ponadto władze samorządowe powinny szybciej reagować na potrzeby pasażerów. Np. w gm. Lesznowola jest za mało składów i trudno się podróżuje, szczególnie w godzinach szczytu.

 

dr Marek Goleń

adiunkt w Szkole Głównej Handlowej

W mojej ocenie ważne są dwie sprawy. W kraju mamy duże zanieczyszczenie powietrza. To spory problem i jedno z największych wyzwań inwestycyjnych. Niezbędny jest nam duży i rozproszony projekt na wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Ponadto niezwykle potrzebna jest biogazownia. Ciągle nie mamy porządnej metody zagospodarowania bioodpadów komunalnych, a ponieważ już weszły w życie kolejne przepisy o selektywnej zbiórce odpadów, przydałaby się na Mazowszu wzorcowa biogazownia, najlepiej w Warszawie.

 

  • Wicemarszałek w garniturze Wicemarszałek Wiesław...
  • Urzędnik w stroju oficjalnym Krzysztof Fedorczyk,...
  • wójt w okularach Wiesław Zalewski, wójt...
  • Burmistrz w garniturze Jacek Wielorański,...
  • Radna województwa Erwina Ryś-Ferens,...
  • Pracownik naukowy w  stroju oficjalnym dr Marek Goleń, adiunkt w...

Liczba wyświetleń: 248

powrót