Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 3 listopada 2014

Ostatnie posiedzenie

 

Radni, na ostatnim posiedzeniu sejmiku IV kadencji, wystosowali stanowisko dotyczące przekazania Mazowieckiemu Oddziałowi NFZ środków finansowych na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

 

„Internet dla Mazowsza”

Zanim przystąpiono do rozpatrywania projektów uchwał, radni zapoznali się z informacją o stanie realizacji inwestycji „Internet dla Mazowsza”, jednego z największych – jak podkreślił marszałek Adam Struzik – projektów europejskich i największego wyzwania cywilizacyjnego. Dokładną informację na ten temat przedstawił koordynator projektu Se Kwang Oh z KT Corporation, która jest jego wykonawcą. Obecnie zrealizowano 50 proc. prac projektowych i 30 proc. budowlanych. Termin zakończenia inwestycji określono na 31 października 2015 r.

 

Stanowisko

Sejmik zaapelował do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ministrów finansów i zdrowia
„o przekazanie Mazowieckiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ środków finansowych pochodzących z funduszu zapasowego NFZ w wysokości umożliwiającej pokrycie wszystkich faktycznie poniesionych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, w tym  tzw. nadwykonań  udzielonych przez podmioty lecznicze w bieżącym roku oraz latach ubiegłych, a także uwzględniającej realne potrzeby Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ związane z finansowaniem świadczeń opieki zdrowotnej.”

 

Rok Reymonta i ks. Twardowskiego

Patronami roku 2015 na Mazowszu będą dwaj wybitni pisarze – Władysław Reymont oraz ks. Jan Twardowski. W przyszłym roku będziemy bowiem obchodzić 90. rocznicę śmierci Reymonta - naszego noblisty oraz 100. rocznicę urodzin ks. Twardowskiego – autora wszystkim znanego wersu z wiersza „Spieszmy się”, dedykowanego Annie Kamieńskiej: „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”.

 

Budżet 2015

W związku z końcem kadencji, który przypada 21 listopada 2014 r., oraz wyborami samorządowymi, radni przyjęli nowy harmonogram prac nad uchwalaniem budżetu województwa mazowieckiego na rok 2015. Do 15 listopada br. zarząd województwa przedłoży sejmikowi i Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt budżetu. Oceną projektu zajmie się już sejmik w nowym składzie - do 15 grudnia 2014 r. musi odbyć się pierwsze czytanie. Projekt wraz z poprawkami skierowany zostanie do oceny komisji sejmikowych, które będą miały czas do 9 stycznia 2015 r. na przekazanie opinii do Komisji Budżetu i Finansów, ta natomiast będzie miała dziesięć dni na rozpatrzenie opinii i przygotowanie sprawozdania na temat proponowanego budżetu. Ostateczny termin przyjęcia budżetu wyznaczono na 31 stycznia 2015 r.

 

Organizacje pozarządowe

W 2015 r. Mazowsze będzie zlecać organizacjom pozarządowym zadania finansowane ze środków pochodzących z tzw. korkowego, PFRON-u oraz dotacji celowych z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Z dochodów własnych przeznaczy blisko 350 tys. zł – zapisane w Programie Ostrożnościowym Województwa Mazowieckiego – na szkolenie kadry wojewódzkiej młodzików, biorących udział w programie szkolenia dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Współpraca z organizacjami pozarządowymi przebiegać będzie również na poziomie pozafinansowym, dotyczącym opiniowania i konsultowania opracowań, analiz, programów i projektów aktów prawnych w dziedzinach stanowiących obszary wzajemnych zainteresowań. Zadania te określone zostały w przyjętym przez sejmik „Rocznym programie współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi...”.

 

Plan transportowy

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym nakłada na samorząd województwa obowiązek zaplanowania organizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej. Sejmik uchwalił w związku z tym „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa mazowieckiego”. Zaplanowanie organizacji transportu publicznego ma prowadzić do poprawy dostępności i spójności terytorialnej województwa, a tym samym do wzrostu znaczenia transportu zbiorowego oraz integracji systemów transportowych. Plan nie obejmuje przewozów komercyjnych. W celu określenia sieci komunikacyjnej  zidentyfikowano trzy priorytety działań, dotyczące zapewnienia połączeń komunikacyjnych:

  • ośrodków regionalnych (Płock, Radom) i subregionalnych (Ciechanów, Ostrołęka, Siedlce) z Warszawą;
  • miast powiatowych i ośrodków gminnych z Warszawą za pośrednictwem transportu kolejowego;
  • miast powiatowych i ośrodków gminnych leżących w przebiegu regionalnych linii kolejowych z dużymi miastami województwa lub węzłami komunikacyjnymi czy punktami przesiadkowymi leżącymi w przebiegu głównej linii kolejowej, tak aby ich mieszkańcy mogli swobodnie dojechać do Warszawy.

