Pozostałe

2 Mazowiecka Brygada Saperów uhonorowana Pro Masovią

2009.09.10 14:00 , aktualizacja: 2010.11.30 12:56

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Przypadający na dzień 4 września br. jubileusz 65-lecia 2 Mazowieckiej Brygady Saperów z Kazunia Nowego stał się okazją do uhonorowania brygady Medalem pamiątkowym Pro Masovia, którą w uznaniu wybitnych zasług na rzecz Mazowsza wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Dzieje 2 Mazowieckiej Brygady Saperów sięgają września 1944 r., kiedy na podst. Dekretu P.K.W.N. i Rozkazu Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego gen. Broni Michała Roli-Żymierskiego na wyzwolonych terenach Polski w m. Włodawa rozpoczęło się formowanie Brygady. Po dwumiesięcznym przeszkoleniu nastąpił jej wymarsz w kierunku frontu w okolice Rembertowa, a Brygada rozpoczęła swój szlak bojowy od udziału w wyzwalaniu Warszawy. W przededniu ofensywy styczniowej jednostka otrzymała zadanie polegające na przygotowaniu przepraw i dróg dojazdowych dla walczących związków taktycznych. W czasie natarcia w dniu 17 stycznia 1945 r. saperzy walcząc z dużym poświęceniem, dotarli do stolicy. Rozpoczęte w czasie walk styczniowych 1945 roku prace związane z rozminowywaniem Warszawy Brygada prowadziła do 13 marca 1946 r. Za zasługi dla Warszawy i udział w walkach, w 1946 r. została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy oraz nadano jej wyróżniająca nazwę 2 Warszawskiej Brygady Saperów. Po zakończeniu działań wojennych na miejsce stacjonowania wyznaczono Kazuń.
2 Mazowiecka Brygada Saperów stacjonuje na Mazowieckiej ziemi od 64 lat. Wiele wybudowanych mostów, dróg i studni, tysiące hektarów rozminowanej ziemi to efekty pracy saperów wykonanej na terenie Mazowsza. Aktywnie współpracowała przy budowie wielu arterii komunikacyjnych, obiektów sportowych i zakładów pracy. W 1994 roku w dowód przywiązania do regionu brygada otrzymała nazwę 2 Mazowiecka Brygada Saperów, a społeczeństwo gminy Czosnów ufundowało sztandar, w którego wieńcach umieszczono datę powstania brygady, herb Warszawy, herb Mazowsza oraz odznakę pamiątkową brygady. Herb Mazowsza widniejący na odznace pamiątkowej i berecie noszony jest z dumą przez każdego żołnierza brygady.
2 Mazowiecka Brygada Saperów ściśle współpracuje z władzami samorządowymi Nowego Dworu Mazowieckiego, Czosnowa, Leoncina, Izabelina, Łomianek, Płońska, Błonia, Pułtuska i Płocka oraz dyrekcją Kampinoskiego Parku Narodowego. Wspólnie organizuje i uczestniczy w szeregu imprez patriotyczno – religijnych oraz kulturalno – rozrywkowych na terenie województwa. Żołnierze brygady opiekują się miejscami pamięci narodowej znajdującymi się w Wierszach, Palmirach, Jeżykach, Truskawiu, Szelkowie, Makowie Mazowieckim i Twierdzy Modlin. Te działania doceniała Rada Pamięci, która w 2008r. odznaczyła Brygadę Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. 25 września 2008 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Twierdzy Modlin a następnie 5 stycznia 2009 r. ze Stowarzyszeniem Przyjaciół „Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin” a także Radą Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, których celem jest krzewienie historii i tradycji wojskowych wśród mazowieckiej społeczności. Wychodząc na przeciw zainteresowaniu mazowieckiej młodzieży żołnierze brygady organizują „Dni Otwarte” dla dzieci i młodzieży szkolnej, którzy poznają wtedy nie tylko sprzęt wojskowy i ciężką pracę sapera ale również region w którym służymy, jego historię i dzień codzienny. 2 Mazowiecka Brygada Saperów aktywnie współpracuje ze szkołami z Płońska, Żelechowa, Gostynina i Płocka, w których istnieją klasy o profilach wojskowych. Dzięki porozumieniu podpisanemu w 2003r ze Starostą Płońskim brygada kontynuuje program współpracy z klasami o profilu proobronnym w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku. Opiekę nad klasą wojskową sprawuje już od 1999r.

Liczba wyświetleń: 597

powrót