Aktualności

Nie można znaleźć argumentów za podziałem Mazowsza

2020.10.28 14:30 , aktualizacja: 2020.10.28 14:43
Autor: Magdalena Węgrzecka (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Zrzut z ekranu transmisji...

XXII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim w całości poświęcone było skutkom ewentualnego podziału administracyjnego województwa mazowieckiego.

 

W zdalnym posiedzeniu, poza członkami Rady, udział wzięli między innymi posłowie na Sejm RP z Mazowsza, Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Skarbnik Województwa Mazowieckiego Marek Miesztalski. Niestety z zaproszenia nie skorzystali posłowie partii rządzącej, popierający i promujący w mediach takie rozwiązanie.

Jakie będą skutki?

Szczegółowe informacje na temat skutków podziału województwa przedstawił dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie Marcin Wajda. Podkreślił, że jednym z argumentów, na który powołują się zwolennicy podziału, ma być wzrost środków unijnych dla Mazowsza regionalnego w ramach nowej perspektywy finansowej. Argument ten stracił jednak rację bytu 1 stycznia 2018 r., kiedy to nastąpił podział statystyczny województwa, na dwie odrębne jednostki, dzięki czemu Mazowsze regionalne otrzymuje takie samo wsparcie, jak wszystkie inne regiony słabiej rozwinięte. Marszałek Adam Struzik dodał, że podział województwa naruszy szereg norm prawnych w tym zapisy Konstytucji RP, spowoduje także przerwanie kadencji organów województwa. 

Po co?

Poseł na Sejm RP Arkadiusz Iwaniak podkreślił, że w jego przekonaniu jedynym powodem przemawiającym za podziałem administracyjnym Mazowsza jest powód polityczny. Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski dodał, że plany przeprowadzenia szybkich zmian w podziale administracyjnym największego województwa w kraju bez wysłuchania głosu mieszkańców jest ich lekceważeniem. Zauważył, że takie działania dalekie są od zasady pomocniczości, a przypominają centralizm demokratyczny. Wspomniał, że coraz częstszą praktyką jest forsowanie ustaw poselskich, niewymagających szerokich konsultacji, co według niego podważa rolę społeczeństwa. Podobnego zdania był Poseł na Sejm RP Maciej Lasek, który zauważył, że nie można znaleźć argumentów za podziałem Mazowsza. Prezes Klubu Konfederacja Warszawa Jacek Bartyzel stwierdził, że intencje takiego rozwiązania są w jego przekonaniu jasne i polegają na chęci przejęcia władzy nad częścią województwa. Problem, na który zwrócił uwagę to kwestia gigantycznego janosikowego, które nowopowstałe województwo musiałoby płacić na pozostałe.
Na podstawie wniosków z przeprowadzonej dyskusji zostanie wypracowane stanowisko WRDS.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1643 kB, Liczba pobrań: 229

Liczba wyświetleń: 138

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.