Pozostałe
Program Szkoły Promocji Zdrowia
2009.02.24 14:47 , aktualizacja: 2009.02.24 14:47
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Program „Szkoła Promocji Zdrowia” powstał w 1999 z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W 2009 roku będzie to już X edycja realizacji tego programu. Głównym zamierzeniem Programu „Szkoła Promocji Zdrowia” jest przybliżenie młodzieży wiedzy z zakresu promocji zdrowia, upowszechnianie wiedzy na temat prozdrowotnego stylu życia, kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz odpowiedzialności za własne postępowanie wobec środowiska oraz innych ludzi.
Zajęcia w Szkole Promocji Zdrowia prowadzone są według programu przedmiotu, który ściśle koresponduje z programem ogólnym klasy biologicznej z elementami wiedzy medycznej. Nauczanie przedmiotu jest pomyślane jako rozszerzenie wiedzy zdobywanej w trakcie zajęć w szkole z biologii, chemii i fizyki.
Jednym ze stałych elementów działania edukacyjno – wychowawczego programu „Szkoła Promocji Zdrowia” są Olimpiady Szkoły Promocji Zdrowia, które wpisały się na stałe do realizacji programu. Początkowo Olimpiady służyły ocenie skuteczności edukacyjno – wychowawczej tej inicjatywy. Podczas imprezy młodzież miała okazję zaprezentować wysoki poziom wiedzy w zakresie promocji zdrowia, zdobytej w szkole a także rywalizować w konkurencjach sportowych. W konsekwencji Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia przyczyniły się do zintegrowania młodzieży regionu, a poprzez udział dużej liczby uczniów i dorosłych również przyczyniły się do edukacji zdrowotnej społeczeństwa.
W chwili obecnej na terenie Mazowsza istnieje siedem Szkół Promocji Zdrowia, funkcjonujących przy zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego tj.: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Samodzielny Zespół Publicznych ZOZ im. J. Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. W roku szkolnym 2009/2010 program swoim zasięgiem obejmie 730 uczniów.
Cele programu Szkoła Promocji Zdrowia:
1. Upowszechnienie wiedzy na temat prozdrowotnego stylu życia.
2. Kształtowanie odpowiedzialności za własne postępowanie wobec świata – przyrody ożywionej i nieożywionej, samego siebie i innych ludzi.
3. Kształtowanie umiejętności rozumienia własnego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego oraz pozytywnej jego stymulacji.
4. Podejmowanie konkretnych praktycznych działań na rzecz innych ludzi (opieka nad ludźmi chorymi, starymi i niepełnosprawnymi, udzielanie pierwszej pomocy).
5. Kształtowanie postawy humanistycznej m.in. poprzez promowanie idei wolontariatu i ochrony środowiska, rozwijanie postawy badawczej i twórczej uczniów, pomysłowości i samodzielności w działaniu oraz wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
6. Upowszechnienie wiedzy o funkcjonowaniu szpitala oraz o prawach pacjenta – „szpital otwarty”.
7. Kształtowanie umiejętności paramedycznych.
8. Rozwijanie zainteresowań ekologią, medycyną, polityką społeczną i zdrowotną.
9. Edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki alkoholowej, narkotykowej i nikotynowej
Liczba wyświetleń: 431
powrót