Pozostałe
Pro Masovia dla Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie
2010.02.01 12:50 , aktualizacja: 2010.11.30 13:15
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
24 stycznia br. w Klasztorze Sióstr Wizytek odbyły się uroczystości jubileuszowe 400-lecia Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. W tym dniu Zakon NNMP otrzymał Medal Pamiątkowy Pro Masovia, który w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczył Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Rafał Zięba.
Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - klauzurowe żeńskie zgromadzenie zakonne, w Polsce zwane potocznie siostrami wizytkami zostało założone 6 czerwca 1610 r. w Annecy we Francji przez św. Franciszka Salezego biskupa Genewy, z pomocą św. Joanny Franciszki de Chantal. W 1671 r. do klasztoru Sióstr Nawiedzenia wstąpiła Małgorzata Maria Alacoque, przyszła święta i jedna z najbardziej znanych wizytek; od jej czasów zgromadzenie Nawiedzenia NMP znane jest w świecie z propagowania kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Siostry wizytki czczą więc w sposób szczególny tajemnicę miłości Serca Bożego, objawioną św. Małgorzacie Marii Alacoque, zakonnicy z klasztoru Nawiedzenia w Paray-le-Monial. Do Polski pierwsze wizytki zostały sprowadzone w roku 1654 przez Ludwikę Marię Gonzagę, wdowę po królu Władysławie IV, która wprowadziła zakonnice do przygotowanego dla nich niewielkiego, drewnianego klasztoru z kościołem. Warszawski klasztor sióstr wizytek jest najstarszym domem zakonu w Polsce. 9 sierpnia tego samego roku, w obecności pary królewskiej, nastąpiło uroczyste zamknięcie klauzury. Pierwszą Polką wizytką była Helena Warszewicka, która przyjęła imię Ludwiki Marii. Częstym gościem klasztoru był ks. Prymas Stefan Wyszyński. Dzięki jego zaufaniu klasztor mógł udzielać pomocy prześladowanemu Kościołowi w krajach komunistycznych: nawiązać kontakt z rozproszona wspólnotą sióstr wizytek na Węgrzech oraz udzielać gościny siostrom z innych zgromadzeń. W warunkach ścisłej konspiracji przy klasztorze miało miejsce również udzielenie święceń kapłańskich diakonom z Czechosłowacji.
Klasztor Sióstr wizytek jest jednym z zabytków warszawskich nie zniszczonych w czasie II wojny światowej. Rektorem tego kościoła, od 1960 roku aż do emerytury, był ksiądz i poeta - Jan Twardowski.
Wizytki znane są powszechnie ze swej działalności edukacyjnej - przez wieki siostry prowadziły szkoły dla dziewcząt, głównie z arystokratycznych rodzin. Siostry prowadząc od 400 lat życie modlitwy i odosobnienia, starają się włączać aktywnie w życie stolicy, przede wszystkim poprzez udostępnienie swej świątyni celom duszpasterskim i kulturalnym. Pragną, aby ich klasztor łączył dziedzictwo tradycji z dniem dzisiejszym, zarówno dla nich samych, jak i dla mieszkańców Warszawy oraz wszystkich jej gości.
Liczba wyświetleń: 398
powrót