Inne
Szopka betlejemska - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży
2015.11.09 13:10 , aktualizacja: 2015.11.27 15:09
Autor: Agnieszka Jezierska – Chalicka, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Bywają różne. Jedne odznaczają się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycają skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Piękne. Wymowne. Zachwycające… Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.
Własnoręczne wykonanie szopki to doskonały pomysł na wkroczenie w magiczny czas świąt, a zarazem kultywowanie pięknej polskiej tradycji. Popularyzując tę ideę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz czwarty ogłasza konkurs plastyczny pt. „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”.
Propozycja adresowana do dzieci i młodzieży z regionu Mazowsza w wieku 6-16 lat. Przedmiotem konkursu jest wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej w jednej z dwóch kategorii:
- surowce naturalne: drewno, rośliny suszone (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna,
- surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, gałganki, płyty CD itp.
Szopka nie może być podświetlana, a jej wymiary nie mogą przekroczyć 50 cm x 50 cm x 50 cm.
Wykonaną własnoręcznie pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem poczty do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen (dział upowszechniania i promocji) do 27 listopada br.
Prace oceni komisja konkursowa, powołana przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przyznane będą 24 nagrody rzeczowe. Wśród kryteriów oceny szopek znajdą się: zgodność pracy z tematem konkursu, inwencja twórcza, pomysłowość, obór materiałów zgodny z regulaminem konkursu, a także walory artystyczne.
Nagrody będą wręczone podczas wernisażu wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” 12 grudnia 2015 r. w sierpeckim skansenie. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace będą prezentowane w formie wystawy pokonkursowej na terenie muzeum do końca lutego 2016 r.
Tegoroczna, IV edycja konkursu została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej www.mwmskansen.pl .
Liczba wyświetleń: 540
powrót