Pozostałe

Spotkanie z przedstawicielami Federacji Organizacji Służebnych MAZOWIA oraz innych organizacji pozarządowych

2006.01.05 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W dniu 7 grudnia 2005 r. z inicjatywy Federacji Organizacji Służebnych MAZOWIA w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego odbyło się spotkanie reprezentantów MAZOWII z przedstawicielami samorządu Województwa Mazowieckiego.

W spotkaniu udział wzięli:
  1. Piotr Todys – Prezes Federacji MAZOWIA
  2. Jan Bazyl – Federacja MAZOWIA
  3. Ewa Albińska – Federacja MAZOWIA
  4. Anna Rajner – Federacja MAZOWIA
  5. Jolanta Dąbek – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny
  6. Tamara Borkowska – Z-ca Dyrektora ds. Organizacyjno-Prawnych
  7. Elżbieta Wierzchowska – Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Polityki Społecznej i Zdrowotnej
  8. Igor Strąk - Z-ca Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej
  9. Janina Domańska-Górecka – Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
  10. Anna Stańczyk – Departament Strategii i Rozwoju Regionalnego
  11. Tatiana Garstka – Departament Organizacji i Nadzoru
  12. Ilona Jaroszek – Departament Kultury, Promocji i Turystyki
  13. Magdalena Wilk – Departament Kultury, Promocji i Turystyki
  14. Beata Antos – Departament Kultury, Promocji i Turystyki
  15. Aleksander Baliszewski – Departament Edukacji Publicznej i Sportu
  16. Katarzyna Kowalczuk – Departament Ochrony Środowiska
  17. Radzisław Kucharski – Departament Ochrony Środowiska

Celem spotkania było omówienie perspektyw współpracy samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie otworzyła Dyrektor Tamara Borkowska, która nawiązała do poprzedniego spotkania z przedstawicielami Federacji MAZOWIA w dniu 17 grudnia 2004 r. oraz omówiła dotychczasowa współpracę samorządu Województwa z organizacjami pozarządowymi.

Przedstawiciele Federacji MAZOWIA poinformowali o utworzeniu z ich inicjatywy zespołu roboczego w skład, którego wchodzą oprócz przedstawicieli organizacji członkowskich Federacji także osoby reprezentujące duże organizacje sieciowe takie jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Caritas, Polski Związek Głuchych. Zdaniem Federacji Powołanie takiego Zespołu będzie sprzyjało poprawie wzajemnej współpracy, szczególnie w zakresie tworzenia programu współpracy samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Jednakże, co podkreślił Piotr Todys Prezes Federacji MAZOWIA, należy się wspólnie zastanowić nad sposobami, formami współpracy w celu aktywizacji społeczeństwa.

W czasie spotkania został omówiony tryb opracowania Programu współpracy samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2006, jak również poziom zaawansowania prac nad budżetem Województwa Mazowieckiego na rok 2006. Jest bardzo prawdopodobne, że zostanie on przyjęty przez Sejmik Województwa Mazowieckiego już w grudniu br., wówczas zostanie zamieszczona na stronie internetowej (www.mazovia.pl), informacja o środkach przeznaczonych na realizację zadań przez organizacje pozarządowe w roku 2006. Poza tym uczestnicy spotkania reprezentujący III sektor zostali poinformowani o możliwości uczestniczenia w obradach Sejmiku i Komisjach Sejmiku.

Igor Strąk Z-ca Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej poinformował o działaniach mających na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz programach realizowanych przez MCPS dot. m.in. niepełnosprawności czy też przeciwdziałania alkoholizmowi. MCPS w celu uzyskania opinii nt. podejmowanych działań prowadzi sondaż za pomocą ankiet wśród organizacji pozarządowych. Pan Igor Strąk zadeklarował chęć organizowania spotkań, które mogą zainicjować działania zmierzające do usprawnienia dotychczasowej współpracy. Poza tym omówiono postulaty Federacji Mazowia dot. odejścia w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej od przetargów na rzecz otwartych konkursów ofert.

Biorący w spotkaniu udział przedstawiciele poszczególnych departamentów merytorycznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podkreślali, iż współpraca z organizacjami pozarządowymi szczególnie w zakresie wymiany informacji układa się bardzo dobrze. Ma ona charakter bieżących rozmów telefonicznych czy też spotkań. Zdaniem przedstawicieli departamentów różnice pomiędzy współpracą i zlecaniem zadań publicznych na poziomie województwa a współpracą na poziomie miasta (gminy, powiatu). W związku z tym konieczne jest wypracowanie koncepcja zaangażowania do współpracy terenowych organizacji pozarządowych reprezentujących różne branże.

Kolejnym tematem spotkania było omówienie działań związanych z tworzeniem Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Anna Stańczyk z Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego poinformowała, iż w procesie konsultacji aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego spośród grona kilkudziesięciu reprezentatywnych organizacji pozarządowych działających na Mazowszu w sferze polityki społecznej, do których skierowano bezpośrednio zaproszenie do publicznej debaty nad głównym dokumentem programowym regionu, odpowiedziały tylko dwie: Federacja Organizacji Służebnych Mazowia oraz Fundacja Synapsis, przekazując swoją opinię na temat projektu Strategii. Uwagi zgłoszone przez w/w organizacje zostaną rozpatrzone i w miarę możliwości uwzględnione w końcowej wersji zaktualizowanej Strategii. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że w stosunku do organizacji pozarządowych spełnione zostały ze strony samorządu Województwa Mazowieckiego ustawowe wymagania dotyczące zapewnienia udziału organizacjom pozarządowym w przygotowywaniu Strategii. Dodatkowo istnieje możliwość organizacji spotkania z przedstawicielami „Trzeciego Sektora” poświęconego Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego. W zakresie realizacji zasady partnerstwa przedstawiciele organizacji pozarządowych będą również włączeni w proces konsultacji następujących dokumentów, zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego harmonogramem prac nad przygotowaniem dokumentów programowych polityki spójności na lata 2007-2013:
  • Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 - koniec lutego - sierpień 2006
  • Konsultacje społeczne projektów Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007 - 2013 i Strategii Rozwoju Kraju 2007-2013 - koniec stycznia-maj 2006.

Ustalenia końcowe:

Ustalono, że do końca stycznia 2006 zostaną złożone propozycje mające na celu wspólne wypracowanie koncepcji zaangażowania do współpracy terenowych organizacji pozarządowych reprezentujących różne branże. Ponadto Urząd Marszałkowski zadeklarował opracowanie harmonogramu spotkań w ramach tworzenia programu współpracy na rok 2007 i zamieszczenie na stronie internetowej www.mazovia.pl.

Udostępniony zostanie także tekst strategii rozwoju województwa po poprawkach, które zgłosiły organizacje, a jeszcze przed uchwaleniem samego dokumentu. Organizacje będą informowane za pośrednictwem strony internetowej samorządu o wysokości środków, jakie w budżecie Województwa na rok 2006 zostały przeznaczone na otwarte konkursy ofert w poszczególnych dziedzinach.

Dodatkowo ustalano, że organizacje pozarządowe przekażą swoje uwagi i propozycje dotyczące zmian podstrony internetowej dot. współpracy z NGO, jaką prowadzi Urząd Marszałkowski.

Liczba wyświetleń: 865

powrót