Mazowsze serce Polski nr 5/20

Tym żyje samorząd

2020.05.12 14:10 , aktualizacja: 2020.05.13 08:48

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Samolot pasażerski widzany od strony kabiny pilotów. Po trapie wchodzą na poklad pasażerowie Lotnisko w Modlinie nie...
  • Wykadrowane ręce mężczyzny trzymającego w dłoniach wspartą na stole gazetę. Na blacie stoi kubek oraz leży telefon komórkowy Lokalne media dotkliwie...
  • Wiklinowy koszyk z bułkami Skutki pandemii odczują...
  • Jabłko z liściem przy korzonku Na liście produktów, które...
  • Szklanka z mlekiem Sporo zdrożało także mleko...

Modlin bez rządowego wsparcia?

Wśród portów lotniczych, które mogą starać się o pomoc finansową w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, nie znalazło się lotnisko w Modlinie – alarmują radni sejmikowego klubu Koalicji Obywatelskiej.

 

„Nieoficjalnie wiadomo, że na liście znalazło się osiem lotnisk: Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Rzeszów oraz Szczecin. W mediach zaczęły pojawiać się informacje o tym, że rządowa pomoc nie trafi do Portu Lotniczego w Modlinie” – podał tvn24.pl[1]. Sytuacja zaniepokoiła mazowieckich radnych.

– Wzywamy rząd Prawa i Sprawiedliwości do umieszczenia lotniska w Modlinie na liście portów lotniczych, które uzyskają wsparcie finansowe. Lotnisko w Modlinie to nie tylko pracownicy, ale również tysiące podmiotów gospodarczych tworzących lokalną gospodarkę (...) – powiedział Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu KO[2], a radna Anna Brzezińska dodała:

– Rząd powinien zadbać o lokalne miejsca pracy i przedsiębiorców, gdyż w rejonie Modlina, a także w powiecie nowodworskim nie ma ich zbyt dużo. Lotnisko w Modlinie to rozwój gospodarczy dla tego obszaru, który zostanie zniszczony złymi decyzjami o braku doinwestowania i rządowego wsparcia[3].

 

Wspierajmy lokalne media!

W budowaniu i utrzymaniu demokracji nie do przecenienia jest rola lokalnej prasy. Ta dotkliwie odczuwa skutki zmian związanych z pandemią. Z dnia na dzień odwołano zlecenia ogłoszeń reklamowych publikowanych przez firmy w prasie i na stronach internetowych tygodników lokalnych.

– Naszą wspólną odpowiedzialnością jest zapobiec sytuacji, w której pandemia odebrałaby dostęp do opiniotwórczych i rzetelnych treści – mówi marszałek Adam Struzik, który zwrócił się do mazowieckich samorządów o uwzględnianie w działaniach informacyjnych możliwości, jakie dają lokalne media.

 

Drożej, coraz drożej

Pandemia negatywnie odbija się na gospodarce, a w perspektywie skutki wirusa odczujemy w naszych portfelach. I nie chodzi tylko o zamrożenie pracy niektórych branż, utratę zatrudnienia czy cięcia pensji. Każde kolejne zakupy to zaskoczenie malejącą wartością pieniądza, zwłaszcza że ceny produktów spożywczych i tak od miesięcy ostro szybują w górę.

 

Za co płacimy więcej?

(wzrost ceny w stosunku do marca 2019 r., dane GUS)

 

  • mięso wieprzowe bez kości wzrost o 33,2 proc.
  • kiełbasa wzrost o 24,4 proc.
  • bułka pszenna mała wzrost o 11,6 proc.
  • chleb pszenno-żytni wzrost o 4,6 proc.
  • jabłka wzrost o 74 proc.
  • włoszczyzna wzrost o 5,8 proc.
  • mleko krowie  wzrost o 5,1 proc.

 

Mazowsze liderem…

w korzystaniu z usługi Twój e-PIT – podała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Podatnicy z województwa złożyli w ten sposób ponad pół miliona zeznań rocznych (stan na 30.03.2020).

 

Lesznowola testowała

Do końca kwietnia w 16 gminach w Polsce trwał drugi spis próbny. Na Mazowszu wzięli w nim udział mieszkańcy Lesznowoli. Spis jest próbą generalną przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, który czeka nas w 2021 r.

 

 

 

[1] dg/b, Radni Mazowsza alarmują: lotnisko w Modli-nie ominie rządowa pomoc, tvn24.pl, 20.04.2020.

[2] Wypowiedź dla www.warszawa.pl, Lotnisko w Modlinie bez rządowego wsparcia, 22.04.2020.

[3] Tamże.

Liczba wyświetleń: 63

powrót