Mazowsze serce Polski nr 10/18

Szpital jak ogród spokoju

2018.10.10 09:00 , aktualizacja: 2018.10.10 15:28

Autor: Dorota Ł. Cichocka, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Budynek szpitala z oddali, na pierwszym planie cztery pionowe kolorowe prostokąty Szpital w Drewnicy jest...
Dwa skrzydła budynku z urządzonym między nimi zieleńcem Budynek otoczony jest...
Urządzona w uspokajających barwach sala ze stołem, krzesłami i fotelami Strefa relaksu to jeden z...

Jest jedną z największych inwestycji zdrowotnych w Polsce – Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica właśnie przyjmuje pierwszych pacjentów. Nowa placówka powstała od podstaw, a 4 października uroczyście ją otwarto.

 

To najnowocześniejsza placówka psychiatryczna w Polsce i jedna z nowocześniejszych w Europie. W oddziałach stacjonarnych hospitalizowanych będzie rocznie blisko 3,5 tys. osób. Ponadto z oferty poradni skorzysta rocznie dodatkowo około 25 tys. pacjentów. Obiekt o powierzchni użytkowej około 22 tys. m² zagwarantuje chorym komfort.

 

Najważniejszy jest pacjent

Obok kontaktów ze specjalistami – psychiatrami i psychologami – w nowym szpitalu w Drewnicy zagwarantowana jest również opieka ogólna i innowacyjne metody, pozwalające wrócić do pełni zdrowia. Powstało Centrum Rehabilitacji Psychiatrycznej – sala do muzykoterapii oraz filmoterapii, a także gabinety: ginekologiczny, urologiczny, neurologiczny, okulistyczny, RTG, EKG i USG.

 

W oddziałach stacjonarnych dostępnych jest w sumie 300 łóżek. Stworzona została także przestrzeń rekreacyjno-sportowa. Powstały alejki spacerowe, miejsca do gry w tenisa stołowego czy w szachy. Ogród otaczający obiekt zachęca do spędzania wolnego czasu na powietrzu, spacerowania i intensywniejszego ruchu, co doskonale wpływa na zdrowie psychiczne. Placówka jest nowoczesna i ekologiczna. Kolektory słoneczne mają powierzchnię 400 m², a system pomp ciepła odwierty o długości przekraczającej 15 km. Efektem jest poprawa jakości powietrza i oszczędność wydatków blisko 60 proc. w stosunku do tradycyjnego zasilania.

 

Zadbać o wszystkich

Szpital chce nie tylko doraźnie leczyć pacjentów, ale zadbać o szeroko pojętą higienę psychiczną i zdrowie w kontekście społecznym.

 

– Chcemy utrzymać wysoki poziom leczenia i jego kompleksowość. Jeszcze w październiku rozpoczynamy intensywną działalność w zakresie naukowo-badawczym w oparciu o już nawiązaną współpracę m.in. z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego czy Politechniką Warszawską. Obok leczenia pacjentów, chcemy się także skupić na profilaktyce i promocji zdrowia psychicznego w Polsce – mówi członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Norbert Szczepański.

 

Obiekt został zaprojektowany tak, aby pacjenci czuli się w nim komfortowo. W skład głównego pawilonu wchodzi siedem segmentów, połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą ogród zimowy i prowadzącą do miejsc wypoczynku i terapii.

 


OPINIA

Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego

Niestety, jak pokazują statystyki, z roku na rok przybywa zarówno młodych, jak i starszych osób, które borykają się z różnego typu zaburzeniami psychicznymi. Jako lekarz zdaję sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma fachowa pomoc i wsparcie w dobrze do tego celu przygotowanych placówkach. Dobrze, że dzięki dotacjom unijnym, a także dużemu dofinansowaniu, które przeznaczyliśmy z budżetu województwa, udało się stworzyć na Mazowszu nowoczesny szpital, w którym potrzeby i komfort pacjenta stawiane są na pierwszym miejscu.

 

Liczba wyświetleń: 81

powrót