Inne

Zostań twórcą portalu turystycznego

2010.12.03 10:00 , aktualizacja: 2010.12.10 08:18

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

 Interesujesz się dziennikarstwem, nowymi technikami multimedialnymi? A może Twoją pasją jest przyroda albo historia? Jeśli tak, zgłoś się wraz z przyjaciółmi i zostań współtwórcą nowoczesnego portalu turystycznego. Na najlepsze zespoły czekają cenne nagrody! Projekt trwa do 31 sierpnia 2011 r.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego zamierza stworzyć profesjonalny portal turystyczny poświęcony jednemu z mikroregionów centralnej Polski – „Pograniczu”. Będzie on zawierał cenne informacje nt. zabytków, ciekawostki historyczne i kulturowe związane z obszarem siedmiu historycznych ziem: płockiej, zawkrzeńskiej, dobrzyńskiej, michałowskiej, lubawskiej oraz działdowskiej.

 

„Pogranicze” to obszar położony na styku granic województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jednak o prawdziwym charakterze „Pogranicza” mówią granice, których nie ma na współczesnych mapach. Przebiegały tędy linie demarkacyjne zaborów. Do dziś widać różnice w zagospodarowaniu „Kongresówki” i państwa pruskiego. Na obszarze „Pogranicza” obok siebie występują dialekty i gwary regionalne, odmienne style architektoniczne, duże różnice w pozostałościach kultury ludowej. „Pogranicze” od tysięcy lat było obszarem zróżnicowanym. Naturalne bariery – doliny rzek i ogromne kompleksy leśne powodowały, że w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów rozwijały się różne języki, religie i obyczaje.

 

Nowo powstały portal przybierze formę interaktywnej mapy, na której znajdziemy opisy obiektów, zjawisk i postaci związanych z „Pograniczem”. Będą tam zabytki, a więc zamki krzyżackie i dawne zabudowania wiejskie, pola bitew – historycznej potyczki Polaków ze Szwedami pod Górznem czy miejsce zakończenia powstania listopadowego. Ponadto opisy gwar, czyli próba dogadania się mieszkańców ziemi dobrzyńskiej z sąsiadami z ziemi lubawskiej – co wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. „Pogranicze” to też miejsca związane z największymi postaciami z historii Polski i świata. Tutaj przyszli na świat Lech Wałęsa i Pola Negri, z „Pograniczem” wiąże się krótki epizod z życia… Napoleona Bonapartego. Jak znaleźć dalszy trop tych intrygujących wątków? Nic prostszego – zgłoś się do udziału w projekcie „Pogranicze” na www.pogranicze.zhp.pl zakładka „Wchodzę w to”.

 

Projekt budowy portalu turystycznego to innowacyjna propozycja dla zespołów szkolnych i drużyn harcerskich. Będzie to okazja do rozwijania swoich zainteresowań, ale i wykorzystania posiadanej wiedzy czy umiejętności. Przygotowując materiały dla portalu (artykuły, fotoreportaże, filmy, komiksy, opowieści fabularne) młodzież będzie odkrywać tajemnice tych ziem, wydobywać na światło dzienne prawdziwe perełki krajoznawcze – miejsca bardzo ciekawe choć mało znane. Być może dzięki zaangażowaniu w budowę portalu uczniowie odkryją w sobie pasję prawdziwego odkrywcy?

 

Każda drużyna, która zdecyduje się na udział (zasady uczestnictwa na stronie www.pogranicze.zhp.pl), wybiera jeden z historycznych szlaków, na którym znajdują się obiekty i zjawiska, które trzeba opisać. Każdy z nich posiada określoną liczbę punktów. Ważne, aby drużyna zebrała ich w sumie ok. 20-23. Ponadto zespoły mogą znaleźć na stronie projektu kilka cennych wskazówek do realizacji zadań m.in. gdzie szukać informacji, z kim warto się skontaktować, jak połączyć realizację projektu z innymi ciekawymi działaniami.

 

Uczestnicy projektu, korzystając ze wsparcia zapewnionego przez organizatorów, będą współpracować z lokalnymi, regionalnymi i ponadregionalnymi mediami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, ośrodkami naukowo-badawczymi. Będą mieli też szansę na zdobycie cennego doświadczenia w dziedzinie kreowania nowych produktów turystycznych, promocji i marketingu terytorialnego.

 

Od momentu zgłoszenia zespoły przystępują do tworzenia „kapsułek informacyjnych” na temat wybranych obiektów i zjawisk. Mogą to być informacje o historii regionu albo poszczególnych miejscowościach, rezerwatach przyrody, parkach krajobrazowych, układach przestrzennych, polach bitew, kulturze ludowej i infrastrukturze turystycznej. „Kapsułka” może zawierać informacje tekstowe, zdjęcia, filmy, rysunki, animacje komputerowe, nagrania dźwiękowe i odnośniki sieciowe – każda ciekawa forma przedstawienia informacji wzbogaci portal „Pogranicza”. Projekt trwa do 31 sierpnia 2011 r.

 

Dla chętnych jednym z ostatnich etapów projektu będzie wizja lokalna – przeprowadzenie badań, wywiadów, sporządzenie dokumentacji fotograficznej i filmowej na miejscu – podczas Rajdu Grunwaldzkiego, który odbędzie się w lipcu przyszłego roku właśnie na terenie „Pogranicza”. Udział w rajdzie będzie cennym uzupełnieniem projektu, ale nie jest obowiązkowy i nie wyklucza ze współtworzenia portalu turystycznego „Pogranicze”.

Liczba wyświetleń: 853

powrót