Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 21 stycznia 2013

Z posiedzenia Sejmiku...

 

Na pierwszym w tym roku posiedzeniu sejmiku, radni przyjęli trzy stanowiska dotyczące budowy elektrowni w Ostrołęce, realizacji drogi ekspresowej S17 oraz modyfikacji podziału obszaru województwa mazowieckiego na jednostki statystyczne NTS2 i NTS3 oraz pozyskiwania środków na rozwój województwa mazowieckiego po 2020 roku.

 

Rocznica Powstania Styczniowego

Wchodząc na salę obrad, radni i przybyli goście mogli obejrzeć - zorganizowaną przez Muzeum Niepodległości i Muzeum Mazowieckie w Płocku - w związku z przypadającą 22 stycznia 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, wystawę planszową „Gorzka chwała – powstanie 1863 r.”. Jest to wystawa o charakterze edukacyjnym – wyjaśnił kierownik Działu Historycznego muzeum Jan Engelgard - która może być wypożyczana np. przez szkoły. Ekspozycję pod tym samym tytułem obejrzeć można obecnie w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

 

Minuta ciszy

Po otwarciu posiedzenia, zebrani na sali obrad uczcili minutą ciszy pamięć prof. Michała Kuleszy – prawnika, zaangażowanego w prace na rzecz odtworzenia samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego Polski,współtwórcę reformy samorządowej – który zmarł 13 stycznia 2013 r.

 

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin

Piotr Okienczyc prezes Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz wiceprezes Marcin Danił przedstawili informacje na temat - zamkniętego z powodu wad technicznych nawierzchni pasa startowego - lotniska oraz procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy drogi startowej. Odpowiadali oni na wiele pytań zadawanych przez radnych, dotyczących m.in.: wyników przeprowadzonych ekspertyz, odpowiedzialności finansowej za poniesione straty, terminu otwarcia portu. Wiceprezes Marcin Danił wyjaśnił, że wszelkie roszczenia spowodowane zamknięciem lotniska spółka dochodzić będzie u głównego wykonawcy. Natomiast otwarcie lotniska możliwe będzie po generalnej naprawie nawierzchni, na co na razie nie pozwalają warunki pogodowe. Prezes Piotr Okienczyc szacuje, że może to nastąpić na wiosnę, najpóźniej w czerwcu.

 

Stanowiska

W stanowisku dotyczącym budowy elektrowni w Ostrołęce, radni apelują do zarządu spółki Energa i rządu o zmianę decyzji wstrzymującej realizację tej inwestycji. Zdaniem radnych dokończenie budowy byłoby „wyrazem konsekwentnego wdrażania strategicznych założeń rządu, a jednocześnie impulsem dla rozwoju (...) całego północno-wschodniego Mazowsza, przynoszącym wiele korzyści, tj. dywersyfikacja struktury gospodarczej subregionu, wysokie wpływy z podatków, nowe miejsca pracy, a także szanse na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej”.

Ważną inwestycją jest również budowa drogi ekspresowej S17, łączącej Warszawę z granicą polsko-ukraińską w Hrebennym. Inwestycja ta ma strategiczne znaczenie – jak czytamy w przyjętym stanowisku – dla usprawnienia powiązań komunikacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym i międzynarodowym, jak również poprawy jakości wewnątrzregionalnych połączeń komunikacyjnych o znaczeniu lokalnym.

W kolejnym stanowisku sejmik apeluje o modyfikację podziału obszaru województwa mazowieckiego - charakteryzującego się znaczną dychotomią rozwoju - na jednostki statystyczne NTS2 i NTS3 w celu zabezpieczenia niezbędnych środków unijnych na rozwój obszarów o niższych wskaźnikach społeczno-gospodarczych po 2020 roku. W tym celu proponuje się wyznaczenie podregionów ciechanowskiego, płockiego, ostrołęckiego i siedleckiego.

 

Ponadto radni przyjęli m.in. projekty uchwał dotyczące:

  • zmian w budżecie województwa na 2013 r.,
  • zamiaru likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gołotczyźnie oraz szkół wchodzących w jego skład, gdzie planuje się powołać Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii,
  • powołania Rady Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Justyna Michniewicz

powrót