Inne
Rozstrzygnięcie Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”
2014.10.16 15:10 , aktualizacja: 2014.10.27 09:44
Autor: Joanna Malarczyk, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Za nami czwarta edycja konkursu na najlepszego wolontariusza województwa mazowieckiego. „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Konkurs jest etapem regionalnym ogólnopolskiego konkursu „Barwy Wolontariatu” i jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.
W tym roku na konkurs wpłynęło 39 zgłoszeń. Ocenie powołanej przez marszałka województwa kapituły konkursu podlegały przede wszystkim: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo w działaniach podejmowanych przez wolontariuszy. Członkowie Kapituły niemal jednogłośnie wybrali laureatów:
– laureatką pierwszego miejsca została rodzina zgłoszona przez Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie – Elżbieta Banaszek, jej dwie nastoletnie córki Kasia i Weronika oraz bratanek Karol Pióro. Wszyscy każdą niedzielą spędzają w dość niezwykły sposób. Pomagają pacjentom hospicjum w codziennych czynnościach, wspierają ich rozmową, a czasem samą obecnością. To trudna praca, której towarzyszy świadomość nieuleczalnej choroby. O wielu podopiecznych mówią już w czasie przeszłym, a pamiętają wszystkich, nawet, tych, z którymi zetknęli się tylko raz. Praca ta daje jednak, tak wiele satysfakcji, że nie wyobrażają sobie, że mogliby robić coś innego. Swoim zaangażowaniem i entuzjazmem zarażają personel i wspierają podopiecznych hospicjum;
– laureatem drugiego miejsca zostali wolontariusze z Zespołu Szkół nr 32 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie „Dobra Wola im. Bł. Edmunda Bojanowskiego”. Wśród innych szkolnych kół wolontariatu wyróżnia ich zaangażowanie w życie lokalnej społeczności i systematyczność. Biorą udział w akcjach takich jak „Góra grosza”, „Szlachetna paczka”, zbieranie odzieży i nakrętek, ale nie jest to ich jedyna aktywność. Nawiązali stałą współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych oraz z Caritas. Regularnie poza zajęciami w szkole pomagają osobom niepełnoprawnym w codziennych czynnościach – sprzątaniu, zakupach wyprowadzeniu psa. Organizują spotkania i własne akcje. Niezwykłe jest to, że wielu z wolontariuszy to osoby niepełnosprawne (w szkole są oddziały integracyjne), co nie stanowi dla nich przeszkody by być pomocą dla jeszcze słabszych. Jednym z haseł „Dobrej woli” jest: „Niepełnosprawni we wspólnocie z pełnosprawnymi pomagają sobie nawzajem”;
– laureatem trzeciego miejsca został Piotr Pętlak – zgłoszony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sochaczewie. Wolontariuszem jest już od siedmiu lat. Od wielu lat systematycznie uczestniczy w długoterminowym projekcie „Pogotowie lekcyjne” skierowanym do dzieci z rodzin pozostających pod opieką MOPS. Dzięki swojemu zaangażowaniu motywuje dzieci do nauki, buduje w dzieciach wiarę w możliwość odnoszenia sukcesów w różnych dziedzinach życia. Z jego inicjatywy zimą tego roku odbyły się zajęcia rekreacyjno-sportowe, powstała galeria prac plastycznych dzieci, odbywały się spotkania filmowe. Największą atrakcją była zorganizowana przez niego wycieczka do siedziby Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Sochaczewie. Piotr zawsze podkreśla, że wolontariat to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja.
Kapituła uznała, że jeszcze trzy zgłoszenia zasługują na uhonorowanie w postaci wyróżnienia.
Grupa wolontariuszy „Fajterzy Rak'n'Rolla" zgłoszona przez Fundację „Rak'n'Roll. Wygraj życie” z Warszawy to w większości studentki, ale również osoby pracujące. Każdą wolną chwilę poświęcają pomocy chorym onkologicznie. Priorytetem jest dla nich kontakt z Pacjentami. Celem jest zarażenie pozytywnymi myślami. pokazywanie na przykładzie osób, które wygrały walkę z chorobą, że rak to nie wyrok. Wolontariuszki zainicjowały akcję „Biblioteczki Rak’n’Rolla”, która polega na wyposażaniu oddziałów onkologicznych oraz hospicjów w książki. Czynnie wspierają również akcję „Daj Włos”, pomagając przy uzupełnianiu bazy danych darczyńców, którzy ofiarowali swoje włosy na peruki dla chorych po chemioterapii.
Aleksandra Gorząch ze Stowarzyszenia Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy Razem” przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie chodzi do maturalnej klasy w II Liceum Ogólnokształcącym w Mławie. Ma 18 lat i jest wolontariuszką oraz drużynową w 1 Mławskiej Drużynie Harcerek „Głowonogi”. Wraz ze swoją drużyną angażuje się w akcje organizowane przez MOPS w Mławie. Harcerki pomagały w organizacji pikniku „Połączyć dwa światy”, który pozwolił dzieciom z rodzin pozostających pod opieką MOPS w oderwaniu się od szarej rzeczywistości oraz pikniku „Połączyć pokolenia”, którego celem była aktywizacja mławskich seniorów. Co drugi tydzień spotykają się z członkami klubu seniora. Spotkania te służą wymianie umiejętności muzycznych. Seniorzy uczą harcerki gry na harmonijce, a harcerki seniorów gry na gitarze.
Monika Mikołajczyk została zgłoszona przez Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie. Monika pomaga na Oddziale Psychogeriatrii. Dla osób dotkniętych demencją czy chorobą Alzheimera tzw. „proste codzienne czynności” stają się bardzo trudne. Monika pomaga przy porannej toalecie, przy spożywaniu posiłków, asystuje przy spacerach. Praca ta nauczyła ją pokory i współczucia ale dała też wiele chwil radości.
Konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” stwarza okazję, aby w sposób szczególny podziękować wolontariuszom, na co dzień współpracującym z organizacjami i instytucjami publicznymi. Pokazuje wielobarwność działań społecznych i aktywność wolontariuszy, którzy są obecni niemalże we wszystkich sferach życia społecznego. Uroczyste uhonorowanie laureatów planowane jest w trakcie Gali Konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego 3 listopada 2014 r.
Wyniki konkursu na poziomie wojewódzkim przekazane zostaną do Centrum Wolontariatu w Warszawie. Mazowieccy laureaci zawalczą o tytuł Wolontariusza Roku w finale ogólnopolskim.
Skład tegorocznej Kapituły konkursu:
Magdalena Flis-Lichota – Dyrektor Kancelarii Marszałka w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie – przedstawicielka Marszałka Województwa Mazowieckiego, członkini Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego – przewodnicząca Kapituły.
Jacek Bączkowski – Prezes Mazowieckiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – przedstawiciel Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego;
Katarzyna Kręźlewicz – Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie – przedstawicielka Marszałka Województwa Mazowieckiego;
Dariusz Pietrowski – Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie;
Andrzej Rybus-Tołłoczko – Pełnomocnik Zarządu Fundacji KSK –przedstawiciel Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego;
Izabela Siander, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi – przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego.
Liczba wyświetleń: 903
powrót