Pozostałe
Awangarda w Elektrowni
2010.04.26 00:00 , aktualizacja: 2010.05.15 20:02
Autor: Magdalena Lewandowska,..., Wprowadzenie: Grzegorz Kawalec
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu 23 kwietnia br. odbyła się promocja książki Bożeny Kowalskiej „Fragmenty życia”, połączona z otwarciem wystawy dzieł sztuki z kolekcji autorki. Podczas wernisażu goście wysłuchali kameralnego koncertu w wykonaniu Stefana Węgłowskiego (gitara klasyczna).
„Fragmenty życia” to zbiór osobistych refleksji Bożeny Kowalskiej z lat 60. i 70., utrzymanych w konwencji pamiętnika, ilustrujących obraz środowiska artystycznego tamtych czasów. Stanowią one interesujące uzupełnienie wielu opracowań monograficznych autorki. Jak podkreśliła autorka książka jest inna od jej dotychczasowych publikacji dotyczących problematyki artystycznej. - To nie jest ani katalog do wystawy, ani rozprawa naukowa na temat sztuki tylko pamiętnik artystyczny, dotyczący wszelkich relacji między mną a artystami, artystami a krytykami sztuki oraz między samymi artystami. To również notacja zdarzeń artystycznych, które się wówczas odbywały, a było ich bardzo wiele. Nic nie zmieniałam. Pamiętnik został opublikowany w pierwotnej formie, wszelkie wydarzenia zostały opisane tak, jak wówczas je postrzegałam. Dlatego jest to książka źródłowa, bez przypisów - dodała.
Na wystawie oglądać można dzieła najwybitniejszych artystów awangardowych z prywatnej kolekcji Bożeny Kowalskiej, która, gromadzona przez lata i pochodząca głównie z darów artystów-przyjaciół, nigdy dotąd nie była prezentowana. Jej trzon stanowią prace podporządkowane językowi abstrakcji geometrycznej. Nie brak jednak przedstawicieli innych nurtów charakterystycznych dla sztuki polskiej i obcej od lat 60. po dzień dzisiejszy. Z liczącej blisko trzysta prac kolekcji przedstawionych zostało około stu dzieł (malarstwo, prace na papierze, obiekty przestrzenne) artystów z Polski i zagranicy, takich jak: Karl-Heinz Adler, Getulio Alviani, Jan Berdyszak, Hellmut Bruch, Tadeusz Brzozowski, Jan Dobkowski, Wojciech Fangor, Istvan Haasz, Władysław Hasior, Alfred Lenica, Jerzy Kałucki, Manfred Luther, Heinz Mack, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Georg Karl Pfahler, Julian Raczko, Erna Rosenstein, Kajetan Sosnowski, Antoni Starczewski, Henryk Stażewski, Józef Szajna, Tadeusz Wiktor, Ryszard Winiarski.
Wystawa będzie czynna do 30 maja br.
Bożena Kowalska – doktor nauk humanistycznych, krytyk, teoretyk sztuki. Autorka kilkunastu książek z zakresu sztuki współczesnej polskiej i powszechnej, min.: Polska awangarda malarska 1945–1980. Szanse i mity, Twórcy – Postawy. Artyści mojej galerii, Sztuka w poszukiwaniu mediów, Od impresjonizmu do konceptualizmu. Odkrycia sztuki, W poszukiwaniu ładu. Artyści o sztuce. Autorka monografii Romana Opałki, Jana Berdyszaka, Henryka Stażewskiego, Kajetana Sosnowskiego, Mariana Bogusza, Wojciecha Fangora i innych polskich artystów awangardowych. W latach 1972–2001 prowadziła w Muzeum Okręgowym w Chełmie Galerię 72, w ciągu 29 lat utworzyła tam autorską galerię sztuki polskiej i obcej, liczącą około 1500 eksponatów. Od 1983 r. realizuje projekt doroczny Międzynarodowych Plenerów dla Artystów posługujących się Językiem Geometrii. Autorka wielu wystaw w Polsce i za granicą, publikuje artykuły o sztuce w periodykach polskich i obcych, autorka rozpraw naukowych, wstępów do katalogów (łącznie około tysiąc publikacji). Od 2008 r. aktywnie współpracuje z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.
Liczba wyświetleń: 337
powrót