Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 8 listopada 2010

Z posiedzenia Sejmiku...

 

Sejmik Województwa Mazowieckiego, na ostatnim w III kadencji posiedzeniu, wystosował stanowisko, popierające apel województwa świętokrzyskiego w sprawie utworzenia systemu opieki paliatywno-hospicyjnej w kraju. Przyjął również – między innymi - projekt uchwały, dotyczący udzielenia pomocy finansowej w 2010 roku jednostkom samorządu terytorialnego, realizującym program „Moje Boisko – Orlik 2010”.

 

Moje Boisko – Orlik 2012”

Radni przyjęli wyznaczone przez zarząd województwa 44 lokalizacje kompleksów boisk sportowych, zwanych popularnie „Orlikami”, przewidzianych do realizacji w 2010 roku. Jednostki samorządu terytorialnego, które realizują wyznaczone projekty, otrzymają na ten cel po 100 tys. zł.

 

Stanowisko

Sejmik przyłączył się do apelu województwa świętokrzyskiego, dotyczącego utworzenia systemu opieki paliatywno-hospicyjnej w kraju, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu świadczenia oraz niedostateczną ich wyceną przez NFZ. Radni podkreślili szczególnie potrzebę zwiększenia ilości ośrodków, udzielających tego typu pomocy z naciskiem na  rozwój zespołów opieki domowej oraz zbudowania systemu szkoleń specjalistycznych dla pielęgniarek i lekarzy, psychologów, pracowników socjalnych i fizjoterapeutów.

 

Dom Muzyki

Radni zgodzili się na podjęcie działań zmierzających do pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych na dokończenie budowy i utworzenie instytucji kultury „Dom Muzyki – Integracyjny Dom Pracy Twórczej” z siedzibą w Mińsku Mazowieckim, który jest projektem unikatowym w skali Europy. Będzie to miejsce integracji środowisk twórczych z artystami niepełnosprawnymi, którzy będą mogli realizować tam swoje marzenia i plany artystyczne. Znajdzie się tam nie tylko sala rehabilitacyjna, ale także studio nagrań, pracownia malarska i sala teatralno-koncertowa.

 

Program

Minister gospodarki przedłożył sejmikowi do zaopiniowania „Program zawierający zadania rządowe służące realizacji inwestycji celu publicznego w zakresie rozwoju sieci przesyłowych elektroenergetycznych”. Przyjęcie przez Radę Ministrów tego dokumentu uzależnione jest od opinii sejmiku. „Jest to pierwsza próba systemowego podejścia do problemu lokalizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych (...) realizacja przewidywanych w nim inwestycji w znaczący sposób podniesie bezpieczeństwo energetyczne województwa” – czytamy w opinii sejmiku. Kluczową rolę w realizacji programu ustawodawca przewidział dla marszałków województw, na których spoczywać będzie obowiązek uzgadniania z gminami szczegółowych lokalizacji poszczególnych inwestycji ujętych w dokumencie, terminów ich realizacji i ustalenia kosztów wprowadzenia inwestycji do planów miejscowych. Zaproponowano więc uzupełnienie programu o załączniki graficzne, harmonogram realizacji zadań i zasady pokrywania kosztów i finansowania zobowiązań.

 

Telekomunikacja

Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która weszła w życie w lipcu tego roku, określiła nowe kompetencje samorządu województwa, dotyczące działalności telekomunikacyjnej. W celu zaspokojenia potrzeb wspólnoty samorząd może budować i eksploatować infrastrukturę telekomunikacyjną, dostarczać sieci lub zapewnić dostęp do infrastruktury, nabywać prawa do już istniejącej infrastruktury i udostępniać je przedsiębiorcom telekomunikacyjnym oraz świadczyć usługi na rzecz użytkowników końcowych. Przyjęty projekt uchwały spowodował – zgodnie z wymogami ustawy – włączenie tego rodzaju działalności do zadań własnych Samorządu Województwa Mazowieckiego. W zadania te wpisuje się projekt „Internet dla Mazowsza”, który znalazł się na liście kluczowych Indykatywnego Planu Inwestycyjnego. Jego głównym założeniem jest zapewnienie dostępu do Internetu wszystkim mieszkańcom regionu, podniesienie konkurencyjności gospodarczej i społecznej oraz poszerzenie wiedzy na temat wykorzystania tego medium.

