Harmonogram sesji sejmiku

XXXVI SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 13 marca 2006
Sejmik wyraził zgodę na utworzenie Instytutu Jana Pawła II. Przyjął również stanowisko w sprawie przyszłości, przeznaczonej do likwidacji, cukrowni w Małej Wsi.

Przewodniczący Piotr Fogler rozpoczął obrady sejmiku od przywitania gości: członka Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej, biskupa Mariana Dusia wraz z delegacją Episkopatu Polski oraz radnych województwa lubelskiego na czele z przewodniczącym tamtejszego sejmiku, Mirosławem Grzędą, którzy chcieli przyjrzeć się pracy sejmiku mazowieckiego.

Pierwszym punktem merytorycznym posiedzenia było zaprzysiężenie nowej radnej województwa mazowieckiego Wandy Krajewskiej-Hofman, która objęła mandat w związku z wygaśnięciem mandatu Tomasza Kozińskiego – obecnie wojewody mazowieckiego.

Instytut Jana Pawła II

Sejmik przyjął uchwałę w sprawie utworzenia Instytutu Jana Pawła II. Jest to wspólna inicjatywa Archidiecezji Warszawskiej i Samorządu Województwa Mazowieckiego, dlatego też w obradach wzięli udział przedstawiciele Metropolii Warszawskiej. Wicemarszałek Janusz Kotowski powiedział, że Samorząd Województwa Mazowieckiego, dzięki tej inicjatywie, chce wziąć czynny udział w upamiętnieniu osoby, dzieła i życia Jana Pawła II. Podkreślił również, że samorządowcy mogą nauczyć się wiele z nauk Papieża Polaka, a szczególnie z encyklik społecznych. Radny Włodzimierz Nieporęt zapytał, czy społeczności reprezentujące inną religię mają takie samo prawo zabiegać o utworzenie instytucji właściwej dla ich kultur. Z kolei radny Bogdan Michalski zapytał, czy zarząd przewidział w budżecie 20 mln zł, przeznaczone na powstanie tego instytutu. Radnego Ireneusza Tenderę interesowało wykorzystanie tej kwoty. Jędrzej Dmowski, przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która opiniowała projekt tej uchwały, wyjaśnił, że inne wyznania również mają prawo do ubiegania się o powołanie podobnej instytucji, a ta inwestycja uzasadniona jest przewagą ilościową wyznawców należących do Kościoła katolickiego. Skarbnik województwa Marek Miesztalski wyjaśnił, że
powrót