Pozostałe
Instytut Kardiologii wyróżniony medalem Pro Masovia
2009.11.05 10:25 , aktualizacja: 2010.11.30 13:05
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
29 października br. Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie obchodził Jubileusz 30-lecia istnienia. W uroczystościach jubileuszowych udział wziął m.in. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz, który w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika uhonorował placówkę w uznaniu całokształtu działalności Medalem Pamiątkowym Pro Masovia.
Zgromadzeni zapoznali się z historią Instytutu Kardiologii przedstawioną w filmie „Historia i współczesność” oraz wystąpieniu Dyrektora Instytutu prof. dr hab. n. med. Witolda Rużyłło Zaprezentowano także nowo oddany do użytku nowoczesny Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej umożliwiający zwiększenie przyjęć liczby chorych wymagających unikalnych wysokospecjalistycznych interwencyjnych zabiegów kardiologicznych, elektrofizjologicznych i kardiochirurgicznych z terenu całego województwa.
Instytut Kardiologii został powołany rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 marca 1979 roku. Jest największym w Polsce klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym o najwyższym stopniu referencyjności. Działa w ramach publicznej służby zdrowia zapewniając usługi medyczne w trybie szpitalnym oraz ambulatoryjnym. Ponadto jest uznawany za jeden z czołowych ośrodków naukowych w Polsce. Współpracuje w sposób wielokierunkowy z czołowymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Instytut dysponuje 417 łóżkami w klinikach przy ul. Alpejskiej oraz przy ul. Spartańskiej, w których hospitalizowanych jest rocznie ponad 15 tysięcy pacjentów a działalność lecznicza obejmuje pełen zakres diagnostyki oraz leczenia chorób serca i naczyń krwionośnych. Wykonywanych jest rocznie blisko 2000 zabiegów operacyjnych, takich jak: operacje wieńcowe, wad serca, tętniaków aorty oraz przeszczepy serca i operacje wszczepiania sztucznych komór serca, rocznie przeprowadza się tutaj ok. 20 transplantacji serca. Od 2001 roku instytut prowadzi codzienny 24-godzinny ostry dyżur kardiologiczny dla pacjentów z województwa mazowieckiego. Prowadzona jest także bezpośrednia teletransmisja zapisów EKG z karetek Pogotowia Ratunkowego do Instytutu Kardiologii, która pozwala to na szybsze rozpoznanie i poprawę wyników leczenia chorych z zawałem serca.
Jako ośrodek naukowy, Instytut Kardiologii dużą wagę przywiązuje do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologiczno-diagnostycznych oraz opracowywania nowych, mniej inwazyjnych standardów leczenia. Główne kierunki działalności naukowej Instytutu Kardiologii koncentrują się na diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, interwencyjnym leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, niewydolności serca, wadach nabytych i wrodzonych serca, diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, poszukiwaniu i weryfikacji nowych metod diagnostyki nieinwazyjnej chorób serca, badaniach elektrofizjologicznych i niefarmakologicznym leczeniu zaburzeń rytmu serca, epidemiologii, promocji zdrowia, rehabilitacji i zdrowiu publicznym, molekularnych mechanizmach chorób układu krążenia.
W 2008 roku zostały oddane do użytku dwie nowe pracownie: Tomografii Komputerowej oraz Rezonansu Magnetycznego a tym samym zapoczątkowano nową erę nieinwazyjnej diagnostyki wieńcowej (nieinwazyjna koronarografia). W planach są następne modernizacje poszczególnych Klinik oraz uruchomienie nowoczesnej hemodynamicznej sali hybrydowej.
Instytut, w rankingu szpitali organizowanym w 2005 roku przez Tygodnik Wprost, zajął dwa pierwsze miejsca w kategorii Kardiologia – jest najlepszy w wykonywaniu zabiegów angioplastyki oraz w leczeniu zastawek serca metodą walwuloplastyki.
W ciągu 30 lat działalności Instytut Kardiologii wprowadził po raz pierwszy w kraju wiele nowych metod leczenia, tym samym w istotny sposób przyczynił się do rozwoju polskiej kardiologii i kardiochirurgii. Ponadto poprzez działania prewencyjne oraz promocję zdrowia poszerza świadomość zdrowotną mieszkańców Mazowsza, dzięki czemu zmniejsza się śmiertelność i zachorowalność na choroby układu krążenia na tym terenie. Jest jednym z niewielu ośrodków na świecie prowadzącym rehabilitację kardiologiczną w domu pacjenta wykorzystując telemedyczny system Tele-EKG, która jak wynika z pilotażowego programu telemedycznego Instytutu Kardiologii w Aninie, jest tak samo efektywna i bezpieczna u pacjentów wysokiego ryzyka jak ta realizowana w warunkach ambulatoryjnych czy też szpitalnych.
Liczba wyświetleń: 235
powrót