Aktualności

Eksportuj do Wielkiej Brytanii

2017.03.01 12:15 , aktualizacja: 2017.03.01 12:50

Autor: Agnieszka Jędrzejczak, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Moderator seminarium Michał Dembiński fot. BPIH
  • Uczestnicy seminarium fot. BPIH
  • Prof. dr hab Krystyna Gutkowska fot. BPIH

Jak przekonać Brytyjczyków do tego, że polska żywność jest smaczna i wartościowa? W jaki sposób zainteresować ich naszym produktem? Jak działać na rynku brytyjskim, by stał się on atrakcyjnym rynkiem zbytu? I wreszcie – w jaki sposób radzić sobie z uzyskaniem certyfikatów, kursami walut, logistyką czy różnymi systemami prawnymi. Na te i szereg innych pytań związanym z eksportem na rynek brytyjski można było uzyskać odpowiedzi podczas seminarium „Eksportuj żywność do Wielkiej Brytanii”.

 

Ogromny potencjał

Polskich producentów coraz częściej dotykają problemy związane ze wschodnim rynkiem eksportowym, dlatego warto skierować ich uwagę na rynek zachodni. Eksport produktów  krajowych do Wielkiej Brytanii rośnie w dwucyfrowym tempie. Rynek brytyjski ma wartość 200 mld £ i stale rośnie. UK jest nr 1 na świecie pod względem e-zakupów – obecnie to 5 proc. sprzedaży online. To rynek o dużym potencjale, którego nie powinniśmy lekceważyć ze względu na obawy przed możliwymi problemami handlowymi.

 

Rynek pełen możliwości

Konsument brytyjski jest zamożny ale też bardzo wymagający i zróżnicowany. Część szuka nowych doznań smakowych lub zdrowej żywności, inni z kolei zwracają uwagę na niższe ceny bez względu na pochodzenie produktu. Dużym wyzwaniem jest poznanie zasad, rządzącym tym rynkiem, nawiązywanie współpracy z kontrahentami i przekonanie Brytyjczyków do kupowania polskiej żywności.

 

Pomoc ekspertów

Podczas konferencji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Brytyjsko-Polską Izbę Handlową, w najbardziej przystępnej formie przedstawiono kompleksowe rozwiązania dotyczące wprowadzania produktów i usług na rynek UK.  Przedsiębiorcy mieli także okazję poznać dostępne instrumenty wsparcia ze środków europejskich m.in. w ramach programów RPO WM 2014–2020 czy Horyzont2020.

Liczba wyświetleń: 91

powrót