Harmonogram sesji sejmiku
Termin: 5 października 2015
Z posiedzenia Sejmiku...
Już niedługo ruszą dwa nowe programy stypendialne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół zawodowych w województwie mazowieckim.
Zmiany w składzie Sejmiku
W związku z rezygnacją z mandatu radnego Michała Dworczyka, konieczne było uzupełnienie składu sejmiku. W dniu 1 października br. jego miejsce zajął Jerzy Wielgus. Jest on wieloletnim pracownikiem komunikacji miejskiej w Warszawie. Od 2003 roku pełni funkcję przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze. Na dzisiejszej sesji nowy radny złożył uroczyste ślubowanie.
Stypendia dla uczniów
Sejmik zatwierdził regulaminy konkursów stypendialnych. Wniesiona autopoprawka pozwala uczniom z rodzin wielodzietnych otrzymać dodatkowe punkty kwalifikujące.
Program stypendialny „Najlepsza inwestycja w człowieka” ma na celu rozwijanie zdolności, motywację do dalszej nauki i rozwój edukacyjny uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie mazowieckim poprzez udzielenie wsparcia finansowego. Adresatami mają być uczniowie z wysokimi wynikami w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki, przedsiębiorczości. Planowane jest przyznanie nie więcej niż 640 stypendiów w okresie od 1 września 2015 roku do 30 czerwca 2016 roku. Regulamin nakreśla, iż nie mniej niż 65% stypendystów stanowić będą uczniowie mieszkający na obszarach wiejskich, nie więcej niż 35% stypendystów to uczniowie zamieszkujący miasta.
Podczas trwania stypendium młodzież zobowiązana jest do realizacji indywidualnego planu rozwoju i przygotowania projektu edukacyjnego. Dzięki temu mogą rozwijać swoje pasje oraz stać się konkurencyjni na kolejnym etapie edukacji.
Kwota zaplanowana na realizację projektu wynosi 3 441 917,00 zł.
Zadaniem projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół zawodowych zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego. Ubiegający się o stypendium muszą spełniać szereg warunków, wśród których decydujące są wysoka średnia ocen z przedmiotów zawodowych uzupełniona szczegółową opinię na temat ponadprzeciętnych wyników w nauce, udział w konkursach, turniejach i olimpiadach związanych w swojej tematyce kierunkiem kształcenia deklarowanym przez stypendystę. Instrumentem wyrównywania szans jest udzielenie wsparcia finansowego dla szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie różnych przedmiotów zawodowych, między innymi na zakup literatury fachowej zgodnie z tematem projektu edukacyjnego, opłacenie uczestnictwa w zajęciach pozaszkolnych, w tym w szkoleniach, kursach zawodowych, kursach przygotowawczych, kwalifikacyjnych i doskonalących, kursie szybkiego czytania, kursie szybkiego zapamiętywania, bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputera, kursy i szkolenia e–learning oraz wydarzeniach poszerzających wiedzę, rozwijających zdolności i umiejętności ucznia. Zabezpieczone na ten cel fundusze pozwolą na przyznanie 480 stypendiów w okresie między 1 września 2015 a 30 czerwica 2016. Stypendyści są zobowiązani do realizacji indywidualnego planu rozwoju i przygotowania projektu edukacyjnego, który nadzorowany jest przez nauczyciela. Główną intencją jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek oświatowych kształcenia zawodowego. Pozwoli to uczniom szkół zawodowych podnosić kwalifikacje służące zwiększeniu konkurencyjności na rynku pracy w Unii Europejskiej oraz zmniejszyć liczbę osób bezrobotnych.
Kwota ogółem zaplanowana na projekt wynosi 2 581 101,32 zł.
Zmiany w budżecie województwa
Sejmik dokonał również zmian w budżecie Województwa Mazowieckiego na rok 2015 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2039 przyznając dodatkowe środki finansowe na m.in. doposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt diagnostyczny.