Z posiedzeń zarządu

24. posiedzenie Zarządu, 6 marca 2007 r.

2007.03.08 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W dniu 6 marca 2007 roku odbyło się 24. posiedzenie Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Informacje

Przedmiotem posiedzenia Zarządu były m.in. informacje dotyczące:
  • powołania Komitetu Monitorującego prace nad przygotowaniem Programu małej retencji dla Województwa Mazowieckiego oraz powołania ekspertów do oceny merytorycznej dokumentu

    Zadanie realizowane jest w ramach Programu Ochrony Środowiska Województwa Mazowieckiego, którego jednym z głównych celów jest racjonalna gospodarka wodą.

  • analizy przestrzennej obrazującej zmiany w oświacie w latach 2000-2005 w Województwie Mazowieckim

    Analizę wykonało Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego. Przedmiotem analizy było badanie liczebności ludności oraz infrastruktury edukacyjnej i jej wykorzystania w trzech grupach wiekowych: przedszkolnej, szkolnej i gimnazjalnej, a także wyników egzaminów w ostatnim roku nauki szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Wyniki analizy posłużą do podjęcia działań na rzecz wypracowania m.in. korzystnych rozwiązań inwestycyjnych związanych z rozwojem bądź likwidacją infrastruktury oświatowej, efektywną alokacją funduszy unijnych oraz właściwym ukierunkowaniem działań pedagogicznych.


Podjęte uchwały

Ponadto Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął m.in. uchwały dotyczące:
  • wyboru oferty „PKP Warszawska Kolej Dojazdowa” Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim na organizowanie regionalnych, kolejowych przewozów regionalnych przewozów pasażerskich na linii Warszawa Śródmieście – Grodzisk Mazowiecki

    Samorząd Województwa Mazowieckiego, zgodnie z ustawą z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, organizuje i dotuje regionalne, kolejowe przewozy pasażerskie oraz uczestniczy w rozwijaniu transportu kolejowego na terenie Województwa Mazowieckiego.

  • wyboru najkorzystniejszej oferty na zaprojektowanie i wybudowanie 9 parkingów w systemie „Parkuj i Jedź”.

    Zadanie wykona Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „LASTMAR”, „DROGI I BUDOWY” Hurtownia Materiałów Budowlanych z Rzekunia.

  • ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kształtowania postaw i zachowań zgodnych z zasadami ekorozwoju oraz bezpośrednich działań na rzecz gatunków zwierząt wolno żyjących, szczególnie chronionych w roku 2007

  • wyboru ofert dotyczących realizacji zadań publicznych w województwie mazowieckim z zakresu upowszechniania nauki, edukacji, oświaty i wychowania w 2007 roku i udzielenia dotacji podmiotom, których oferty zostały wybrane

  • zasad przyznawania i realizacji bezpłatnych miejsc w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie

    Zarząd Województwa Mazowieckiego, na mocy porozumienia z Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych w Warszawie, będzie przyznawał corocznie 3 bezpłatne miejsca dla absolwentów szkół średnich, którzy są mieszkańcami Mazowsza.
    Wybór kandydatów będzie się odbywał w oparciu o kryteria zawarte w „Regulaminie przyznawania i realizacji bezpłatnych miejsc w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie”.



Pod obrady Sejmiku

Zarząd Województwa Mazowieckiego wniósł pod obrady Sejmiku Województwa Mazowieckiego m.in. projekty uchwał Sejmiku:
  • w sprawie Planu zatrudnienia osób bezrobotnych w ramach realizacji programu pn. „Praca i Środowisko”.

    Głównym celem Planu jest zintegrowanie z rynkiem pracy osób bezrobotnych, zakwalifikowanych do realizacji przedsięwzięcia poprzez m.in. wykonywanie prac interwencyjnych na urządzeniach melioracyjnych na terenie Województwa Mazowieckiego w roku 2007.
    Program „Praca i Środowisko” realizowany jest od 2005 r. Dzięki jego wdrożeniu udało się zmniejszyć bezrobocie, aktywizując zawodowo średnio 468 osób w 2005 oraz 621 osób w roku 2006 na terenie 35 powiatów Województwa Mazowieckiego. W ramach realizacji Programu bezrobotni wykonali prace konserwacyjne w 2005 roku na długości 1560 km, a w 2006 roku na odcinku 1990 km.


  • w sprawie likwidacji Biura Opieki Nad Grobami Obcokrajowców BONGO

    Biuro jest jednostką o charakterze usługowo-gospodarczym. Do roku 1991 zakład był monopolistą w zakresie międzynarodowego transportu zwłok i prochów osób zmarłych za granicą. Po 1991 roku powstało wiele zakładów prywatnych świadczących tego rodzaju usługi. Zmniejszenie konkurencyjności zakresu usług wykonywanych przez zakład na rynku pracy z silnie rozwiniętym sektorem prywatnym spowodowało spadek ilości realizowanych zamówień. W konsekwencji Biuro znalazło się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
    Zgodnie z art. 24 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych zakłady budżetowe pokrywają koszty swojej działalności z przychodów własnych. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony organ, który powołał zakład wydaje decyzję o jego likwidacji.

Liczba wyświetleń: 858

powrót