Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 19 maja 2014

Z posiedzenia Sejmiku...

 

Sejmik powołał nowy skład Zarządu Województwa Mazowieckiego. Wystosował również apel do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie dotyczący działań nadzorczych podejmowanych wobec aktów prawnych organów województwa oraz stanowisko w sprawie utworzenia przystanku kolejowego w Ciechanowie i Mławie dla pociągu EIC Premium relacji Kraków Warszawa Gdynia.

 

Zarząd Województwa Mazowieckiego

Pierwszym punktem merytorycznym posiedzenia sejmiku było rozpatrzenie wniosku Klubu Radnych PiS o odwołanie Marszałka Województwa Mazowieckiego. Po długiej dyskusji, radni w tajnym głosowaniu zdecydowali o odrzuceniu wniosku.

Następnie sejmik przyjął rezygnację Krzysztofa Grzegorza Strzałkowskiego z funkcji wicemarszałka. Rezygnacja wynika z objęcia przez wicemarszałka stanowiska burmistrza warszawskiej dzielnicy Bemowo. W związku z tym, konieczne było ustalenie nowego składu zarządu województwa. Marszałek Adam Struzik na funkcję wicemarszałka zaproponował dotychczasowego członka zarządu Wiesława Raboszuka, a na miejsce członka zarządu radną Elżbietę Lanc. W tajnym głosowaniu sejmik zgodził się na zaproponowane przez marszałka zmiany.

 

Apel do RIO

W dalszej części obrad radni zaapelowali do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie o większą rozwagę w podejmowaniu działań nadzorczych. Powodem apelu są powtarzające się w ostatnim czasie negatywne rozstrzygnięcia nadzorcze Kolegium RIO, dotyczące uchwał finansowych organów województwa. Rani podkreślają, że „nadzór ten winien być sprawowany zgodnie z prawem i tylko w zakresie niezbędnym, z jednoczesnym poszanowaniem samodzielności województwa mazowieckiego”. Zwracają się również do RIO o „nie kierowanie się w swoich działaniach innymi niż ustawowo przewidziane kryteriami sprawowania tego nadzoru w zakresie spraw finansowych województwa”.

 

Stanowisko

Przewozy pasażerskie są istotnym czynnikiem w kreowaniu równomiernego rozwoju Mazowsza – podkreślają radni w przyjętym stanowisku, dotyczącym uwzględnienia postoju pociągów EIC Premium (obsługiwanych składami Pendolino) relacji Kraków – Warszawa – Gdynia Główna na stacjach Ciechanów i Mława, w planowanych przez Intercity rozkładach jazdy. Pociągi te będą kursowały przez te dwa mazowieckie miasta co godzinę, lecz nie będą się tam zatrzymywać. Radni zwracają się do ministra infrastruktury i rozwoju oraz PKP Intercity o uwzględnienie „potrzeb komunikacyjnych mieszkańców Ciechanowa, zamieszkałego przez około 45 tysięcy obywateli i Mławy zamieszkałej przez około 31 tysięcy obywateli oraz całego subregionu ciechanowskiego – zamieszkałego przez około 200 tysięcy osób”.

 

Szpital „Drewnica”

Po wielomiesięcznych staraniach, spółka Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” będzie mogła rozpocząć budowę szpitala psychiatrycznego w Ząbkach. Sejmik przyjął bowiem uchwałę, wraz z autopoprawkami, w sprawie dokapitalizowania spółki. Pieniądze na budowę szpitala będą pochodzić z emisji obligacji. Jednym z warunków stawianych przez emitenta było zagwarantowanie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (jedynego wspólnika) wsparcia finansowego realizacji przedsięwzięcia w sytuacji, gdy spółka nie zgromadzi odpowiednich środków na obsługę zobowiązań. Wnoszenie wkładów następować będzie przez okres do 23 lat (2014-2036) w łącznej wysokości nie przekraczającej 297 mln zł. Kwoty podwyższenia kapitału uzależnione będą od ostatecznej wartości przedsięwzięcia i możliwości pozyskania przez spółkę środków z innych źródeł, np. dotacji czy sprzedaży nieruchomości. Spółka zagwarantowała sobie prawo do wcześniejszego, bezkosztowego wykupu obligacji, co pozwoli na zmniejszenie kosztów finansowych zaciąganego zobowiązania.

 

Budżet

Sejmik zdecydował, że budżet województwa począwszy od 2016 r. przygotowany będzie zarówno w wersji tradycyjnej, jak i w układzie zadaniowym. Pozwoli to na większą przejrzystość wydatków i wpłynie na poprawę efektywności oraz skuteczności zarządzania jednostką. Dotychczas żadne województwo nie wprowadziło tego sposobu klasyfikowania wydatków budżetowych. Stosowany jest w 68 gminach i 14 powiatach.

 

Kultura

Mazowiecki Instytut Kultury – taką nazwą posługiwać się będzie Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. O zmianę nazwy wnioskowała dyrektor centrum Aleksandra Kielan, argumentując że instytucja, po kilkunastu latach istnienia, zaczęła pełnić rolę nowoczesnego ośrodka edukacji kulturalniej i badań, integrującego działania animacyjne, promującego wybitne zjawiska artystyczne oraz realizującego zadania instytucji artystycznej. Radni przyjęli zmiany w statucie jednostki.

 

Do Komisji:

  • Rolnictwa i Terenów Wiejskich skierowano projekt uchwały w sprawie nowego brzmienia statutu Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.

 

Ponadto radni przyjęli m.in. projekty uchwał:

  • zmieniający uchwałę w sprawie wykonania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza;
  • w sprawie zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozstrzygnięcia nadzorczego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2014 r. stwierdzającego nieważność uchwały Nr 26/14 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2039.

 

 

Justyna Michniewicz

powrót