O ile zadaniem marszałka województwa będzie objęcie przewozami użyteczności publicznej głównej sieci transportowej województwa, do zadań organizatorów niższego szczebla będzie należało skomunikowanie swoich terenów z głównymi węzłami przesiadkowymi, w tym zapewnienie połączeń z obszarów o niskiej dostępności komunikacyjnej. W planie określono:

  • kluczowe węzły przesiadkowe (warszawskie dworce: Centralny/Śródmieście, Gdański, Wschodni, Zachodni, Warszawa Lotnisko Chopina, Dworzec Modlin /Port Lotniczy, dworce Radom i Siedlce);
  • węzły ważne (warszawskie dworce Wileńska i Stadion oraz dworce: Ciechanów, Ostrołęka, Płock);
  • węzły lokalne (dworce: Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Mińsk Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Sochaczew, Wołomin, Żyrardów);
  • punkty przesiadkowe (dworce: Dobieszyn, Łochów, Maków Mazowiecki, Małkinia, Mława, Nasielsk, Piaseczno, Pilawa, Sierpc, Tłuszcz, Warka oraz przystanek Chynów).

W planie nakreślono też standard usług, jakim powinien charakteryzować się transport publiczny. Postawiono m.in. na częstotliwość kursowania pojazdów, punktualność, niezawodność przewozów, bezpieczeństwo, dostępność, komfort podróżowania oraz dobrą informację.

 

Polityka społeczna

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przeprowadziło aktualizację „Strategii Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego”. Dokument ten stanowi integralną część „Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego” i obejmuje w szczególności programy:

  • przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu,
  • wyrównywania szans osób niepełnosprawnych,
  • pomocy społecznej,
  • profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Strategia wyznacza misję oraz cele polityki społecznej na Mazowszu, zgodnie z którymi działania służb społecznych powinny koncentrować się nie tyle na interwencji, ile na profilaktyce i aktywizacji, tak aby pomóc osobom objętym opieką społeczną powrócić do tzw. normalnego życia oraz wzmocnić samodzielność rodzin. Uchwalony przez radnych dokument obowiązywał będzie do 2020 roku.

Sejmik przyjął również zmiany w podziale środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Niewykorzystane ponad 348 tys. zł z części pochodzącej z robót budowlanych, przeznaczone zostanie na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (250 tys. zł) oraz dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej (94,4 tys. zł).

 

Radni przyjęli ponadto m.in. uchwały w sprawie:

  • zmian w budżecie województwa na 2014 r.
  • programów ochrony środowiska przed hałasem dla (...) obszarów dróg wojewódzkich i linii kolejowych na terenie województwa mazowieckiego, na których został przekroczony długookresowy poziom dźwięku A;
  • dokonania zamiany nieruchomości pomiędzy Województwem Mazowieckim, a Gminą Wyszków;
  • określenia kryteriów ustalania podziału środków Funduszu Pracy dla samorządów powiatowych województwa mazowieckiego na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań;
  • rozstrzygnięcia wezwania wójta gminy Jastrząb do usunięcia naruszenia prawa dotyczącego uchwały Nr 211/12 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 22 października 2012 r. w sprawie uchwalenia Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012-2017 z uwzględnieniem lat 2018-2023;
  • wyboru przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego do Rady Społecznej działającej przy Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku oraz SPZOZ „MEDITRANS OSTROŁĘKA” Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

 

IV KADENCJA SEJMIKU W LICZBACH

  • sejmik odbył 47 posiedzeń;
  • przyjęto 916 uchwał, w tym 34 stanowiska;
  • radni złożyli w sumie 539 interpelacji i zapytań;
  • komisje sejmikowe zebrały się 535 razy; najczęściej obradowała Komisja Budżetu i Finansów – 75 posiedzeń, Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 60 oraz Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej – 57 posiedzeń;
  • sejmik nadał 12 Odznak Honorowych „Zasłużony dla Mazowsza”;
  • 7 radnych objęło - w wyniku wyborów parlamentarnych - mandat posła lub senatora RP.

 

 

Justyna Michniewicz

 

powrót