Aktualności
O zmianach w edukacji
2016.11.24 09:30 , aktualizacja: 2016.12.19 12:28
Autor: Beata Samsel (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim zorganizowała konferencję dotyczącą zmian w szkolnictwie zawodowym, wynikających z planowanej reformy prawa oświatowego.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, rzemieślników, inspekcji pracy, a także reprezentanci związków zawodowych i pracodawców, dyrektorzy szkół zawodowych oraz eksperci.
Skutki i wyzwania
W trakcie konferencji omówiono główne założenia reformy edukacji zawodowej, przewidywane skutki wdrożenia zmian, a w szczególności kwestię ich finansowania, dostosowania zaplecza dydaktycznego do potrzeb edukacyjnych oraz zapewnienia wykwalifikowanej kadry nauczycieli kształcenia zawodowego. Uczestnicy zapoznali się też z modelem kształcenia zawodowego za granicą oraz poznali problemy osób niepełnosprawnych związane z procesem kształcenia i znalezieniem zatrudnienia. Przedstawiono również aktualne informacje na temat wyzwań edukacji zawodowej w kontekście prognoz rynku pracy.
Opinie i propozycje
Podczas podsumowania debaty zebrani zwrócili uwagę na konieczność ustalenia wag subwencji oświatowej na poziomie pozwalającym samorządom efektywnie zaplanować proces kształcenia zawodowego. Podkreślili także, że oferta edukacyjna powinna być dostosowana do potrzeb rynku pracy. Dyrektorzy szkół zawodowych chcą też wziąć udział w pracach nad zmianami systemu kształcenia zawodowego. Zaznaczyli, że pozytywnym aspektem planowanych zmian jest zmniejszenie liczby kwalifikacji w zawodach.
Liczba wyświetleń: 332
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.