Mazowsze serce Polski nr 10/18

Nowe życie zabytków

2018.10.10 06:40 , aktualizacja: 2018.10.17 13:49

Autor: Opracowała Małgorzata Wielechowska, zdjęcia arch. UMWM, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Widok na kościół z cegły z dwiema wieżami i okalającym niewysokim murem Kościół w Zwoleniu (fot....

Są wizytówką wielu miejscowości i mają długą historię. Teraz odzyskają blask dzięki ogromnej puli środków z budżetu województwa mazowieckiego, który przeznaczył na zabytki aż 6 mln zł.

 

Nabór wniosków o dotacje na renowację zabytkowych obiektów, ogłoszony w tym roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, cieszył się popularnością – wpłynęło około 150 zgłoszeń.

 

Na prace restauratorskie czy zabezpieczenie zabytków można było otrzymać maksymalnie 200 tys. zł.  Na te zadania samorząd Mazowsza przyznał 6 mln zł. Dzięki tym pieniądzom uda się zrealizować 79 projektów. Wszystkie obiekty, które otrzymały wsparcie, to cenne zabytki, które podziwiamy i uczymy się z nich o przeszłości. Idealnie jest, gdy zabytki są „żywe” – poddane konserwacji pełnią funkcje użyteczności publicznej.

 

Są one wtedy świetnym celem wycieczek turystycznych. Zapraszamy więc do mazowieckich miejscowości, które kryją prawdziwe perły. Proponujemy zacząć od tych, które wybraliśmy dla

Państwa.

 

Co warto zobaczyć?

Wybraliśmy po jednym cennym obiekcie z każdego subregionu Mazowsza


Kościół pw. Ducha Świętego w Kadzidle

To neobarokowa, murowana świątynia, która mierzy 17 m (do sklepienia), ma 60 m długości i 22 m szerokości. Wybudowano ją w latach 1883–1886. Charakterystyczne dla obiektu są wieże (wielokrotnie niszczone i odbudowywane). Te, które zachowały się do dzisiaj, są dużo niższe od pierwotnych. Będąc w okolicy, warto też się wybrać na cmentarne wzgórze, gdzie mieści się kaplica-mauzoleum na cześć zmarłych, poległych i zamordowanych. Na zboczu wzniesienia zobaczymy Grotę Matki Bożej.

 

Kościół w Kadzidle

 

W kościele w sercu Kurpi – dzięki 130 tys. zł wsparcia – przeprowadzony będzie m.in. remont elewacji

 


Kościół św. Mikołaja w Grójcu

W tej gotyckiej świątyni mieszczą się m.in. zabytkowa chrzcielnica z piaskowca, przy której ochrzczono Piotra Skargę. Według miejscowej tradycji rycerze idący na wojnę ostrzyli o nią swoje miecze. W ołtarzu głównym z 1870 r. jest obraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Rzeźbę tej postaci (wraz z wizerunkiem Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty) zobaczymy też nad głównymi drzwiami.

 

Kościół św. Mikołaja w Grójcu

 

90 tys. zł dotacji pomoże przeprowadzić prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym

 


Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Sarnakach

Obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, który się tutaj mieści, słynie z licznych cudów, o czym przypominają zawieszone obok wota. Kościół ma prostą konstrukcję, a schody prowadzą wprost do wnętrza nawy głównej.

W głównym ołtarzu zobaczymy obraz „Ukrzyżowanie Chrystusa” z 1819 r., a w bocznym – m.in. wizerunki św. Antoniego Padewskiego, i św. Wawrzyńca. Nad całą szerokością kruchty rozciąga się chór muzyczny z rokokowym prospektem organowym z połowy XVIII w. Zabytkowe w Sarnakach są również cmentarz i plebania.

 

Kościół pw. św. Stanisława w Sarnakach

 

Pieniądze z budżetu Mazowsza (60 tys. zł) umożliwią konserwację zabytkowych organów w Sarnakach

 


Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Opinogórze

Opinogóra na stałe jest związana z rodem Krasińskich, zwłaszcza z Zygmuntem Krasińskim, który spędził tu swoją młodość. Po śmierci pochowano go w podziemiach miejscowego kościoła. Jednym z piękniejszych obiektów jest tutaj pomnik nagrobny Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, wykonany przez Luigiego Pampalloniego w 1841 r. Przedstawia on scenę śmierci matki poety. Przy łożu umierającej klęczy syn, na którego głowie spoczywa ręka matki. Takie przedstawienie zaproponował rzeźbiarzowi sam Zygmunt.

 

Kościół w Opinogórze

 

40 tys. zł przeznaczył samorząd Mazowsza na prace konserwatorskie przy rokokowej ambonie z początku XVIII w.

 


Katedra Płocka

To jedna z najstarszych pięciu katedr polskich. Ma ciekawe położenie – na Wzgórzu Tumskim (ponad 50 metrów nad taflą Wisły). Majestatyczne mury romańskiej budowli wyłaniają się z kasztanowców. Wewnątrz warto zwrócić uwagę m.in. na polichromię. Ciekawym elementem są umieszczone w nawach bocznych herby biskupów płockich, a ta w Kaplicy Królewskiej ma wymiar patriotyczny – na sklepieniu unosi się wielki polski orzeł biały z herbami Litwy i Rusi, na ścianie okiennej zaś znajduje się Oko Opatrzności, które zdaje się czuwać nad narodem.

 

Katedra w Płocku

 

Środki z budżetu województwa (50 tys. zł) pomogą przeprowadzić w płockiej katedrze konserwację ołtarza św. Stanisława Kostki

 


Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłą

Historia miejsca sięga czasów króla Kazimierza III Wielkiego, który wybudował świątynię w stylu gotyckim. Przez lata była ona wielokrotnie palona i odbudowywana. We wnętrzu zobaczymy np. późnorenesansowy ołtarz z początku XVII w., z obrazem Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1600 r., oraz kamienną chrzcielnicę z 1624 r. Uwagę przykuwają również drzwi, m.in. te, które prowadzą do zakrystii. Są one poorane pociskami wojen i widnieje na nich wykuty rok – 1563.

 

Kościół w Solcu nad Wisłą

 

Na prace remontowo-konserwatorskie dwóch bocznych kaplic i kościoła parafia pozyskała 70 tys. zł

 


OPINIA

Bożena Żelazowska

Radna Województwa Mazowieckiego, Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kościoły to nie tylko świątynie, miejsca modlitw i zadumy. To także zabytki, prawdziwe perełki architektury sakralnej.  Nie każda parafia ma dość środków, aby zadbać o remont. Od lat im w tym pomagamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 272

powrót