Harmonogram sesji sejmiku

IV SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 16 lutego 2015

 

Raport NIK głównym tematem posiedzenia sejmiku

 

Radni wysłuchali informacji o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli dotyczącej sytuacji finansowej w Samorządzie Województwa Mazowieckiego. Przyjęli ponadto zmiany w programie postępowania ostrożnościowego oraz stanowisko dotyczące Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

 

Informacja NIK

„Zarząd Województwa Mazowieckiego w niewielkim stopniu mógł przeciwdziałać zmniejszaniu się dochodów, natomiast miał istotny wpływ na poziom wydatków” – czytamy w informacji NIK. – Nie zgadzamy się z tym, że mogliśmy zaoszczędzić tyle, aby zbilansować budżet – podkreślił marszałek Adam Struzik. Musiałoby to wiązać się z niewykonywaniem części statutowych obowiązków samorządu województwa. Spadek dochodów od osób prawnych - w stosunku do przewidywań aparatu państwa - wyniósł bowiem w 2013 r. około 350 mln zł. – Nie ma takiej możliwości, aby w toku roku budżetowego poczynić takie oszczędności – wyjaśnił skarbnik Marek Miesztalski, który przedstawił radnym stanowisko zarządu, dotyczące oceny sytuacji finansowej Samorządu Województwa Mazowieckiego przeprowadzonej przez NIK.

 

Program Postępowania Ostrożnościowego

W dalszej części posiedzenia radni przyjęli zaproponowane przez zarząd zmiany do „Programu ostrożnościowego województwa mazowieckiego”. Powodem ich wprowadzenia było przede wszystkim polepszenie się sytuacji finansowej województwa, zmniejszenie kwoty „janosikowego” w 2015 r. oraz zaciągnięcie mniejszej pożyczki z budżetu państwa niż przewidywano.

 

Młodzieżowy sejmik

Po sprawach dotyczących finansów województwa, radni rozpoczęli dyskusję na temat Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W przyjętym stanowisku pokreślili znaczenie i rolę młodzieży w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Mając na celu aktywizację środowisk młodzieżowych w życiu społecznym i publicznym, postanowili rozpocząć prace, zmierzające do powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który byłby platformą wymiany doświadczeń dla młodych ludzi z Mazowsza. Pozwoliłoby to na poznanie potrzeb i oczekiwań młodzieży, umożliwiłoby lepszą komunikację, a także poprawiłoby możliwość reagowania na problemy młodszej części mazowieckiego społeczeństwa. Radni dyskutowali nad sposobem delegowania młodych ludzi do tego gremium. Marszałek Adam Struzik zaproponował, aby „młodych radnych” wyłaniały powiaty, przy czym powiaty ziemskie po jednym delegacie, a grodzkie po dwóch. Miasto stołeczne Warszawa miałoby możliwość delegowania czterech osób. Wypracowanie zasad powołania i funkcjonowania tego forum przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski polecił  konwentowi, w którego skład wchodzą przewodniczący klubów radnych w wiceprzewodniczący sejmiku.

 

Konkurs „Wierzba”

Sejmik uchwalił zmiany w regulaminie konkursu  „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Wprowadzają one dwie nowe kategorie w miejsce dotychczasowej - „najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze”. Od tego roku nagrody przyznawane będą dodatkowo w kategoriach: „najlepszy projekt edukacyjny” oraz „kategoria otwarta” - dotycząca takich wydarzeń jak np.: gry miejskie, inscenizacje, wydawnictwa i projekty multimedialne czy koncerty o istotnym znaczeniu ideologicznym. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród muzealników, których działania często wykraczają poza standardowe wydarzenia muzealne.

 

Poradnictwo prawne

Na Mazowszu można uzyskać bezpłatne porady prawne lub obywatelskie w 638 podmiotach publicznych i 106 organizacjach pozarządowych. Instytucje te udzielają osobom doświadczającym problemów życiowych i prawnych informacji oraz pomocy w odpowiednim jej wykorzystaniu w celu pomyślnego i sprawiedliwego załatwienia spraw, z którymi się zgłaszają. Radni zapoznali się z projektem  dotyczącym opracowania systemowych i trwałych mechanizmów wsparcia bezpłatnego poradnictwa prawnego lub obywatelskiego. Liderem projektu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a partnerami: INPRIS, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związek Biur Porad Obywatelskich oraz Instytut Spraw Publicznych. Projekt zakłada ich skoordynowanie, proponując trzy modele poradnictwa, wśród których jednym z organizatorów tego typu świadczeń byłby zarząd województwa.

 

Radni przyjęli ponadto uchwały:
  • w sprawie nadania regulaminu Muzeum Kolekcji Sztuki Współczesnej oddział Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu,
  • w sprawie przedstawicieli Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Regionalnej Radzie Ochrony Przyrody,
  • zmieniającą uchwałę w sprawie utworzenia Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i nadania jej statutu,
  • zmieniającą uchwałę w sprawie „Podziału Województwa Mazowieckiego na obwody łowieckie”,
  • w sprawie rozstrzygnięcia wezwania do usunięcia naruszenia prawa i zmiany uchwały sejmiku dotyczącej utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie.

 

powrót