Aktualności

Zaproszenie do udziału w Konkursie „Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości”

2017.05.10 08:25

Autor: Adriana Jakubowska, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

23 lutego 2017 r. Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie kolejnej edycji Konkursu „Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2017” – „European Entreprise Promotion Awards 2017” (ENPP). Konkurs zainagurowany został w 2005 r. i z roku na rok cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem.

Konkurs ENPP adresowany jest do władz lokalnych, regionalnych i krajowych, miast, regionów, wspólnot oraz instytucji realizujących programy edukacyjne. Kandydatami mogą być również jednostki samorządu terytorialnego, które wspólnie z przedsiębiorcami realizują projekty w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Konkurs ma na celu wyróżnienie najlepszych promotorów przedsiębiorczości w Europie. Przedstawia najlepsze przykłady zasad i praktyk w tej dziedzinie, zwiększa świadomość społeczną na temat jej roli oraz zachęca i inspiruje potencjalnych przedsiębiorców.

Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach:

  1. Promowanie ducha przedsiębiorczości: nagroda w tej kategorii jest przyznawana za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, które promują przedsiębiorczy sposób myślenia zwłaszcza wśród młodych ludzi i kobiet.

    (Przykłady: działania i programy promujące przedsiębiorców i działania przedsiębiorcze oraz kulturę kreatywności, innowacyjności i gotowości na ryzyko).

  2. Inwestowanie w umiejętności przedsiębiorcze: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym na rzecz doskonalenia umiejętności przedsiębiorczych i menedżerskich.

    (Przykłady: promowanie konkretnych umiejętności, takich jak umiejętności techniczne niezbędne rzemieślnikom, znajomość języków czy obsługi komputera, oraz programów mentorskich i programów dotyczących mobilności dla przedsiębiorców, a także nauczania przedsiębiorczości w szkołach i na uczelniach).

  3. Rozwój środowiska biznesowego: w kategorii tej nagroda przyznawana jest za innowacyjną politykę na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym w dziedzinie promocji rozpoczynania i rozwijania działalności, upraszczania procedur ustawodawczych i administracyjnych obowiązujących firmy oraz wdrażania zasady myślenia najpierw na małą skalę, przynoszącej korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom.

    (Przykłady: działania ułatwiające MŚP dostęp do rynku zamówień publicznych, ograniczające biurokrację, sprzyjające rozwojowi nowych firm oraz wspomagające promocję potencjału innowacyjnego technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz e-biznesu).

  4. Wspieranie umiędzynarodowiania działalności: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za politykę i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym zachęcające firmy – w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa – do pełniejszego wykorzystywania możliwości oferowanych przez rynki wspólnotowe i pozawspólnotowe.

    (Przykłady: projekty na rzecz nawiązywania, utrzymywania i zacieśniania międzynarodowej współpracy przedsiębiorstw, narzędzia ułatwiające wymianę informacji lub nawiązywanie kontaktów, usługi doradcze lub projekty ułatwiające MŚP ekspansję zagraniczną).

  5. Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne: nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy władz oraz partnerstw publiczno-prywatnych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym zwiększające świadomość odpowiedzialności społecznej wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Nagroda w tej kategorii będzie przyznawana również za działania promujące przedsiębiorczość wśród grup znajdujących się w trudnym położeniu, takich jak bezrobotni, zwłaszcza długookresowo, legalni imigranci, niepełnosprawni czy mniejszości etniczne.

    (Przykłady: przedsiębiorstwa społeczne lub przedsiębiorstwa typu „non-profit” realizujące potrzeby społeczności).

Jury Konkursu przyzna nagrodę główną inicjatywie wspierania i promowania przedsiębiorczości, która zostanie uznana za najbardziej twórczą, innowatorską i inspirującą w całej Europie.

Podmiot, który zamierza wziąć udział w Konkursie, powinien opisując swój projekt na formularzu zgłoszeniowym wykazać, w jaki sposób zrealizowane już przedsięwzięcia przyczyniły się do ułatwienia rozwoju biznesu oraz jak stymulowały gospodarkę regionu podczas dwuletniego okresu poprzedzającego zgłoszenie do Konkursu.

 

Termin dostarczenia formularzy zgłoszeniowych upływa w dniu 19 maja 2017 r.

 

Formularz zgłoszeniowy można przesłać drogą elektroniczną na adres:

Konkurs organizowany jest w dwóch etapach. Do konkursu europejskiego zgłaszane są najlepsze projekty wybrane w eliminacjach krajowych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniki Konkursu fazy europejskiej ogłoszone zostaną podczas uroczystej ceremonii, na którą zaproszeni zostaną wszyscy laureaci nominowani przez poszczególne kraje.

Aktualne informacje o Konkursie dostępne są na stronie.

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji można znaleźć także na stronie Ministerstwa Rozwoju.   

Informacji o krajowym etapie Konkursu udziela:

Alina Plecińska

Ministerstwo Rozwoju

Departament Małych i Średnich Przedsiębiorstw

pl. Trzech Krzyży 3/5

00-507 Warszawa

e-mail:

 

Osoba do kontaktu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie:

Adriana Jakubowska

Biuro Współpracy i Promocji Gospodarczej

Kancelaria Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

e-mail:  

Liczba wyświetleń: 164

powrót