Aktywność Marszałka

Marszałek Adam Struzik członkiem nowego zgromadzenia Komitetu Regionów

2015.01.29 15:30 , aktualizacja: 2017.01.31 10:51
Autor: Komitet Regionów, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

18 lokalnych polityków z całej Polski zostało mianowanych członkami Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) – politycznego zgromadzenia przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE.

 

Członkowie delegacji – zaproponowani przez polski rząd i formalnie zatwierdzeni przez Radę Unii Europejskiej – przez najbliższe pięć lat będą zasiadali w Komitecie, reprezentując w UE interesy polskich miast i regionów.

 

Delegacja polska, składająca się z 18 członków i 16 zastępców, jest częścią nowego zgromadzenia KR-u, liczącego 350 polityków szczebla lokalnego i regionalnego. Nowa kadencja KR-u rozpoczyna się w przyszłym miesiącu.

 

Wybrani członkowie wraz z początkiem nowej kadencji KR-u dołączą do delegacji władz lokalnych i regionalnych ze wszystkich pozostałych państw członkowskich UE.

 

Polska delegacja spotka się w Brukseli na pierwszej sesji plenarnej nowej kadencji KR-u, 11 lutego br.

 

KR funkcjonuje od 1994 r. – od podpisania traktatu z Maastricht – i został powołany, by samorządy lokalne i regionalne Europy miały możliwość zabrania głosu w Unii Europejskiej. Każdy spośród 350 członków KR-u musi być wybrany do władz politycznych w swoim mieście lub regionie. Politycy szczebla lokalnego i regionalnego zbierają się w Brukseli do sześciu razy w ciągu roku, aby omawiać priorytety polityczne i wydawać opinie w sprawie ustawodawstwa UE.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 14 kB, Liczba pobrań: 300

Liczba wyświetleń: 215

powrót