Aktualności

Rada ds. Unii Europejskiej o podziale Mazowsza

2020.10.05 13:30 , aktualizacja: 2020.10.12 13:26
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Infografika Nie dla...

Rada ds. Unii Europejskiej stanowczo sprzeciwia się zapowiadanemu podziałowi administracyjnemu województwa mazowieckiego. Ten destrukcyjny dla Mazowsza pomysł jest przejawem instrumentalnego traktowania mieszkańców regionu.  

 

W przyjętym 5 października stanowisku czytamy, że „Rada ds. Unii Europejskiej wzywa do zaprzestania prób podziału województwa mazowieckiego. Celem reformy administracyjnej wdrożonej w 1999 r. było powołanie silnych ekonomicznie i gospodarczo województw, które są w stanie skutecznie realizować powierzone im zadania. Podział administracyjny województwa mazowieckiego i stworzenie jednego z biedniejszych w Polsce, jakim byłoby Mazowsze regionalne, przeczy więc idei reformy samorządowej i narusza podstawy samorządności w Polsce”.

 

NUTSy działają

Rada ds. Unii Europejskiej przypomina, że makroregion województwo mazowieckie (NUTS 1) od 1 stycznia 2018 r. składa się z dwóch regionów NUTS 2: Mazowieckiego regionalnego i Warszawskiego stołecznego. Środki finansowe w całej Unii Europejskiej dzielone są z uwzględnieniem klasyfikacji NUTS 2, co oznacza, że regiony Warszawski stołeczny i Mazowiecki regionalny będą w tym kontekście traktowane odrębnie. Po ewentualnym podzieleniu województwa, Mazowsze nie uzyska większych środków z budżetu centralnego UE.

 

PO Polska Wschodnia

Jednocześnie Rada ds. Unii Europejskiej podkreśla, że Samorząd Województwa Mazowieckiego od kilku lat zabiega o objęcie w latach 2021–2027 regionu NUTS 2 Mazowieckiego regionalnego ponadregionalnym Programem Operacyjnym Polska Wschodnia. Rada w pełni popiera tę inicjatywę i podkreśla, że właśnie takie rozwiązanie stworzy szansę na uzyskanie dodatkowych środków z budżetu UE  dla Mazowsza regionalnego. To kolejny argument przeciwko podziałowi.  

 

 

Rada ds. Unii Europejskiej została powołana zarządzeniem nr 284/20 Marszałka Województwa Mazowieckiego z 1 września 2020 r.

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 525

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.