Harmonogram sesji sejmiku
Termin: 6 lutego 2012
Z posiedzenia Sejmiku...
Sejmik wysłuchał petycji strajkujących pracowników zespołu „Mazowsze” oraz informacji marszałka w tej sprawie. Przyjęto ponadto uchwały dotyczące likwidacji niektórych aglomeracji oraz wyznaczenia nowych. Wybrano również nowego delegata do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP.
Protest „Mazowsza”
- Walczymy o godne warunki finansowe, które nam się należą za ciężką pracę – powiedziała przedstawicielka strajkującego zespołu, Izabela Jaskólska-Stańczak. – Pamiętajmy, że kultura jest dobrem narodu, którego nie można zniszczyć – dodała. – Rzeczywiście poziom zarobków zespołu jest bardzo niski, średnio 2300–2600 zł brutto – przyznał marszałek Adam Struzik. - Biorąc jednak pod uwagę obecną trudną sytuację budżetową, nie jesteśmy w stanie dzisiaj odpowiedzieć pozytywnie na protesty zespołu – wyjaśnił marszałek. Pełniący od kilku dni obowiązki dyrektora „Mazowsza” Włodzimierz Izban, prowadzi analizę zatrudnienia i sytuacji dochodowej tej jednostki, która pokaże możliwości poprawy warunków finansowych. Na wniosek radnego Witolda Kołodziejskiego, sprawą zajmie się również sejmikowa Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Żal nam, że nie zwróciliście się Państwo do tej pory z tym problemem do Komisji Kultury – powiedział przewodniczący komisji Leszek Celej, zapraszając przedstawicieli zespołu na posiedzenie, które odbędzie się już 16 lutego. Protesty pracowników zespołu zaczęły się bowiem już kilka miesięcy temu. Radni byli zgodni, co do konieczności rozwiązania tej sytuacji. – Chluba, którą niewątpliwie jest zespół „Mazowsze”, powinna być doceniana, jak i sprawiedliwie wynagradzana – powiedział radny Krzysztof Gawkowski.
Aglomeracje ściekowe
W dalszej części obrad przeprowadzono głosowania nad uchwałami dotyczącymi aglomeracji ściekowych. Przyjęto w sumie 27 uchwał likwidujących oraz wyznaczających nowe aglomeracje. Pozwoli to na uporządkowanie stanu prawnego aglomeracji na Mazowszu. W trakcie prowadzonych aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych ustalono bowiem, że niektóre z nich nie osiągną do końca 2015 r. minimalnego poziomu skanalizowania. Część gmin, na terenie których leżą likwidowane aglomeracje, nie posiada środków finansowych na wykonanie sieci kanalizacyjnej, w innych zmniejszyła się liczba mieszkańców lub nie spełnione zostały wymogi formalne. Część aglomeracji została natomiast zmniejszona, przede wszystkim ze względu na ograniczone środki finansowe.
Związek Województw RP
Sejmik wybrał delegata do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP. Został nim radny Maurycy Komorowski, który zajął miejsce Marcina Kierwińskiego, zasiadającego obecnie w ławach Sejmu RP.
Ponadto przyjęto m.in. uchwały w sprawie:
- wyboru biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego województwa mazowieckie za 2011 r.
- planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2012 r.
- nadania statutu Specjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Ciechanowie
- zamiaru przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej dla Niesłyszących i Słabosłyszących o dwuletnim okresie nauczania w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu w zasadniczą szkołę zawodową specjalną o trzyletnim okresie nauczania oraz Technikum Uzupełniającego w liceum ogólnokształcące specjalne dla dorosłych.
Zapytania
Radny Krzysztof Żochowski zapytał o stanowisko marszałka w sprawie proponowanych przez rząd zmian rejonów operacyjnych w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, które nie uwzględniają specyfiki danego powiatu i może spowodować ograniczenie sprawności ratownictwa medycznego. Marszałek Adam Struzik zaproponował przekazanie pełnej informacji po 8 lutego, kiedy wojewoda przedstawi najnowsze propozycje zmian w ustawie o ratownictwie medycznym.
Sejmik rozpatrywał również zapytanie radnej Marii Koc, dotyczące likwidacji prokuratury i sądu rejonowego w Garwolinie. – Z niepokojem odnoszę się do kierunków proponowanych zmian – odpowiedział marszałek Adam Struzik. W tej sprawie wysłane zostało pismo do premiera.
Justyna Michniewicz