Aktualności

WRDS w walce z pandemią

2021.03.19 14:55 , aktualizacja: 2021.05.29 14:34

Autor: Ewelina Mikulska (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Mężczyzna w garniturze Zbigniew Terek – Dyrektor...
  • Ekran podzielony na 9  uczestników Członkowie zespołu z uwagi...
  • Screenn ze zdalneo posiedzenia Tomasz Sławatyniec –...

XII Posiedzenie Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia działającego w ramach WRDS odbyło się 18 marca 2021 r. Rozmawiano o sytuacji pandemicznej w regionie.

Wzrost zachorowań

W ostatnim tygodniu widoczny jest duży wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Polsce, w tym również w województwie mazowieckim, w którym 16 marca br. dzienna liczba zakażeń wyniosła 4 142 (w Polsce – 25 052 nowych przypadków). Ponadto zarówno w województwie, jak i ogólnie w Polsce odnotowywane są wzrosty liczby zgonów spowodowanych COVID-19. Informacje na ten temat zaprezentowali dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Zbigniew Terek, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Tomasz Sławatyniec oraz dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Agnieszka Gonczaryk.

 

Sytuacja jest poważna

Dyrektor Zbigniew Terek przedstawił szczegółowe dane dotyczące wydatków, jakie MOW NFZ przeznaczył w minionym roku na walkę z pandemią informując, że najwyższe koszty zostały poniesione na utrzymanie gotowości szpitali do udzielania świadczeń, samo leczenie pacjentów z COVID-19, testowanie, transport sanitarny, dodatki do wynagrodzeń dla medyków mających pod opieką chorych na COVID, szczepienia oraz na opłacenie hoteli dla medyków. Zaznaczył, że środki na walkę z wirusem pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa i nie obciążają składek zdrowotnych. Odniósł się również do pytań związanych ze sposobem rozliczania przez placówki medyczne świadczeń za 2020 r.

Z kolei dyrektor Tomasz Sławatyniec zwrócił uwagę, że sytuacja pandemiczna jest coraz poważniejsza, co dzień zwiększają się statystyki zachorowań, dlatego też aktualnie najistotniejszym zadaniem jest poszerzanie bazy łóżkowej dla chorych na COVID. Swoją rolę spełniają wobec tego szpitale tymczasowe, które aktualnie w województwie dysponują 694 łóżkami, w tym 98 respiratorowymi. Największy problemem stanowią jednak obsady lekarskie i pielęgniarskie, szczególnie anestezjologiczne. Dyrektor przedstawił także statystyki związane z procesem szczepień.

Dyrektor Agnieszka Gonczaryk opowiedziała natomiast o pomocy, którą od samego początku pojawienia się w Polsce epidemii koronawirusa, samorząd Mazowsza udziela służbie zdrowia w walce z SARS-CoV-2. Dzięki uruchomieniu również środków unijnych możliwe było zakupienie między innymi 8 tomografów komputerowych z adaptacją pomieszczeń, o wartości ponad 18 mln zł, 295 kardiomonitorów z dodatkowym wyposażeniem o wartości blisko 9,8 mln zł, 327 urządzeń do wysokoprzepływowej wentylacji o wartości blisko 5 mln zł, 504 urządzenia do dezynfekcji różnego typu o łącznej wartości blisko 7,85 mln zł, 20 systemów do automatycznego pomiaru temperatury ciała o łącznej wartości ponad 1,7 mln zł, 16 aparatów USG różnego typu, o łącznej wartości blisko 3,4 mln zł, 86 respiratorów różnego typu o wartości blisko 8 mln zł, 42 mobilne aparaty cyfrowe RTG o łącznej wartości ponad 18,8 mln zł, 195 specjalistycznych łóżek dla oddziałów intensywnej terapii o wartości niemal 6,4 mln zł, czy 15 ambulansów z wyposażeniem medycznym oraz 5 pojazdów do przewozu osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem o łącznej wartości blisko 9,9 mln zł.

 

Strona pracowników, strona pracodawców oraz strona samorządowa Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia przyjęły także stanowisko w sprawie problemów i zaniedbań w ochronie zdrowia, jakie ujawniły się szczególnie w okresie stanu epidemii w Polsce.  

Liczba wyświetleń: 113

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.