Mazowsze serce Polski nr 5/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2020.05.12 15:50 , aktualizacja: 2020.05.13 09:56

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Grupa oób w maskach ochronnych pozująca do wspólnego zdjęcia z marszałkiem Adamem Struzikiem Na odbudowę DPS w Nowym...
  • Droga asfaltowa biegnąca przez zabudowania Inwestycja kosztowała ponad...
  • Plakat w formie graficznej zachęcający do udziału w programie Nabór wniosków w ramach...

Nie dokładaj roboty

To nazwa kampanii, która zwraca uwagę na kwestię bezpieczeństwa ruchu drogowego podczas epidemii. By zobrazować problem, Fundacja Drogi Mazowsza wspólnie z Polskim Związkiem Motorowym przygotowała spot, który przypomina o limitach prędkości. A o nich, na często pustych w czasie koronawirusa drogach, wielu kierowców zapomina…

 

Ciechanowskie inwestycje nie zwalniają

 

Przebudowy ul. Wesołej i Różanej zostały zakończone! Będzie bezpieczniej i wygodniej. Udało się m.in. wybudować blisko 1,4 km dróg. Powstały chodniki, odwodnienie, przebudowano skrzyżowanie, pojawiło się oznakowanie. Zamontowano także oświetlenie z lampami typu LED na obu ulicach. Mieszkańcy mają do dyspozycji trzy przystanki autobusowe, a dla zwiększenia bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych zainstalowano tzw. kocie oczka. Inwestycja kosztowała ponad 8,7 mln zł, z czego 4 mln zł władze miasta pozyskały z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju Województwa Mazowieckiego”.

 

#UEpomaga w zdalnym nauczaniu

Co najmniej 200 mazowieckich szkół (w tym około 150 z terenów wiejskich) weźmie udział w projekcie samorządu Mazowsza wspomagającym nauczanie z domów. Wartość przedsięwzięcia to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych. Umowy z partnerami projektu będą podpisane jeszcze w drugim kwartale. Do szkolnych pracowni trafią urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia, dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej oraz zdalne instruktaże. Uczniowie, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami, otrzymają urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz dostęp do Internetu. Wsparciem zostaną objęci uczniowie, którzy nie mają warunków technicznych do uczestnictwa w zdalnych lekcjach.

 

 

Ratunek dla Nowego Miszewa

 

DPS w Nowym Miszewie będzie odbudowany. Pomoże w tym samorząd Mazowsza, który przeznaczył na ten cel pół miliona złotych. Budynek spłonął latem ubiegłego roku. Straty materialne były ogromne.

– Mimo że jesteśmy teraz bardzo skupieni na walce z koronawirusem, staramy się nie rezygnować z naszych inwestycji czy prowadzenia polityki pomocowej. Pożar w Nowym Miszewie to ogromna tragedia dla pensjonariuszy. Trzeba jak najszybciej odbudować dom, by mogli wrócić do bezpiecznego miejsca pobytu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Dobre wiadomości dla mazowieckich działkowców

 

Wymiana oświetlenia, naprawa ogrodzenia, zakup sprzętu ogrodniczego, a nawet budowa świetlic działkowych – to inwestycje, które już niebawem zostaną zrealizowane na terenie mazowieckich ogródków działkowych. Pomogą środki z budżetu Mazowsza. To efekt MIAD MAZOWSZE 2020 – uruchomionego po raz drugi programu wsparcia dla działkowców. W sumie samorząd Mazowsza na ten cel przeznaczy 1 mln zł.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych działkowców, już po raz drugi zachęcamy ich do ubiegania się o wsparcie. Jestem pewna, że po pandemii ogródki działkowe znów staną się miejscem wypoczynku wielu osób i rodzin. Dlatego warto już teraz pomyśleć o niezbędnych inwestycjach – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Szczegóły na www.mazovia.pl.

 

Cytat miesiąca

 

Skutki pandemii uderzają nie tylko w budżet Samorządu Województwa Mazowieckiego, ale także spółek kolejowych i lotniczych, szpitali, instytucji kultury czy branży turystycznej. Spodziewany wpływ z CIT ma być nawet o 20-30 proc. mniejszy niż w ubiegłym roku. – Dochody spadają, a to my jesteśmy największym płatnikiem „janosikowego” – mówi marszałek Adam Struzik. – Już dziś wiemy, że pierwszy kwartał przyniósł nam 100 mln zł mniej przychodu. To wynika głównie z mniejszego wpływu z CIT-u, czyli podatku dochodowego od osób prawnych. W wariancie optymistycznym zakładamy, że nasze dochody spadną około 20–30 proc. w skali roku, czyli około 400–500 mln zł.

 

Wirtualna Elektra

 

Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków Mazowieckiego Instytutu Kultury jest już dostępna wirtualnie. Gdyby nie COVID-19, działałaby już na Elektoralnej 12 w Warszawie (siedziba MIK). Ale i w obecnych warunkach stara się dostarczać swoim czytelnikom i słuchaczom pozytywnych literackich i muzycznych wrażeń. Mamy nadzieję, że już wkrótce także bezpośrednio, w MIK.

 

Kalejdoskop

  •  27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto m.in.: sołtysów, radnych, przewodniczących zarządów osiedli
  •  240 wykroczeń (w tym 176 dot. przekroczenia dopuszczalnej prędkości) na drogach województwa ujawnili policjanci mazowieckiej grupy SPEED (dane dot. jednego tygodnia: 13–19 kwietnia)
  •  45 polowych izb przyjęć utworzyli mazowieccy strażacy. Są one m.in.: przy szpitalach w Grójcu, Sierpcu, Przysusze, Otwocku i Józefowie 

 

Liczba miesiąca

 

14 ton wyposażenia medycznego i środków ochrony przywiózł dla Mazowsza samolot z Chin

 

Na najaktywniejsze sołectwo i liderkę wiejską czekamy do 26 czerwca!

 

Wydłużamy terminy konkursów na „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku” i „Najaktywniejszą Liderkę Wiejską”. Na zgłoszenia czekamy do 26 czerwca br. Pula nagród w każdym z konkursów to aż 30 tys. zł. Zgłoszenia można przesyłać drogą elektroniczną na adres , a także pocztą lub kurierem na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie (Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich). Szczegóły na www.mazovia.pl i www.mazowieckie.ksow.pl.

 

 

Liczba wyświetleń: 158

powrót