Aktualności

Informacje dla przedsiębiorców współpracujących z Wielką Brytanią – konsekwencje BREXIT

2019.10.08 15:30 , aktualizacja: 2019.10.16 14:54

Autor: Mariusz Rukat (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W imieniu Departamentu Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych przypominamy o zbliżającym się terminie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo wyjścia bez umowy z końcem października br. jest bardzo wysokie.

Jeśli prowadzicie Państwo wymianę handlową z Wielką Brytanią, świadczycie usługi na rzecz podmiotów brytyjskich i zamierzacie kontynuować je po tzw. Brexicie, zaleca się podjęcie przygotowań do bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii ze struktur UE.

W tym zakresie poniżej można sprawdzić stan przygotowania do konsekwencji Brexitu za pomocą tzw. checklisty dostępnej pod adresem: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/brexit-preparedness-communications-checklist_v3_pl.pdf

Należy pamiętać, że:

  1. mogą wystąpić zakłócenia oraz zostaną nałożone dodatkowe wymogi i obciążenia. Z dniem 1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych.
  2. zasady handlu z Wielką Brytanią będą takie jak z innymi krajami spoza Unii Europejskiej. Zapoznaj się z formalnościami celnymi, jakie będą obowiązywać po Brexicie.
  3. Należy zadbać o to, by pracownicy firmy podróżujący do Wielkiej Brytanii posiadali ważne dokumenty podróży. Rekomenduje się posiadanie paszportu oraz certyfikatu Zielonej Karty!
  4. jeżeli planowana jest kontynuacja prowadzenia wymiany handlowej z Wielką Brytanią, wymagane jest przede wszystkim posiadanie europejskiego numer EORI (https://puesc.gov.pl/eori) – należy wystąpić o jego nadanie. Bez tego numeru nie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń celnych w Unii Europejskiej. Jeżeli planujemy kontynuację importu do Wielkiej Brytanii lub eksportu z Wielkiej Brytanii lub realizację operacji tranzytowych z tego kraju, to  należy posiadać również brytyjski numer EORI, żeby móc złożyć zgłoszenie celne w Wielkiej Brytanii. O jego nadanie należy wystąpić do agend brytyjskich: (https://www.gov.uk/eori).

Proponujemy również zapoznać się z odpowiedziami na główne pytania zadawane przez przedsiębiorców w związku z Brexitem w kwestiach celnych.

Wskazane jest także śledzenie informacji francuskich służb celnych w zakresie przygotowań do tzw. inteligentnej granicy - ulotka informacyjna w języku polskim oraz strony holenderskiej w zakresie wymaganych procedur portowych (link).

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem: www.brexit.gov.pl

Liczba wyświetleń: 59

powrót