Powiązane

Region Sztokholmski (Szwecja)

2008.04.04 00:00 , aktualizacja: 2017.01.30 12:10

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

Porozumienie o współpracy podpisane 15 marca 2002 r. w Warszawie.

Główne obszary współpracy to: ochrona zdrowia i polityka społeczna (seminaria, konferencje) oraz rozwój regionalny i planowanie przestrzenne (warsztaty planistyczne, raport porównujący Województwo Mazowieckie i Region Sztokholmski pod kątem problematyki rozwoju regionalnego). Regiony podejmują również wspólne działania w zakresie gospodarki odpadami, a także wymiany kulturalnej.

 

Strona internetowa Regionu Sztokholmskiego

 

Charakterystyka regionu

 

Region Sztokholmski jest jednym z 21 szwedzkich regionów terytorialnych. Graniczy z regionami Uppsala i Södermanland oraz z Morzem Bałtyckim. Powierzchnia regionu wynosi 6,519,3 km² , a zamieszkuje go ponad 2 mln osób.

 

Siedziba władz regionu – Sztokholm – jest jednocześnie stolicą Szwecji. Region podzielony jest na 26 gmin.

 

Region Sztokholmski to światowy lider w realizacji zasad gospodarki opartej na wiedzy, z bogatym zapleczem instytucji sektora badań i rozwoju, zaawansowaną technologią informacyjną oraz znaczącymi osiągnięciami w medycynie i biotechnologii. Zamieszkuje go 20% ogółu ludności Szwecji. Powierzchnia regionu wynosi 6488 km². Doskonale rozwinięte połączenia transportowe (sieć autostrad, porty i lotniska) przyciągają do regionu przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w dziedzinie zaawansowanych technologii.


Region Sztokholmski znany jest jednocześnie z wyjątkowej dbałości o środowisko. Prawie połowę powierzchni regionu zajmują lasy, a unikatowy sztokholmski archipelag, składający się z 24 tys. wysp i wysepek oferuje nieskażona naturę w sąsiedztwie gęsto zaludnionej stolicy

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 1317

powrót