Aktualności
Niskoemisyjna energia jest możliwa – konferencja MAE
2017.09.01 08:15 , aktualizacja: 2017.09.01 09:48
Autor: Żaneta Latarowska (Mazowiecka Agencja Energetyczna), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Mazowiecka Agencja Energetyczna zaprasza podmioty publiczne, instytucje i prywatnych przedsiębiorców z województwa mazowieckiego do udziału w Międzynarodowej Konferencji „Transformacja energetyczna w Środkowo-Wschodniej Europie” (19–20 października w Pradze).
Spotkanie zgromadzi specjalistów i autorytety z obszaru energetyki z Europy Środkowo-Wschodniej, aby wspólnie zaprojektować drogę do transformacji energetycznej do roku 2050. Założeniem konferencji jest pomoc merytoryczna we wdrażaniu polityki europejskiej na poziomie krajowym i lokalnym. Urzędnicy UE, eksperci energetyczni, politycy i inni członkowie społeczeństwa podczas tych dwóch dni podzielą się doświadczeniem i opracują konkretne plany dla różnych regionów, mające pomóc w osiąganiu europejskich celów w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz emisji gazów cieplarnianych.
Konferencja jest organizowana w ramach Projektu PANEL 2050, finansowanego z programu Horyzont 2020, realizowanego przez Mazowiecką Agencję Energetyczną już od ponad roku. Projekt ma wspierać społeczność Środkowej i Wschodniej Europy w przekształceniu gospodarki na niskoemisyjną. Dlatego stworzono m.in. Platformę Internetową Central and Eastern Europe Sustainable Energy Network (CEESEN), aby zjednoczyć różne podmioty energetyczne. CEESEN ma stać się nowym graczem na rynku energii. Został zaprojektowany, aby sprostać wyzwaniom zrównoważonego rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej.
Razem jest to możliwe
Dla głównych organizatorów konferencji – Mazowieckiej Agencji Energetycznej i AgEnDa (partnera z Czech) transformacja energetyczna to nie tylko hasło. Kraje i regiony muszą opracować konkretne plany działań, zapewniające od początku udział całego społeczeństwa, aby przejść na gospodarkę niskoemisyjną. Właśnie dlatego hasło tegorocznej konferencji to: „Niskoemisyjne przejście na energię? Razem jest to możliwe”.
Wśród prelegentów konferencji znajdą się m.in. Bronis Ropė (członek parlamentu europejskiego i były burmistrz litewskiej Ignaliny), który opisze tendencje w procesie transformacji energetycznej w Unii Europejskiej i w Europie Środkowej i Wschodniej; Imke Lübbeke (szef działu ds. Klimatu i Energii w Biurze Polityki Europejskiej WWF w Brukseli) przedstawi nowe podejście do zarządzania w UE w odniesieniu do polityki energetycznej;
Pavel Podruh (założyciel platformy Czech Off-Grid Houses i zdobywca Nagrody Zrównoważonego Rozwoju ONZ) podzieli się doświadczeniem dotyczącym połączenia architektury ze zrównoważoną energetyką.
Dobre przykłady z zagranicy
Inspiracja będzie pochodzić z dodatkowych prezentacji udanych projektów np.: „Project Zero” – partnerstwo publiczno-prywatne pracujące w Sonderborg (Dania), którego celem jest miasto o zerowej emisji do roku 2029; Roadmaps for Energy (R4E) – projekt dotyczący inteligentnych budynków, mobilności i przestrzeni miejskich; ENNEREG – projekt działający w 12 europejskich regionach, aby utorować drogę do zrównoważonej energii w Europie.
).
Liczba wyświetleń: 160
powrót