 

Powołanie jednostki budżetowej

Zgodnie z nowelizacją ustawy o finansach publicznych, likwidacji uległo Warszawskie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych oraz Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych. Część zadań realizowanych przez te biura musi być jednak kontynuowana (szczególnie scalanie i wymiana gruntów), w związku z tym sejmik powołał jednostkę budżetową – Mazowieckie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych.

 

Ponadto radni przyjęli projekty uchwał w sprawie:

  • zmian budżetu Województwa Mazowieckiego na 2010 rok
  • przekazania m. st. Warszawie w formie pomocy rzeczowej części dokumentacji projektowej na wykonanie robót budowlanych w związku z realizacją zadania rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 724 w granicach m. st. Warszawy na odcinku od km 10+660 do km 10+750
  • zatwierdzenia: zmian w planie finansowym MODR w Warszawie na 2010 rok, „Projektu planu finansowego MODR w Warszawie na 2011 rok”, „Programu działalności MODR w Warszawie na 2011 rok”
  • wyrażenia zgody MODR, na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, położonych w Bielicach oraz praw własności do budynków położonych na tych nieruchomościach
  • „Rocznego programu współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy   o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2011 rok”
  • Regulaminu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego z Mazowiecką Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji
  • powierzenia Województwu Kujawsko-Pomorskiemu do realizacji zadania własnego w zakresie organizowania i dotowania regionalnych przewozów pasażerskich na odcinku Sierpc – granica Województwa Mazowieckiego w okresie od dnia 12 grudnia 2010 r. do dnia 10 grudnia 2011 r.
  • zatwierdzenia zmian statutów: Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie, Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny SPZOZ w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku
  • określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • skarg: Pana Marka Radomskiego, Burmistrza Miasta Milanówka w sprawie postępowania Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich zmierzającego do przeprowadzenia nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 719 na terenie miasta Milanówka, Organizacji pozarządowych działających w ramach porozumienia społecznego w sprawie rozwiązań komunikacyjnych na terenie miasta Milanówka
  • wyznaczenia aglomeracji Żuków i Lelis
  • powołania rad społecznych przy: Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, Szpitalu Kolejowym im. dr. med. W. Roeflera w Pruszkowie SPZOZ
  • zatwierdzenia Regulaminu Rady Społecznej Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie.

 

Oświadczenia

Radny Marcin Święcicki poinformował o propozycjach Prezydenta RP, przedstawionych podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw, dotyczących zmian prawnych w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego, np. wprowadzenia okręgów jednomandatowych, utworzenia konwentu wojewódzkiego, składającego się z przedstawicieli poszczególnych powiatów, zmodyfikowania „janosikowego”, zwiększenie uprawnień wojewody i wielu innych.

 

Uroczyste zakończenie III kadencji Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński - na koniec posiedzenia  - uroczyście zamknął III kadencję Samorządu Województwa Mazowieckiego. – Był to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem przewodniczyć tym obradom. (...) Niezależnie od różnic politycznych, różnych spojrzeń na sprawy, nad którymi głosowaliśmy nigdy - podkreślił przewodniczący - nie zdarzyła się sytuacja, w której miałbym poczucie jakiegokolwiek dyskomfortu, związanego z członkostwem w tym znakomitym gronie. Przewodniczący podziękował za tę kadencję również zarządowi województwa, sekretarzowi i skarbnikowi oraz dyrekcji Kancelarii Sejmiku i wszystkim pracownikom urzędu marszałkowskiego. Nie zapomniał również o dobrej współpracy z wojewodą i mediami. – Tym wszystkim, którzy zdecydowali się kandydować w nadchodzących wyborach życzę wszystkiego dobrego i sukcesu, aby mogli spotkać się Państwo na tej sali po wyborach.

            Podziękowania złożył również marszałek Adam Struzik. – Nasze wzajemne relacje miały charakter partnerski, chociaż często wymagały kompromisu politycznego, gospodarczego. Czasami różniliśmy się w poglądach, ale na tym przecież polega demokracja – dodał marszałek.

 

 

 

 

Opracowała Justyna Michniewicz

powrót