Mazowsze serce Polski nr 5/20
#zostanwdomu i zwiedzaj cz. 2
2020.05.12 13:10 , aktualizacja: 2020.05.20 07:38
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
Samorządowe instytucje kultury, zachowując niezbędne wymogi sanitarne, po kilkutygodniowej kwarantannie, stopniowo otwierają się na zwiedzających. Oczywiście zachęcamy do zaglądania do mazowieckich muzeów, ale pamiętajcie, że wiele z nich można zwiedzać również online.
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury
https://www.facebook.com/MTeatr/
Pewnie niejednokrotnie wychodząc z koncertów, operetek czy spektakli muzycznych, widzowie nucą utwór, który najbardziej utkwił w pamięci. Dlatego, aby utrzymać kontakt z widzami, zespół teatru zaprasza do zabawy „Zostań w domu i wytęż słuch!”. Na swojej stronie FB prezentuje fragmenty utworów muzycznych ze swojego repertuaru, a naszym zadaniem jest odgadnąć: kto to śpiewa? Ten, kto dobrze wytypuje artystę, otrzymuje od teatru płytę z XIII Koncertu Noworocznego ze specjalnym udziałem Jerzego Maksymiuka.
Muzeum Regionalne w Siedlcach
https://www.facebook.com/MuzeumRegionalnewSiedlcach/
Ozdobą zbiorów siedleckiej placówki jest Conspicuous Gallantry Medal (medal za wykazaną dzielność). Jego wyjątkowość polega na tym, że niewielu może się poszczycić jego posiadaniem. Od 1855 r. do 1993 r. medal otrzymało tylko 369 osób (w tym 111 lotników w czasie II wojny światowej). W tym gronie znalazły się tylko dwie osoby spoza Wielkiej Brytanii. Jedną z nich był sierżant Józef Piałucha, jedyny polski lotnik, który otrzymał tak zaszczytne wyróżnienie. Więcej o polskim bohaterze oraz o medalu, który prawie utraciliśmy go na rzecz Krakowa, dowiecie się Państwo z fejsbukowej strony muzeum.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie
https://www.facebook.com/pbwimkenwwarszawie/
Wydawałoby się, że w czasie izolacji instytucja, której działalność opiera się na bezpośrednim kontakcie z czytelnikiem, będzie skazana na przestój. Kłam temu twierdzeniu zadają pracownicy PBW, którzy również na co dzień, bardzo aktywnie działają w sieci.
Akcja „Zostań w domu i czytaj e-booki. Bezpiecznie” trwa już od 16 marca: wystarczy wysłać e-mail na adres konkretnej placówki, aby otrzymać kod, umożliwiający Czytelnikowi lekturę pozycji dostępnych on-line na platformie IBUK LIBRA. Oprócz tego, bibliotekarze zapraszają do cieszącego się już ogromną popularnością wspólnego pisania bibliotecznej opowieści facebookowej „Od słowa do słowa” oraz matematycznego pokoju zagadek „Biblioteki Pirackich Tropów”.
Muzeum Wsi Radomskiej
https://www.facebook.com/muzeumwsiradom/
W czasie izolacji aktywni pozostają również radomscy muzealnicy. Za pośrednictwem mediów społecznościowych proponują m.in. zajęcia rękodzielnicze, osadzone w tradycji mazowieckiej wsi – od sztuki robienia kwiatów z bibuły, aż do tkania gobelinów. Warto śledzić fejsbukową stronę muzeum, nie tylko ze względu na piękne wiosenne, plenerowe zdjęcia. Można tam trafić na prawdziwy rarytas: zdjęcia nowo narodzonych zwierzątek! Pod koniec kwietnia przyszły na świat – pierwsze w historii skansenu – owcze trojaczki: mama Szprotka urodziła dwa baranki i owieczkę.
Nad bezpieczeństwem porodu czuwała pani Dorota Maciąg, opiekunka zwierząt w radomskim muzeum.
Muzeum Azji i Pacyfiku
https://www.facebook.com/muzeumazji/
Congklak to indonezyjska odmiana mankali – jednej z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych gier planszowych świata. Mimo wielości odmian, schemat gier tego typu się nie zmienił i do dziś polegają one na przesiewaniu „nasion”z jednego dołka do drugiego. A ponieważ oglądanie plansz do gry to jednak nie to samo, co granie. Zapraszamy na stronę internetową lub FB muzeum, gdzie znajdziecie Państwo instrukcję nie tylko jak grać, ale też jak samodzielnie wykonać model egzotycznej planszówki.
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
https://www.facebook.com/ecasanniki/
Zapraszamy do wirtualnego odwiedzenia XVIII-wiecznego pałacu oraz udziału w imprezach organizowanych przez placówkę na pośrednictwem mediów społecznościowych m.in. konkursu fotograficznego oraz na maskotkę Centrum. Na fejsbukowym profilu znajdziemy wiele ciekawostek związanych z wybitnym kompozytorem i jego epoką.
Liczba wyświetleń: 79
powrót