Aktualności

Dialog o mazowieckich sprawach

2016.07.07 11:30 , aktualizacja: 2016.12.19 12:27

Autor: Ewelina Mikulska, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Stół prezydialny fot. Michał Słaby
  • Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i dyrektor Kancelarii Marszałka UMWM Magdalena Flis-Lichota fot. Michał Słaby
  • Przewodniczący WRDS Jerzy Wiściewski i Ewelina Mikulska z Kancelarii Marszałka fot. Michał Słaby
  • Posiedzenie MRDS fot. Michał Słaby
  • Uczestnicy posiedzenia fot. Michał Słaby
  • Prezydium podczas posiedzenia MRDS fot. Michał Słaby

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się V posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim.

 

Finansowanie opieki zdrowotnej

Rada przyjęła stanowisko w sprawie niekorzystnych dla województwa mazowieckiego zasad finansowania ochrony zdrowia, zwracając uwagę, że aktualny system ogranicza dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej na należytym poziomie. Przyjęcie stanowiska jest efektem prac rozpoczętych na IV posiedzeniu WRDS i kontynuowanych przez zespół roboczy do spraw ochrony zdrowia. Rada zaapelowała do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o podjęcie pilnych działań naprawczych systemu opieki zdrowotnej (zasady finansowania świadczeń opieki zdrowotnej a także zapewnienie realnego wzrostu nakładów finansowych przeznaczonych na świadczenia opieki zdrowotnej na terenie województwa mazowieckiego).

 

Z Odessy do Gdańska przez Mazowsze

Rada przyjęła również stanowisko w sprawie drogi wodnej E-40 (OdessaGdańsk) i rozwoju obszaru Dolnej Wisły. Zaapelowała do Rządu RP o podjęcie działań rewitalizacyjnych na polskim odcinku międzynarodowej drogi wodnej E-40 łączącej Morze Czarne z Morzem Bałtyckim, co uwzględnił rządowy dokument „Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016–2020 z perspektywą do roku 2030” przedłożony przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 

Pozostałe sprawy

WRDS wystosowała także apel do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z Mazowsza o szczegółową analizę zarządzeń zakazujących wynajmu gruntów gminnych i Skarbu Państwa cyrkom organizującym przedstawienia z udziałem zwierząt. Rada zachęciła do dialogu z reprezentantami środowiska cyrkowego, który pozwoli na poznanie ich sytuacji , jak również warunków życia zwierząt tam przebywających. Zwróciła uwagę na fakt, że cyrk to nie tylko miejsce rozrywki, ale też miejsce pracy bardzo wielu ludzi.

 

Rada przyjęła też stanowisko w sprawie zapewnienia funkcjonowania Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. W obecnej chwili placówka znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, co wiąże się z zagrożeniem istnienia muzeum i zaprzepaszczeniem cennej kolekcji polskich i światowych eksponatów gromadzonych przez dziesiątki lat, dokumentujących przede wszystkim historię  polskiej techniki.

 

Członkowie rady zapoznali się również z sytuacją dotyczącą funkcjonowania Oddziału Celnego w Błoniu oraz Urzędu Celnego w Pruszkowie. Informacje na ten temat omówili przedstawiciele zarówno służby celnej, jaki i podmiotów gospodarczych, działających na terenie Urzędu Celnego w Pruszkowie oraz Oddziału Celnego w Błoniu. Po długiej dyskusji strony zawarły porozumienie.

 

Liczba wyświetleń: 1179

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.