Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 8 września 2014

Radni odznaczyli warszawską AWF

 

Radni, na wrześniowym posiedzeniu sejmiku, przyjęli w sumie trzynaście uchwał, między innymi o nadaniu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza” Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

„Zasłużony dla Mazowsza”

Warszawska Akademia Wychowania Fizycznego w tym roku obchodzić będzie 85. lecie istnienia. Z jej murów wyszło wielu znakomitych sportowców, nauczycieli wychowania fizycznego, dziennikarzy sportowych czy fizjoterapeutów. Walory sportu docenił marszałek Józef Piłsudski, który powołał do życia Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, aby – jak informuje napis na tablicy okolicznościowej, wmurowanej w mury akademii wraz z aktem erekcyjnym - „niezmożony był duch i siła fizyczna Narodu”.

 

„Elektrownia”

Budowa Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zakończyła się. Pomysłodawcą utworzenia takiej instytucji był Andrzej Wajda, który wraz z Krystyną Zachwatowicz przekazał radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego) obrazy wybitnych polskich twórców współczesnych. Powierzchnia wystawiennicza muzeum była jednak zbyt skromna, aby w pełni prezentować zgromadzone tam zbiory. W tym celu Samorząd Województwa Mazowieckiego powołał Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, które podjęło się rewitalizacji i skomplikowanej przebudowy starej radomskiej elektrowni, umożliwiając w ten sposób ekspozycję cennej kolekcji. Aby Muzeum im. Jacka Malczewskiego mogło przekazać centrum zbiory, konieczne było, zgodnie z obowiązującym prawem, powołanie w „Elektrowni” nowej komórki – Muzeum Kolekcji Sztuki Współczesnej. Radni przyjęli w związku z tym nowy statut centrum.

 

PURPLE

Mazowsze od ośmiu lat jest członkiem Platformy PURPLE, której celem jest wymiana doświadczeń związanych z zarządzaniem obszarami okołomiejskimi. Bierze czynny udział w pracach tej grupy, która m.in. lobuje na forum Unii Europejskiej na rzecz sprzyjających rozwiązań z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju aglomeracji. Działania te przyczyniają się np. do wprowadzania korzystnych dla Mazowsza zapisów w prawie unijnym, dotyczących przede wszystkim polityki rolnej i spójności. Dzięki organizowanym konferencjom dochodzi do wymiany informacji, jak również nieformalnych kontaktów polityków i specjalistów z różnych regionów Unii Europejskiej o podobnej specyfice do województwa mazowieckiego. Obecnie grupa chce odgrywać bardziej aktywną rolę w pracach projektowych. W związku z tym proponuje zmianę formy prawnej działania na międzynarodowe stowarzyszenie non-profit pod nazwą Europejska Platforma Regionów Podmiejskich PURPLE. Umożliwi to jej realizację projektów finansowanych ze środków unijnych. Radni wyrazili wolę przystąpienia do proponowanego stowarzyszenia.

 

Infrastruktura

Sejmik zgodził się na udzielenie pomocy finansowej gminie Michałowice na przebudowę rowu U-1 wraz z budową zbiornika retencyjnego w dolinie Raszynki. Porozumienie w tej sprawie zawarte zostało w grudniu zeszłego roku pomiędzy m. st. Warszawą – dzielnica Ursus, Pruszkowem, Piastowem, gminą Michałowice, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz województwem mazowieckim. Mazowsze zadeklarowało przekazanie na ten cel przeszło 947 tys. zł. Szacunkowe koszty inwestycji, która wykonywana będzie etapami przez okres pięciu lat, wyniosą ponad 21 mln zł.

 

Nieruchomości

Radni przyjęli uchwałę w sprawie przekazania powiatowi białobrzeskiemu w formie darowizny nieruchomości, w której mieściła się filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Białobrzegach. Decyzja ta jest wynikiem porozumienia dotyczącego utworzenia w Powiatowej Bibliotece Publicznej oddziału pedagogicznego, powstałego ze zbiorów likwidowanej filii biblioteki pedagogicznej. Powiat będzie mógł wykorzystać tę nieruchomość na cele edukacyjno-oświatowo-kulturalne.

 

Do Komisji:

  • Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej skierowano projekt uchwały dotyczący upoważnienia Zarządu Województwa Mazowieckiego do wystąpienie do ministra właściwego do spraw zagranicznych o wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy województwem mazowieckim a chińską prowincją Szantung,
  • Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Komisji Ochrony Środowiska skierowano projekt uchwały zmieniającej rozporządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu położonego na terenie powiatów garwolińskiego, mińskiego i otwockiego.

 

Radni ponadto przyjęli m.in. uchwały w sprawie:

  • zmiany w budżecie województwa na 2014 r.,
  • rozstrzygnięcia wezwania do usunięcia naruszenia prawa w uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Szpitala Kolejowego im dr. med. W. Roeflera w Pruszkowie,
  • likwidacji aglomeracji i wyznaczenia nowych.

 

 

Justyna Michniewicz

powrót