Mazowsze serce Polski nr 10/18

Tym żyje samorząd

2018.10.10 07:40 , aktualizacja: 2018.11.07 11:36

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Widok z lotu ptaka na park ze stawami, w głębi zabudowa miasta Grodzisk Mazowiecki...

Miasta Mazowsza coraz więcej inwestują

W opublikowanym przez pismo „Wspólnota” rankingu „Samorządowi Liderzy Inwestycji” (zestawienie za lata 2015–2017) wśród miast wojewódzkich wygrał pierwszy raz Kraków (1778,10 zł na osobę). Warszawa (1464,28 zł/os.) utrzymała 6. pozycję. Za to do góry poszły inne miejscowości Mazowsza. Wśród miast na prawach powiatu awansowały Płock (z 8. na 7. pozycję – 1506,38 zł/os.) i Siedlce (z 12. na 10. – 1315,20 zł/os.). Największy skok zanotowały jednak mniejsze miasta stołecznej aglomeracji w zestawieniu miast powiatowych: Grodzisk Mazowiecki (z 25. na 9. miejsce – 961,58 zł/os.) i Pruszków (z 41. na 14. – 881,20 zł/os.). To kolejny dowód, jak dynamicznie rozwija się nasz region.

 

Zamach na WORD-y

Ministerstwo Infrastruktury chce, by egzaminatorzy na prawo jazdy byli zatrudnieni przez wojewodę, a nie przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Rzekomo w celu poprawy... szkolenia kandydatów – informuje „Rzeczpospolita”. Pomysł może zagrozić finansowym podstawom istnienia WORD-ów, za to zupełnie niczego nie zmieni w szkoleniu, bo będą to dalej ci sami ludzie i metody. Niestety, głucho za to w ministerstwie o pracy nad projektem o nadzorze nad młodymi kierowcami. A takie zmiany mogłyby podnieść poziom bezpieczeństwa. 

 

Droższy prąd bije w samorządy

Dziesiątki przetargów na dostawę prądu dla samorządów – szkół, szpitali, na kolej – zostało w ostatnim czasie unieważnionych. Powód ten sam: ceny prądu tak wzrosły, że przekroczyły budżet. Jak informuje „Puls Biznesu”, w przypadku warszawskiego metra najtańsza oferta była wyższa od założonej o... 6 mln zł (dostawa energii na 2019 r.). A to dopiero początek podwyżek.

 

Liczniki prądu elektrycznego

 

Wspólny bilet bliżej

Aż 11 województw (lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie i wielkopolskie) zgłosiło akces do wspólnego biletu kolei regionalnych. Im dalej będzie nimi jechał pasażer, tym mniej będzie dopłacał za kolejne kilometry. Projekt ma szansę ruszyć już od początku grudnia.

 

Siłą wyrzucą z Okęcia

Jak ujawniło Ministerstwo Infrastruktury, znalazło ono sposób na organizatorów lotów czarterowych, którzy nie chcą opuszczać Okęcia. Zamierza zmusić ich do tego... administracyjnie. Mają się przenieść i już. Do Radomia, choć większość woli Port Lotniczy w Modlinie. Pytanie, czy Komisja Europejska zatwierdzi taki podział ruchu.

 

Liczba wyświetleń: 104

powrót