Aktualności

V posiedzenie doraźnego Zespołu roboczego ds. monitorowania skutków społeczno-gospodarczych pandemii SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego

2020.12.14 15:50 , aktualizacja: 2020.12.30 17:47

Autor: Ewelina Mikulska (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Kadr z monitora laptopa podczas videokonferencji. Monitor podzielony jest na dziewięć części - w każdej widać po jednym uczestniku spotkania. W lewym dolnym rogu widać marszałka Struzika Podczas posiedzenia...
Kadr z monitora podczas wideokonferencji. Przemawia marszałek Struzik – Walka z pandemią jest...

Mazowsze liderem w Europie w szybkości uruchamianej pomocy na walkę ze skutkami pandemii

Podczas, ostatniego w tym roku posiedzenia, członkowie doraźnego Zespołu roboczego ds. monitorowania skutków społeczno-gospodarczych pandemii SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego zapoznali się z informacjami na temat wsparcia udzielonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w walce z pandemią.

 

Szczegółowo temat omówił Marcin Wajda – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, przedstawiając przygotowaną prezentację (prezentacja w załączeniu). Opowiedział o rodzajach i wysokości udzielonego wsparcia w zakresie utrzymania bieżącej działalności firm i zapewnienia ich płynności finansowej, podniesienia jakości usług zdrowotnych, aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, zwiększania dostępności usług społecznych i zdrowotnych oraz kształcenia i rozwoju dzieci i młodzieży.

 

Szczegółowo omówił też dwa ważne projekty: „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”, w ramach którego wsparcie otrzymało łącznie 75 podmiotów leczniczych (szpitali i stacji pogotowia ratunkowego) oraz „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”, którego celem było podniesienie jakości nauczania w minimum 200 szkołach z terenu województwa poprzez zakup niezbędnego sprzętu komputerowego do nauczania zdalnego. Dyrektor Marcin Wajda poinformował także, że na walkę ze skutkami COVID-19 na terenie Mazowsza zarząd województwa uruchomił łącznie około 600 mln zł.

– Województwo mazowieckie, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, było liderem w szybkości uruchamiania pomocy w związku z pandemią – podkreślił dyrektor Marcin Wajda.

– Walka z pandemią jest najważniejszym wyzwaniem z jakim obecnie się mierzymy, dlatego też w trakcie prac nad projektem budżetu na 2021 rok rezerwowane są środki na wsparcie ochrony zdrowia oraz oświaty – dodał marszałek Adam Struzik.

Prezes Oddziału ZNP Halina Poszytek w imieniu nauczycieli, dyrektorów szkół i samorządów lokalnych podziękowała marszałkowi za pomoc udzieloną powiatowi garwolińskiemu w zakupie laptopów, tablic multimedialnych, drukarek i innego niezbędnego sprzętu wykorzystywanego do nauczania na odległość.

 

Sektor lotniczy w dobie COVID-19

W trakcie spotkania przeanalizowano również rodzaje i wysokość wsparcia udzielonego mazowieckiemu sektorowi lotniczemu, który w wyniku pandemii notuje największe w historii straty. Było to możliwe dzięki informacjom przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, a także Polskie Linie Lotnicze S.A., Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

 

Sytuacja na rynku pracy

Członkowie zespołu zapoznali się także z aktualnymi danymi na temat sytuacji na mazowieckim rynku pracy przygotowanymi przez dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasza Sieradza oraz Kierownika Wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy Katarzynę Kozakowską.

 

Ochrona zdrowia

Agnieszka Gonczaryk, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w UMWM, przedstawiła aktualne informacje na temat liczby miejsc covidowych w mazowieckich placówkach, a Piotr Podgórski (Pracodawcy RP) opowiedział o inicjatywie www.tarczyniewystarczy.pl , której celem jest zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi w czasie pandemii borykają się przedsiębiorcy.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2291 kB, Liczba pobrań: 212
Rozmiar: 478 kB, Liczba pobrań: 174, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 202

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.